Bernese ya da Berner Oberland bölgesinde koşa koşa Oeschinensee’yi görmeye giderken, epeydir duyduğum ve görmek istediğim Blausee’nin yol üzerinde olacağını düşünmemiştim. Bir baktım tabela ve yanında otopark. Milli park gibi büyük bir giriş kapısı üzerinde Blausee yazıyor.
Demek ki seyahat öncesi civarda ne var ne yok bakmaya vakit yoksa, yol kenarındaki tabelaları okumak şartmış 🙂

Teknede gezinti

Bu doğal park, İsviçre’deki diğer yerlerin aksine girişi ücretli bir park. Fakat, göl üzerindeki altı cam tekneyle gezinti, ücrete dahil. Yürüyüş parkurları, ateş yakma noktaları, piknik alanları, Blausee Müzesi (bir oda aslında), çocuk parkı, restoran, büfe ve tuvaletler de var parkın içinde. Bir de 3 yıldızlı, saunalı otel…
Bu güzel suda niye kimse yüzmüyor, tabela da yok diye düşündük. Sadece alabalıkların yüzmesine izin verildiği internet sitesinde yazılı. Kocaman alabalıkları avlamak da yasak!
Biz de önce gölün rengine hayranlıkla bakıp, diğer Asyalı turistler gibi bol bol fotoğraf çekip tekneyle gezinti yaptık. Sonra büfeden yiyecekler alıp göl kıyısında oturup yedik. Beliz ve Alaz ayaklarını suya soktular. Çok soğuktu elbet su! Arabaya dönüşte de ana yürüyüş rotasını değil, patikalardan birini tercih ettik. Patikalar bebek arabasına uygun değil.


Tüm günü sıkılmadan rahatlıkla geçirebileceğiniz gibi, bizim yaptığımız gibi 2 saat kalıp Oeschinensee’ye de uğrayabilirsiniz.
Öte yandan gölün rengini ayrı tutarsak İsviçre’de çok daha güzel yerler de var 🙂

Alabalıklar

 

Piknik alanları

 

Otel ve restoran

 

Daha fazlası da aşağıdaki videoda…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.