İsviçre’nin en güzel manzarası

İsviçre’nin ilk bilinen turistik dağı, Rigi. Yurtdışından, özellikle de İngiltere’den gelen turistlerin gezmesi için Avrupa’da dağa özel ilk tren hattı bu 1797 metre yüksekliğindeki zirveye çıkmak için tasarlanmış. 1871’de açılan hat, hala aynen kullanılmakta. Öncesinde tahmin edeceğiniz üzere, yaya olarak tırmanılıyormuş. Tabii İngiltere kraliçesiyseniz, o ayrı…

Biz teleferik ile yukarı çıkarken…

Biz Weggis‘e, – göl kıyısında şirin ve ufak bir yerleşim yeri – arabayla gidip araç park yerinden teleferik binasına çıkan servise bindik. Zürih’ten Arth-Goldau‘ya direk tren de var. En güzel güzergah ise, Lucerne’den buharlı gemiye binip göl manzarası eşliğinde yolculuk sonrası Vitznau‘dan trene binmek (Rigibahn) ve gerek orada yaşayanlar gerek turistler ile birlikte manzaralı yollardan Kaltbad‘a ulaşmak.

Ben 39 haftalık hamile olduğumdan riske girmeyip uzun ve manzaralı göl güzergahı yerine araba ile gitmeyi tercih ettik. Kaltbad’a çıkan modern teleferik 10-15 dakika sürüyordu ve haftasonu nedeniyle oldukça kalabalıktı. Bu da Alaz’ın hiç hoşuna gitmedi. Kaltbad’a doğru ilerleyen teleferikten dikkatimizi ilk çeken ağaçların sonbahar renkleriydi. Durağa varmadan az evvel geniş bir piknik alanı ve çocuk parkı vardı altımızda. Bu kez amacımız farklıydı; ama bir kez de oraya piknik için gelmeliydik.

Kaltbad’da müthiş manzaralı bir spa otelin açık havuzu çekti dikkatimizi. Sıcak suda dağlara karşı muhabbet hoş olmalı. Ardından mavi trene binip manzara eşliğinde tırmanmaya başladık. Az ilerideki durak Rigi Staffel, mavi ve kırmızı tren hatlarının kesiştiği nokta. Trenler oldukça kalabalıktı haftasonu olduğundan.

Rigi Kulm, trenlerin son durağı

Sonrası ise Rigi Kulm, zirve. Dağların kraliçesi, açıkçası biraz maki biraz taş – toprak ile bezeli bir dağ. Kısacası kendi güzelliğinden değil, buradan görünen manzara onu kraliçe yapıyor olmalı. Ufukta Alp Dağları ve altında göllerle çevrili görüntü, İsviçre’nin en güzel manzarası olarak biliniyor.

Eski ve mavi tren

Zirveye varır varmaz, banklara oturup bir süre – rüzgar bizi sersemletene dek – manzarayı izledik. Bu sırada Alaz’a da yanımızda bulunan meyvelerden ve sudan verdik.

Dizi dizi dağlardan Alaz bile büyülendi!

Kulm istasyonundan zirveye birkaç dakikalık yürüme pardon tırmanma yolu var. En iyi panoramik görüntü ve fotoğraf için çıkılması gerek.

Zugersee üzerinde bulutlar

O kadar yüksekteyiz ki bulutlar bile altımızda kaldı bu nefis günde. Yanımızdan yamaç paraşütü (paragliding) yapanlar bu müthiş manzaraya atlıyorlardı rengarenk paraşütleriyle. Bir elimden tutan Alaz’a, bir de kocaman göbeğime baktım. Bazı deneyimler için geç mi kalmıştık?

Tipik İsviçre outdoor menüsü

Kulm’da bir büyük restoran var; kapalı ve açık oturma bölümü olan. Kasım ayı olmasına rağmen şansımıza hava güneşli ve ılık olduğundan terasta geleneksel İsviçre yürüyüş (trekking) menüsünden yedik; sosis & patates…

Restoran, biraz pahalı. O nedenle birçok kişi de kendi yiyeceklerini getirmiş, piknik yapıyordu.

Yarım saatte bir çalışan tren hatları

Rigi Kulm’a tırmanamadık; ama zirveden aşağıya inebiliriz diyerek yürümeye başladık. Alaz arada bir yürümemek için mızmızlık ediyordu. Kısa kısa molalar verdik.

İnsan bu manzarada yaşlanmaz gibi geliyor?
Mavi tren zirveye çıkıyor

Koca göbeğimle yürürken birçok insanın ilgisini çektim. ‘Sen ne arıyorsun burada?‘ bakışları gözümden kaçmadı değil!

39 haftalık göbek 1700 metrede!

Hava güneşli ve ılık olduğundan, haftasonu olduğundan müthiş bir kalabalık vardı. Zürih Bahnhofstrasse’de bile bu kadar çok insan yoktur!

Teleferik binasında, inek manzarasına karşı teleferik oyuncağı ile oynamak…

Gideceklere birkaç önerim olsun:

  • Sabah erken saatlerde yola koyulun; hem insan hem bulut kalabalığı olmaz…
  • Temmuz ve Ağustos aylarında yanında yetişkin ile seyahat eden 6-16 yaş arasına ulaşım ücretsiz…
  • Vitznau’dan giderseniz trende sola oturun, manzara daha iyi…
  • Tam bir deneyim için başta anlattığım göl üzerinden gidin, Arth-Goldau’dan trenle dönün…
  • Trenler yarım saatte bir, tüm sene boyunca işliyor…
  • Kanımca baharda ayrı, kışın kar altında ayrı bir güzelliği var…
  • Teleferik binasında, tuvalet ve çocuklar için oyun alanı var. Oyuncak teleferikten çocukları ayırmak çok zor!
  • Biz gittiğimizde, Kasım 2014, teleferik ve Kulm treni için gidiş dönüş ücreti kişi başı 68 franktı… Evet bence de pahalı…

Fotoğraflar: Deniz Sütlü Özgül’e (Gezgin Anne) ait…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.