Oeschinensee - İsviçre'nin Harikulade Bir Gölü


Diyorum ki Tanrı İsviçre’yi özene bezene yaratmış. Ne yöne gitsem ‘Böyle muhteşem bir tabiat olamaz’ diyorum. Son gözdem, Eylül’ün ilk haftasonu gittiğimiz Berner Oberland bölgesinde bulunan Oeschinen Gölü.

Zürih’ten arabayla yola çıktık ve Bern üzerinden güneye dönüp Thun Gölü kıyısından da güneye sürdük. Kandersteg’e bu muhteşem göle ulaşmak için ilerlerken sol yanımızda bulunan Blausee’yi farkettik ve hemen durup önce o güzelliği keşfettik. Linki burada...

Kandersteg teleferik yakınındaki park yerlerinden birine arabayı park edip, günlük 5 CHF, teleferik biletlerini aldık; tam 28 CHF, Halbtax geçerli - yani %50 bilet ücreti ödüyorsunuz. İsviçre’de yaşayan herkese Halbtax almasını öneririm, gerçi şimdi Swiss Pass oldu adı sanıyorum. 6 yaş altı ücretsiz, üstü Junior card ile ücretsiz. Junior card çıkarmak için İsviçre’de yaşamanız gerekiyor.

Teleferik sonrasında patikanın başlangıç yeri
Teleferik ile yukarı çıktığınızda birçok trekking patikası işareti göreceksiniz. Biz saat 3 olduğundan ve direk göle gitmek istediğimizden kafeterya önünden göl işaretini izledik. Dağ zirveleriyle çevrili patika sonrasında yol ikiye ayrıldı; sol taraf panoramik manzaralı göle giden yol, sağdaki de göl kıyısına giden yol. Soldan gidip sağdan dönelim diye düşündük.

Yolda şelale manzaraları ve ağaçlar arasında ilerledik bir süre. Biz gittiğimizde kuruydu; ama bir nehir üzerinden de yürüyerek geçtik. Farklı mevsimlerde epey su aktığına şüphem yok!
Tabela üzerinde yazan yürüme sürelerine, yanınızda çocuk ya da yavaş yürüyen varsa itibar etmeyin. Bir süre daha ine çıka ilerledikten sonra şüpheye düşüp gerçekten göle mi gidiyoruz diye de endişelenmedik değil. Yol, bebek arabasına uygun değil, toprak yol. Birden karşımızda dağ ve aşağıda gölü gördük…

Müthiş an ve aşağıya inen patika

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere rengi müthişti. Türkis blau, diyor İsviçreliler yani turkuvaz. Instagram noktası da koymuşlar manzara için. Bir de kulübe var yemek/içmek için.
Gölü gördükten sonra aşağıya, göl yanına inmemiz gerekti ve bu yol pek kolay değil. Beliz -3.5 yaş- göle iniş kısmında biraz zorlandı; ama idare etti. Beliz’in yaşıtlarına göre kondisyonunun çok daha iyi olduğunu belirtmem gerek; çünkü Alaz o yaşta bu yolu yürümezdi!

Göle vardıktan sonra sağımıza doğru kıyıdan ilerledik; çünkü bu yolun bizi plaja götüreceğine emindik. Evet, çok sıcaktı 25 derece bir Eylül günü; ama neden kimse yüzmüyordu? Bir süre göle paralel yürüdük ve göl manzaralı restorana ulaştık. Plaj için bir süre daha yürümemiz gerekiyordu; ama Beliz yorulmuştu haklı olarak ve itiraz ediyordu. Sonunda kıyıda oturduk ve göle girmeye hevesliler mayolarını giydiler. Fakat, neden kimse yüzmüyordu? Gölde canavar varmış diye geyik yaparken suyun buz gibi olduğunu anladılar. Mr B hariç hiçbirimiz yüzmedik. Çocuklar ayaklarını sokar sokmaz, ‘Donduk' diye dışarı çıktılar. E tabii dağın kıyısında buzlar dururken göl suyunun ılık olmasını bekleyemezdik. Gerçi yine bir dağ gölü Caumasee’de çok rahat yüzmüştük.

Evet görüldüğü gibi su soğuk...
Restoran önünden sandal kiralayıp gölde gezinti yapmak da mümkün; ama son teleferik saat 5’te olduğundan bizim vaktimiz yoktu. Bu kez panorama yolundan tırmanarak değil, en kısa patikadan teleferiğe döndük. Yine hafif yokuştu; ama diğerine göre çok daha kolaydı çıkması. Üstelik bebek arabasına da uygun.

Beliz'in kamerasından...

Tavsiye eder miyim? Evet… Kesinlikle. Yanız daha çok vakit ayırın derim. Piknik de yapabilirsiniz ve hatta balık da tutmak mümkün - restorandan izin belgesi alarak-.

Oeschinensee
Göl kışın donduğundan, tahmin ederim, Aralık ve Ocak aylarında üzerinde buz pateni yapılıyormuş. Gitmeden önce internet üzerinden kontrol edin.

Ayrıca, Temmuz-Ağustos haftasonlarında araç park yerinde yer bulmak zor olabiliyormuş. Erken gitmeniz önerilir.

 NOT: Fotoğraflar soldaki 3 kişiye aittir. Lütfen izinsiz kullanmayınız. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih