Kara Orman, Almanya’nın güneyinde, Fransa’ya sınır dağlık bölgenin adı. Yoğun ve her daim yeşil çamları sebebiyle bu ad verilmiş, Schwarzwald (schwarz – siyah, wald – orman). Orman ve içindeki müthiş güzel kasabaları pek ünlü. Grimm kardeşlerin bu bölgeden topladıkları bazı halk masallarını siz de bilirsiniz; Kurbağa Prens, Hansel ve Gretel, Uyuyan Güzel, Tavşan ve Kaplumbağa, Güzel ve Çirkin ve daha niceleri…

Sevgili kocamın yıllık izinleri bittiğinden, Almanya’daki Schwarzwald, İngilizcesi Black Forest yani Kara Orman bölgesini gezmek için sadece hafta sonunu kullanacaktık. Bu demek ki, bir gece konaklayacaktık. Yani Cumartesi sabah çok erken yola düşüp, Pazar akşam geç dönecektik. Görmek istediklerimizi de bu araya sıkıştıracaktık…

İlk gün Kara Orman içinden gezerek geçip ikinci günü şehre ve müzelere ayırmayı düşünmüştüm. Fakat hava şehirde güneşli, ormanların olduğu bölgede yağmurlu olduğundan planları ters düz etmek durumunda kaldık.

Çocuklarla sabahın erken saatlerinde evden çıkmak zor. Okula giderken bile fenalıklar basıyor, tatil günü nasıl olacaktı?

İşte çocuklar ile sabah erken evden ayrılma taktikleri: 

1. Akşamdan valizi ve çantaları hazırla; giysiler, emzikler, biberonlar, battaniyeler, ayakkabılar, yolda oynanılacak oyunlar, kitaplar, müzikler, bezler, telefon şarj aletleri, vs…

2. Akşamdan yiyecekleri hazırla; yolda yenilecek atıştırmalıkları paketle, suları doldur, meyveleri yıka, abur-cuburu çantalara koy.

3. Kahvaltıyı unut! Sabah masaya oturursak evden ayrılmamız bir saat geçe sarkar ‘Haydi ye oğlum’ ve masa hazırlama/toplama faslı ile.

4. Akşamdan kahvaltılık sandviçler hazırla; herkese birer tuzlu (peynir, domates, salam, vs) ve birer tatlı (fıstık/fındık ezmesi, reçel vs) olacak şekilde.

5. Akşamdan giyecekleri hazırla. Herkese o gün yapılacak aktiviteye uygun birer takım yol kıyafeti belirle. Sabah ilk iş giyinmek için hepsi hazır olsun. Malum havalar soğuk burada. Hava durumuna göre ceketler, yağmurluklar, bereler vs hepsi hazırlandı.

6. Hazırlanan çantaları kapı önüne diz veya araca yerleştir.

7. Arabada benzin olduğuna emin ol.

8. Elektronik aletlerin şarjlarını doldur, haritada gidilecek, kalınacak yerleri kontrol et, pasaportları al.

9. Çocukların gece uyanmaması veya uyanırsa hemen geri uyumaları için önlem al.

10. Erken yat!

İşte biz de bu 10 maddeyi yerine getirdiğimizden hatta üzerine oturup bir bölüm de  ‘Americans’ izlediğimizden sabah uyandıktan bir saat sonra yoldaydık, 8’de…

Zürih, Basel üzerinden Almanya’ya geçip Frieburg yoluna koyulduk. Çocuklar önce kahvaltı için hazırladığım sandviçleri yediler. Biraz müzik ve şarkı ile oyalandılar.

Ardından dergiler ve etiket kitapları çıktı ortaya. Sonra da hamur. Her ikisine de birer paket hamur verdim. Beliz’in minik hamur parçaları yere dökülünce sinirlenmesi dışında her ikisi de 1.5 saat boyunca gık çıkarmadılar. İkisini de alkışlayıp tebrik ettik arabayı park ettikten sonra. Alaz son 15 dakikada uyuyakalmıştı; çünkü heyecandan sabah 5:30’da kalkmıştı!

Kara Ormanlar’ın sınır şehri Frieburg’da neler yaptık?

Freiburg Münster

Schwarzwälder Freilichtmuseum Vogtsbauernhof

İlk fotoğrafa ait ayrıntılı bilgiler blogda bu linkte tık tık 🙂 İkincisi henüz pişmekte!

Not: Fotoğraflar bana aittir, lütfen izinsiz paylaşmayın…

Yazar

2 Yorum Var

  1. Alaz'ın heyecanına bayıldım, insan gezgin olunca, çocuğu da seyahat heyecanı duyduğunu gösterdikçe nasıl mutlu oluyor değil mi!!!

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.