Biliyorsunuz Coronavirüs sebebiyle bu yaz çoğumuz evimizden pek uzaklara gidemiyoruz. Gerek kısıtlı uçuşlar, gerek yolculuktaki hijyen koşulları, gerek gittiğimiz yerde başımıza ne geleceğini kestiremememiz yüzünden bu yaz evdeyiz gibi görünüyor. O zaman istek üzerine buyrun İsviçre’de yaz tatili önerileri…

Bu Yaz İsvİçre’de Kalacaklara Tatİl yeri Önerileri

1- Ticino (Tessin) Kantonu

Favorilerim: Lugana, Locarno, Bellinzona

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Lugana Gölü

Lugana ve Locarno gölleri sebebiyle İsviçre’de Akdeniz iklimini bulabileceğinizi biliyor muydunuz? İtalyanca konuşulan İsviçre’nin Ticino kantonu, Alp dağlarının güneyinde kaldığından daha güneşli, daha ılık, daha Akdenizli.

Daha önce Ağustos’ta gittiğimiz Lugana hakkında  detaylı bilgiyi: Lugana’da Haftasonu yazımda bulabilirsiniz. Lugano merkezi çok hareketli. Mutlaka gölde bir tekne turu yapmanızı öneririm: Lugano Gölü’nde Gezinti yazımı okursanız, göl kıyısında ufak yerleşim yerleri çok daha şirin ve sakin kalmak için. Lugano’ya Zürih’ten trenle gittik ve çok kolay oldu çocuklarla. Onu da burada bulabilirsiniz. Yakınlardaki Bellinzona da kaleleriyle ünlü ve arabayla giderseniz oraya da uğrayın.

Ertesi sene Camogli, İtalya’ya giderken Bellinzona’da Swiss Miniature Müzesi’ni gezmiştik. Gitmişken görmenizi öneririm. İsviçre’de yaz tatili geçirmek için en güzel yerlerden biri bu bölge.

Locarno hakkında henüz bilgim yok; ama çok yakında. Çünkü Temmuz için göl kıyısında bir otel ayarladım ve şansımıza Akdeniz havası diliyorum.

2- Valais (Wallis) Kantonu

Favorilerim: Zermatt, Aletschgletscher, Jungfraujoch Sphinx Observatory, Simplon Pass

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Matterhorn

Sizi bilmem; ama benim aklıma ilk olarak Zermatt ve Matterhorn geliyor. Zermatt’a kışın, kayağa gidilir diyenlere inat yazın envai çeşit patikaları keşfetmek için de gidilir. Benim hayalim taşıt girmeyen köy Zermatt’a gitmek ve üstelik kayak için değil, yazın doğası için. En iyi yürüyüş rotaları için de Haziran-Eylül arasında gitmek öneriliyor. Biz de yaz tatilinin birkaç gününü oraya ayırdık bu sebeple.

Ayrıca İsviçre’nin en büyük buzulu, Aletschgletscher; Top of Europe olarak bilinen Jungfraujoch ve dünyanın en uzun yaya asma köprüsü Charles Kuonen Suspension Bridge de bu bölgede. Daha önce Top of Europe’ın bir kısmını İnterlaken’de gezmiştik. Bakalım bu kez neresini gezip göreceğiz? Bir de sürpriz, eğer Lockdown sırasında doğumgünü kutladıysanız, Mart-Haziran, Gornergratbahn’dan ücretsiz günlük bilet alabilirsiniz! Benim gibi…

3- Bern Kantonu

Favorilerim: Mönch, Brienz, Spienz, Harder Kulm, Lauterbrunnen, Oeschinensee, Blausee, Allmendhubel, Mürren

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Blausee

Top of Europe’un dünyaca ünlü dağları “Eiger” ,”Mönch” ve “Jungfrau” bu kantonun ve Interlaken bölgesinin güneyinde kalıyor. Eiger ve Mönch geçen yaz gittiğimizde Çinli turist doluydu. Bu sene kimseler yokken tadını çıkarın. Üstelik Jungfrau Travel Pass satın alırsanız, Haziran-Ekim arasında tüm bölgeyi çok çok ucuza (emin olun bu fiyata tek dağ görüyor turistler) gezebilirsiniz.

Dağ yerine göl tercih edenler için; Brienz, meşhur Oeschinensee, Instagram’ın gülü Blausee ve Thun gölleri muhteşem. Ben  Interlaken’de gölleri gezmeyi, kasabalarda tekneden inip dolaşmayı sevdim. Thun Gölü civarındaysa Spienz favorim. Interlaken’de konaklarsanız Interlaken’de Neler Yapalım? yazıma da bakınız. Interlaken çok özel bir yer.

1810’da Alman şair ‘O beautiful forest, who created you up there so high?’ diye buranın güzelliğini dile getirmiş. Felix Mendelssohn Bartholdy de bu sözleri klasik müziğe dökmüş ‘Wer hat dich, du schöner Wald’ ismiyle.

Grindelwald ve Lauterbrunnen’e şelalere doğru doğa yürüyüşler, kamplar da yapabilirsiniz. İsviçre’de yaz tatili geçirmek için en güzel bölgelerden. Bir ay kalsam sıkılmam… Kalacak yer önerisi için bu linke bakabilirsiniz. Bu bölgede Bern dahil gezilecek muhteşem yerler var.

4- Vaud Kantonu

Favorilerim: Vevey, Montrö, Lozan, Chillon Castle, Lavaux üzüm bağları

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Cenevre Gölü

Gelelim Fransız kesiminin can damarı Cenevre Gölü’ne, Lac Leman. Bu bölgeye İsviçre’ye taşınmadan önce gitmiştim, hem de birkaç kez. Montreux müzik festivalleri güzel olur; ama bu sene gerçekleşmeyebilir. Festivalleri ve müziği seven biriyseniz İsviçre’de yaz tatili için Montrö’ye uğramalısınız. Bu bölge için yazdığım Çocukla Yapılacak Aktiviteler ilginizi çekebilir. Biz Cenevre Gölü kıyılarında bunları yapmışız. Bir de Lutry’ye gitmişiz.

Eğer yapılıyorsa Cenevre Gölü’nden vapurla Fransa’ya geçin. Yvoire çok şirin bir kasaba, görmenizi öneririm mutlaka yolunuz düşerse. Ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz.

5- Fribourg (Freiburg)  Kantonu

Favorilerim: Gruyeres

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Gruyeres

Müzeleri, tarihi ve üniversitesi ile meşhur bu kantonda ilk gittiğim yer Gruyeres oldu. Peyniri ayrı, kasabası ayrı güzel. Elbette Cailler çikolatasının merkezi olması da bölgeye ayrıca anlam katmakta. Ayrıntılar için Gruyeres Gezisi yazıma bakınız.

6- Luzern (Lucerne) Kantonu

Favorilerim: Dağları, gölü, şehir merkezi, Chapel Bridge, hepsi…

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Luzern – Lucerne

İlk kez Luzern’e adım attığımızda, direk Swiss Transport Museum’a gittik. Çocuklar için de, seyahat sever meraklı büyükler için de muhteşem bir müze, buradan detaylara bakabilirsiniz. Müzeyi gezmekten şehre vakit kalmamış, apar topar dönmüştük Zürih’e. Sonraki gidişimizde, şehrin merkezini – kulesini, köprüsünü, eski sokaklarını da geziye kattım. Hatta birkaç kez daha gittik sonrasında misafirleri gezdirmeye.

Luzern Gölü üzerinde bir tekne/vapur turu mutlaka yapın. Etrafında birbirinden güzel dağlar, yürüyüş rotaları var. Burası da Interlaken bölgesi gibi, gez gez, tırman, yürü, kay hiç sıkılmazsın. Vierwaldstattersee diye bilinen Luzern Gölü, 4 kantonu çevreler; aslında Nidwalden, Obwalden ve Schwyz kantonları da bu maddenin bir parçası. Yürüyüşlerimizden biri Titlis’e yakın Engelberg, Fürenalp bir diğeri dağların kraliçesi olarak bilinen Rigi örneğin. Stoos, Sattel, Illgau, Brunni, Einsiedeln, Hoch Ybrig, Pilatus hep bu bölgedeki meşhur yerler.

7- Graubünden

Favorilerim: Dağlar, dağ gölleri – Caumasee -, Bernina Express

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Caumasee

Burada İsviçre’nin 4. resmi dili Romansh konuşulan kasabalar bulunur. Heidi filminin çekildiği Guarda gibi. İsviçre’nin tek National Parkı da el değmemiş bitkiler, topraklar ve yolu olmayan doğası ile Engadin’de bulunur. Dünyaca ünlü Bernina Express tren rotası, meşhur kayak merkezleri Sankt Moritz, Davos, Flims, Arosa bu kantondadır. Kışın kayak, yazın ise yürüyüş rotaları için teleferikler çalışır.

Coronavirüs döneminde ikinci kez gittiğimiz Films için otel ve yapılacaklar önerisi için bu linke, Caumasee gezimiz için de buraya bakınız. Arosa’dayken Hof Maran’da kalmıştık ve çok memnun ayrıldık. Davos ve çevresi için görülecek ve kalınacak yerler açısından Davos ve Klosters’te Haftasonu yazıma da bakmanızı öneririm.

8- St Gallen

Favorilerim: Pizol, Heidiland, Flumserberg, Walensee, Bad Ragaz

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: İsviçre inekleri

Zürih’e yakınlığından ötürü kendimizi en sık bulduğumuz kanton St Gallen olsa gerek. Heidiland bu bölgeyi bilmeyenlere yaz için biçilmiş kaftan. Flumserberg kışın kayak, yazın en kolay ulaştığımız yürüyüş parkurları içeriyor. Hikayelerimde rastladığınız inekler ve şelaler hep oralardan. İsviçre’de yaz tatili önerilerinden birisi de inekleri görmek. Bir arkadaşımın deyişiyle Milka inekleri…

Walensee de müthiş keyifli bir göl. Şelaleri, tekne gezileri, civardaki kamp alanları, tırmanma bölgeleri ile Zürih’e en yakın kaçış noktalarından birisi. Pek çok kez gittim; ama oturup anlatmamışım blogda, Instagram profilimde görebilirsiniz.

9- Schaffhausen

Favorilerim: Kara Ormanlar, Ren Nehri şelaleleri

İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Rhein Nehri ve Şelalesi

Pek adı bilinmeyen bu kanton, en kuzeyde Almanya içine sokulmuştur. Kara Ormanlar – Schwarzwald – kaçış noktasındadır. Sınırlar açıldı, Kara Ormanlar’a geçiş yapabilirsiniz ve İsviçre’den uzaklaşmamış olursunuz. Bu bölge hakkındaki yazılarım ilginizi çekebilir: Karaormanlar ve Freiburg ve Rothaus.

Rheinfalls diye bilinen, Avrupa’nın en büyük şelalesi Zürih ve Schaffhausen kantonları arasında bulunur. Sıcak yaz günleri de serinlemek için idealdir, civardaki köyler ise çok şirindir. Ayrıntılar, Avrupa’nın En Büyük Şelalesi isimli yazımda. İsviçre’de Ren Nehri kıyılarında yaz tatili geçirmek de harika olur.

10- Zürih (Nİhayet!)

Favorilerim: Zürih Gölü ve Limmat Nehri’nde gezinti, Uetliberg ve Felsenegg

İsviçre'de Yaz Tatili Önerileri
İsviçre’de Yaz Tatili Önerileri: Üetliberg’den Zürih Gölü

İsviçre’nin en büyük ve kalabalık şehri Zürih. İsviçre’de yaz tatili önerisi olarak şehir merkezi gezmeyi sevenler için rota burası. Son yıllarda açılan kafeler ve restoranlar ile epey hareketli bir şehir oldu. Temmuz ve Ağustos ayında birçok festival olur; ama bu yaz -2020- için hemen hepsi iptal edildi. Zürih’te Ailecek Kalınacak Oteller ve 3 Günde Zürih yazılarım size epey fikir verecektir şehirde yapılacaklar hakkında. Zürih’in yalnız dağı Uetliberg de şehir manzarası için çıkılacak yer.

Ekmek istediğiniz öneriler olursa lütfen yorum bırakın. Unuttuğum veya gözden kaçırdığım yerleri hatırlatırsanız sevinirim.

İsviçre’de güzel bir yaz tatili geçirmenizi dilerim.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.