Son yıllarda İsviçre, Türkiye ve İngiltere ardından 3. evimiz gibi oldu. Gerek eşimin iş için sık sık ziyaret etmesi, gerek İngiltere’ye yakın olmasından ötürü kar-kayak tatilleri için aklımıza gelen ilk adres olması nedeniyle artık bize çok tanıdık bir yer. Üstelik Alaz’ın halası ve amcası yaşamak için o ülkeyi seçtiklerinden her geçen sene bize daha çok İsviçre yolu görünüyor.

Zürih’ten sonra 2013 Ağustos ayında Lozan, Vevey ve Montrö civarında gezindik. Hatta Fransa kıyılarına Yvoire’ye günübirlik gittik. Lutry’de güzel bir sabah geçirdik. Cenevre Gölü kıyısında henüz yapamadığımız ya da tekrar yapmak istediğimiz birçok şey var. Bunlardan birkaçını yılbaşı sonrasında yapacağımız gezi için not aldım:

Vevey, bir eczacının kurduğu Nestle’nin merkezi ve Alimentarium (Yiyecek) Müzesi görülecek yerlerden biri. Neden Charlie Chaplin’in birçok anıtı var derseniz, hayatının son 25 yılını orada geçirmiş. Jenisch History ve Camera müzelerinde de ilgi çekici eserler sergileniyor. Vevey meydandaki göle nazır market, hem artistleri hem pazarcıları görmek için çok güzel.

Lavaux ve Lozan arasındaki bağ yolu, üzüm bağlarını görmek ve yol üzerindeki birçok mağaza şarap tadımı yapmak için uygun. Train des Vignes, üzüm bağları arasında gezen bir yolcu treni. Train des Etolies ise yolcuları 1360 metredeki Les Pleiades’e çıkaran bir gezi treni.

Les Pleiades, kış aylarında karla kaplı ve birçok aile eğimlerinden ötürü kayak yapmak için orayı tercih ediyor. Yaz aylarındaysa yürüyüş rotalarının başında geliyor. Her iki tren yolculuğu da muhteşem manzaralar içeriyor.

Lake promenada, palmiye ağaçları ve çiçeklerle bezeli göl kıyısında kilometrelerce uzunlukta bir yürüyüş yolu. İster bebek arabasında uyurken yürüyün, ister bebek uyutmak için yürüyün. Arada bir çocuk parklarında mola verin, kahve veya dondurma molası verin. Vevey’den Montrö’ye, oradan da Chillon Kalesi’ne müthiş manzaralar içeren uzun bir yürüyüş parkuru.

Cenevre Gölü‘nde buharlı gemi turu yapmadan dönmeyin. Biz birkaç kez yaptığımız halde tekrar binmek isteriz. Belki de bu kez Evian’a gideriz?

Mart ve Nisan aylarında Cully Jazz festivali, birçok müzisyeni dinleme olanağı sunuyor. Ağustos ayındaki Sokak Artistleri festivalindeyse meydanda 100’den fazla sokak performansı görebilirsiniz. Biz müzik grubuna denk geldik Ağustos’ta, nehir kıyısında canlı müzik dinledik. Hatta çocuklar dans etti 🙂 İşte resimleri. Göl kıyısındaki 3 adet bronz denizatı heykeli, Seahorses, atlıkarınca, oyun parkları, havuzlar tam çocuklar için. Aralık ayında Christmas Market, Montrö’de kuruluyor.

Kalacak yer bulmak çok zor değil. Gerek göl kıyısında, gerek Cenevre, Lozan, Montrö ve Vevey’de birçok küçük büyük otel var. İsviçre pahalı bir ülke, yeme/içme, konaklama, ulaşım kısaca her açıdan. HRS‘in sitesinde önerdiği şu an indirimli olan otellerden birini seçtim kalmak için. Montrö’de en pahalı otellerin bulunduğu söyleniyor. En yakın havaalanı Cenevre’de.


Cenevre’yi pek sevmedim kalmak için, gri bir yer. Günübirlik gezmek yeterli olur. Dünya’nın en küçük metropolisi sembolünü görmeye gerek yok; ama CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) müzesi gezilebilir. Bir de UNO, Birleşmiş Milletler Sarayı.

Ulaşım açısından araba kiralamak veya tren en uygun çözümlerden. Eğer istasyona yakın bir yerdeyseniz, treni tercih edin. Eminim çocukların daha çok hoşuna gider.

Dışarıda yemek yemek pek ekonomik değil. İsviçreliler’in haftada bir dışarıda yediği söyleniyor. Havaalanıyla ilgili bilgiler için buraya tıklayın.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.