Cauma Lake

Geçen hafta sonu Flims’den bebek arabasına uygun bir yürüyüş rotası bulduk. 5 kilometre gidiş, 5 kilometre dönüş. Normalde tek yönü bir saatte yürünebilecek yol; 9 aylık, 1.5 yaş, 4 yaş ve 5 yaş gruplarında dört çocukla 2 saati buldu.


Oteldeki sağlam kahvaltı ardından, çocukları motive etmek için, ‘Kim önce ayı görecek?’ türünden cümleler sarfettik. Ayı olmadığını farkettiklerinde, Alaz’ın eline bir poşet verdim ve gördüğü güzel ve değişik çiçekleri, yaprakları, taşları, odun parçalarını toplamasını söyledim. Yolda epey oyalandılar bu sebeple; ama çok da keyif aldılar. Çocuklarınızı yürütmek için bahane arıyorsanız, böyle bir poşet verin ellerine…

Flims
Alaz poşetini taşırken
Flims
İşte böyle yeşil bir yerdeydik…

Nefis manzaralar eşliğinde dura kalka, Conn’da bir restorana vardık. Dinlenme ve bebelere yemek molası oldu.

Ren Nehri aşağıda kıvrılırken
Bir rivayete göre karşıdaki beyaz kayalıklı zirveye dek tırmanmış sevgili kocam

Aussichtsplattform Il Spir Conn, Ren Nehri manzara noktası, TripAdvisor’da çok beğenilen bir yer. Ren Nehri’ni çok yüksekten gördük bu kez de. Rhein (Ren) Nehri karşımıza çok çıkıyor. Daha önce Rheinfalls’da başka bir kısmını, Avrupa’nın en büyük şelalesini görmüştük.

İnsan bu gölü görünce yüzmeden edemiyor

Hava çok sıcaktı ve Caumasee, Cauma Gölü çok yakınımızdaydı. Muhteşem renkleri ile üstelik… Giriş ücretli bu gölün kıyısına. İçeride restoran, kafe, çok büyük bir çocuk oyun parkı, kum zeminli voleybol sahası, çim alanlar, plajlar, gölde dubalar, kayık kiralama, tuvaletler, soyunma kabinleri, vs kısacası herşey çok yerli yerindeydi. Temizdi. Kalabalıktı; ama insanı bunaltmıyordu.

Caumasee Çocuk oyun alanı

Alaz ve ben hemen kendimizi göle attık. Hava öyle sıcaktı ki, 18 derecelik dağ gölü bile bana vız geldi o yürüyüşten sonra. Alaz’ın da suya atlamasına şaşırdım, genelde üşürdü. Demek yanmış çocuğum… (O gün suluğunu 4 kez bitirdiğini, sadece yürüyüş sırasında toplam 1.5 litre su içtiğini söylemeliyim)


Gerçi baktık ki oyun parkını göle tercih ettiler hepsi. Beliz bile… Park da güzeldi lakin. Yok, yok…

Girişin yanında bir de ücretsiz füniküler var, Flims yokuşunu yürüyerek inmek/çıkmak istemeyenlere. Fakat Pazar günü olduğundan çok kalabalıktı. Biz de yürümeyi, beklemeye tercih ettik. Çocuklar bu duruma üzülseler de! Hatta Alaz hayal kırıklığı üzerine yorgunluktan dağın ortasında bas bas bağırsa da!

Aslan yürekli çocuklar!

Açıkçası benim bile yorulduğum bu yürüyüşte, 4 ve 5 yaşındaki iki çocuğu da tebrik ediyorum. Harikaydılar! Sabah 11’den akşam 5’e dek ya yürüdüler, ya koşturdular. Hatta biz kafede oturup bir şeyler içerken, onlar hala ayakta ya zıplıyor ya atlıyordu. Kızıma ve diğer bebeğe de aferim, bebek arabasında onca saat sıkılsalar da oturdukları için.


Yazımı, bu nefis fotoğraflarla bitiriyorum. Yolunuz yazın İsviçre’ye düşer de, Alp Dağları’nda güzel bir yürüyüş rotası ararsanız buradan güzelini bulamazsınız…

Yolun bir kısmında buz gibi akan sular var kana kana içmek için
Hoşçakal güzel göl… Caumasee…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.