Lugano'da Haftasonu


Otelden sahile inen yol, iniş güzel-çıkış zor
Tatil bölgesi Ticino'nun en büyük kenti Lugano. Biz de Ağustos'un son haftasonu, İtalya - İsviçre sınırındaki Lugano'ya gittik. Gölün bir kısmı İsviçre'ye bir kısmı İtalya'ya ait. Zaten bu sebeple İsviçre'de Akdeniz havası estiriyor.

Biz Zürih Bahnhof'tan tren yolculuğu yaptık. Ayrıntılar burada. Dileyen arabayla veya uçakla da gidebilir. Biri 2, diğer 3 yaşında iki erkek çocuğu ve 4 yetişkin (biri hamile) olduğundan otele çantaları bırakıp, mayolarımızı alıp kendimizi Lugano'dan yokuş aşağı sahile attık.

Civico Park'ta göl manzarası
Dağlarla çevrili bu göl, su sporları yapmak için ideal. 35 kilometre uzunluğundaki gölün en geniş yeri sadece 3 kilometre. En derin yeriyse 279 metreymiş. Göldeki gezintimiz için buraya buyrun. İlk günümüzü nasıl geçirdiğimizi merak ediyorsanız, okumaya devam edin...

Via Foce
Gerçekten de İsviçre'den çok bir Akdeniz kasabasında gibiydik. Tek fark; deniz yerine göl olması. İnsanlar, İtalyanca konuşuyorlardı. Bir ülkenin 3 hatta 4 farklı anadili olmasına yaşayarak ilk kez şahit oluyodum. Park Civico'ya doğru ilerlerken İtalyan dondurmamızı almıştık, trende uyuyan Alaz dondurma yalarken trende uyumayı reddeden 2 yaşındaki Ada, bebek arabasında uyumuştu.


Önümüzde yarım gün vardı. Güzel havayı değerlendirmek için parktan sonra nehri aşıp vardığımız Lido'da (plaj) günü geçirelim istedik. Lidoya giriş ücretli; ama içinde olimpik yüzme havuzu, spor salonları, plaj, oyun parkı ve çocuk havuzu da var.

Çocuk havuzu
Alaz bu kocaman çocuk havuzunu görünce soyunarak suya doğru ilerlerken Ada da gözlerini açmıştı. Çocukları bir süre izledikten sonra, babaları onların başında oyuncaklı havuzda bırakıp, biz anneler plaja gidip göl suyunun tadına baktık. Daha sonra babaları plaja gönderdik; ama farkettik ki bir saattir suda oynayan çocuklar buz gibi olmuşlardı. Zar-zor ikna ederek onları da kumlu plaja taşıdık. Alaz oyuna kendini öyle bir kaptırmıştı ki, kurularken tuvalete yetişemedik ve çişini kaçırdı. Havuza ve denize asla çiş yapmayan oğlum çimler konusunda o kadar seçici değildi.

Alaz, bak arkanda neler var?
Plajda diğer çocuklarla ve onların oyuncaklarıyla oynadılar, ılık kumlar üzerinde ısındılar. Bir ara Alaz'ın arkasına ördek ve kuğu grubu geldi. Suya sırtı dönük Alaz'ı korkutmasınlar diye, yanına gidip uyardım. Kuğulardan biri karaya çıkıp efelenip tıslamayı ihmal etmedi. Ben korksam da Alaz'a korktuğumu belli etmemeye çalışarak, kuğunun yanına yaklaşmamasını tembihledim. Neyse ki kuğu da oğluma bağırmayı bırakıp kendi yoluna gitti.


Çocuk havuzundan çıkarken, tekrar gireceklerine dair söz vermiştik. Bu kez süre kısıtlaması koyduk. 10 dakika oynadıktan sonra '5 dakika sonra çıkıyoruz' dedik. O 5 dakikayı aşsak da daha kolay oldu ayrılmaları, tabii bir de oyun parkına uğrayacağımızı söylediğimizden...


Lido, güzel ve rahat bir yarım gün için ideal bir yer. Restoran, kafe, kabinler, duşlar ve geniş çim alanıyla piknikler için de ideal. Akşamüzeri lidodan ayrılırken Lugano'nun İsviçreliği tuttu ve yağmur başladı. Hem de gökyüzünde güneş hala parıl parıl parlıyorken...

Park Civico'nun çocuk oyun parkı

Lido dönüşü, parktayken yağmur henüz bastırmadığından yorgunluktan bitmiş çocuklarımızla göle nazır anları fotoğrafladık...

Belediye binasının da bulunduğu meydanda bir saçak altında mahsur kaldık. Şakır şakır yağan yağmurun biraz hafiflemesini bekledik. Neyse ki havuzda oynamaktan ve koşturmaktan sakinlemiş oğullarımız sessizce pusetlerinde oturup yağmuru izlediler.

Lugano Belediyesi
Buraya dek sıkılmadan okuduğunuz için teşekkürler... Az kaldı bitiyor :)

Riva Vincenzo Vela
Akşamında otelin önerdiği bir pizzacıya gittik; Pizzeria Galleria. Yemek saatinde oturacak masayı zor bulduğumuzdan güzel bir yer olduğu belliydi. Pizza enfesti; ama çok kalabalık olduğundan servis pek başarılı değildi. Bahçesinde oturduğumuz için çocuklar da masa etrafında dolaşıp sorun yaratmadılar. Ardından müzik festivali için trafiğe kapanan sokaklarda koşturdular. 


Plajdan dönerken gördükleri; ama akşam yemeklerini bitirirlerse binebilecekleri atlıkarıncanın itfaiye kamyonuna bindiler. İndirmek güç oldu elbette...


O haftasonu Blues to Bop adı altında müzik festivali vardı şehirde. Dört farklı sahnede açıkhava konserleri düzenlenmişti. Biz merkezde kaldığımızdan sadece ikisine denk geldik. Çocuklar için hayli geç bir vakitte akşam 9 gibi başlamıştı konserler. Biraz dans ettiler, sokakta koşturma ardından pusette dinlenmeyi yeğlediler etraflarındaki kalabalığa bakınıp.

Bir zaman sonra Ada oğlan babasının kucağında uyudu. Alaz ise babasıyla dans ardından pusette boş gözlerle etrafa bakınıyordu. İkinci konserin olduğu yer yokuşun başıydı. Bu nedenle izlemek çok daha keyifliydi. Konserlerde her yaş grubundan insan vardı, hatta biz genç bile sayılırdık :)

Ertesi gün gezmeye devam edeceğimizden ve çocuklar sebebiyle erkenden uyandırılacağımızdan biz de geç olmadan otele dönüşe daha doğrusu tırmanışa geçtik. Ertesi günkü vapurla göl gezintisi ve kıyı köyleri yazısı da okumanızı bekliyor bu linkte...


* İşte benim için günün favori resimlerinden biri. Musluk suyunun rahatlıkla içilebildiği İsviçre'de göller, nehirler ve çeşmeler sayesinde susuz kalmak imkansız. Özellikle de henüz dondurma yemiş Alaz'ın ağzını, burnunu ve ellerini temizlemek için bu çeşmeler ideal.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih