Ağustos ayı yürüyüş yani hiking için en güzel ay İsviçre’de. Eylül’de de genelde kuru hava devam ettiğinden hafta sonunun bir gününü yürüyüşe ayırmaya çalışıyoruz. Hepimize çok faydalı olduğu kesin.

Uetliberg, Zürih’i ziyaret eden her turistin çıktığı, merkezi bir dağ. Turist olarak geldiğimde ben de çıkmıştım, hem de birkaç kez. Yaşamaya başladığımızdan beri ise ilk gidişim. Alaz ve babası, geçen sene kızak kaymaya gitmişlerdi, Beliz çok küçük olduğundan evde kalıp şehirde onlarla buluşmayı uygun görmüştüm.

Uetliberg
Uetliberg’den Zürih manzarası

Turist spotu Uetliberg’den sadece Zürihliler’in bildiği Felsenegg’e doğru yaklaşık 2 saat süren Planet Path, gezegenler temalı bir patika var. Ormanlar, çiftlikler arasında Zürih Gölü manzarası eşliğinde ve hatta uzakta karlı zirveleriyle Alp dağları da görünüyor bazen. Yol boyunca piknik yerleri, barbekü ve masalar, banklar mevcut. Her mevsim için uygun olan bu rota, sonbaharda değişen renklerden daha dolayı daha bir güzel oluyormuş.

Uto Kulm’a tırmanmak hem güç hem eğlenceli
Uetliberg manzara noktası
Uetliberg
Alaz’a güneş sistemi dersi
Uetliberg
Platenweg patikasında

Başlangıç noktası Uetliberg tren istasyonunun son durağı. Zurich HB’den direk tren var. Bu noktada çocuk oyun parkı, büfe ve ücretsiz tuvaletler bulunuyor. Trenden indiğimizde yağmur başladı, halbuki hava durumunda yağış göstermiyordu. Hafiflemesini bekledik az bir süre ve Planetenweg yolunu takip ederek yürüyüşe başladık, güneş ile…

Az bir süre sonra yol ikiye ayrılıyor, bisiklet yolu için sağa. Yani bebek arabaları için de! Buraya dönmeden önce yola devam edip manzara noktası Uto Kulm’a gitmenizi öneririm. Kuleye tırmanıp Zürih manzarasına doyabilirsiniz. Kahve veya yemek molası için de bir restoran var.

Buradan Planetenweg için bir patika ayrılıyor; ama oldukça dik ve çok sayıda merdiven içeriyor. Bu sebeple biz geri yürüyüp, bisiklet için önerilen patikadan devam ettik. Sırayla gezegenleri de görmeye başladık. Yürüyüş yoluna dizilmiş gezegen noktaları, güneşten Pluton’a 1 milyon kilometre yani gezegenlerin gerçek uzaklıklarına uygun olarak dizilmiş, bu nedenle ilk 6 gezegen birbirine yakın.

Yol genelde böyle geniş ve taşlık

İlk 15 dakika sonunda ilk resimdeki yerdeydik, Uto Kulm tepede görünüyor. Alaz ve elbette diğer çocukların yürümesi için oldukça teşvik edici bu patika üzerindeki gezegen noktalarını bulmak. Sırada hangisi var diye konuşmak…

Arada bir yorulan Alaz ve bebek arabasında sıkılan Beliz için yol boyunca sık sık atıştırma, bez değiştirme, su içme molaları verdik.

Yürüyüş rotası, genelde taşlık ve bazı yerler bebek arabası için oldukça tümsekli. Bu nedenle şehirde kullandığımız, küçük tekerlekli baston puset yerine Mountain Buggy’yi aldık yanımıza. Yine de birkaç metrede zorlandığımız oldu. Sırta takılan bebek taşıyıcılar ile çok daha kolay olurdu.

4 yaşındaki Alaz 6 kilometrelik yolun çoğunu yürüdü, çok yorulduğunda bir süreliğine bebek arabasının ucuna oturdu, yolda gördüğümüz banklarda oturup dinlendi. Son noktaya dek yürüdü; bravo Alaz!

Alaz’ın keyfi 4. kilometrede hala yerinde!

Felsenegg’de Adliswil’e inen teleferik noktasında yürüyüş bitti. Dileyen bu noktadan sonra Adliswil’e yürür, yokuş aşağı bir patika mevcut, dileyen 5 dakika daha yürüyerek çocuk parkına ve/veya restorana uğrar, dileyen de teleferik ile Adliswil’e iner. Beliz ve Alaz ile normal bir vakitte evde olmak için biz 15 dakikada bir gelen teleferiğe binmeyi tercih ettik.

Çiftlikler ve elma ağaçlarına giden yol ile uzakta Alpler…Çocuklar için uygunluğu:

Uzakta karlı Alp dağları
  • Şehre yakın olduğundan sabah yürüyüp öğle uykusu için eve dönülebilir.
  • Yürüyüş güzergahı büyük tekerlekli bebek arabalarına uygun.
  • Uetliberg ve Felsenegg noktalarında çocuk oyun alanı ve restoran var.
  • Gezegenler çocukların ilgisini çeker.
  • Yolda karşımıza çıkan inekler ve elma ağaçları da…
Beliz uyumuşken…
Felsenegg
Felsenegg’e yaklaştık, Adliswil aşağıda…
Felsenegg
Ve teleferikle eve dönme zamanı

Not: Tüm fotoğraflar ben, Deniz Özgül’e aittir. Lütfen izinsiz paylaşmayın…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.