Gruyeres ve Cailler Çikolata Fabrikası Gezisi


İsviçre denilince ilk akla gelen şeylerden biridir çikolata. Ben de size Çikolata Hikayeleri'nde anlatmıştım nedenlerini. Çikolatanın efendisi olan bu ülkede gezilebilecek birkaç çikolata fabrikası kalmış, biri de İsviçre'nin en iyi çikolatasını ürettiği kabul edilen Cailler

Gruyeres yoluna düşmüşken yakında, Broc'ta, bulunan çikolata fabrikasını gezmem şarttı. Yağmurlu bir gün ve üstelik haftasonu olduğundan biletlerimizi hemen alsak da tur için 1 saat beklememiz gerekiyordu. Bu sırada sinema salonuna girdik. Bu salonda Cailler'in reklamları ve bir de tanıtım filmi oynatılıyor. İçinde bulunduğumuz Maison Cailler binası görünüyor ve ardından bina silikleşip İsviçre dağları, inekleri yeralıyor. Bu sırada tarih geriye doğru 1819 yılına gidiyor. Sütlü çikolatanın başladığı benim de daha önce anlattığım Nestle ile evlilik hikayesi anlatılıyor resimlerle. Tarih bu kez ileriye doğru sarıyor yıl yıl ve fabrikanın kuruluşu, sütler, çikolata çeşitleri derken yıllar önce 2015'e ardından taa 3599'a dek gidiyor. Elbette o günleri kim görür bilinmez; ama adamlar Cailler'in o zaman da olacağından emin görünüyor...

Filmden bir kare
Alaz ve Beliz'in kuzeni de bizimleydi. Lozan'dan 1 saatlik araba yolculuğu boyunca tuvalete gitmek hariç gık-ları çıkmadı diyebilirim. Birkaç saatliğine de olsa 3 çocuklu aile deneyimini yaşadık :)

Tur için sıra beklerken filmi 2 kez bile izlemek keyifliydi. Çocuklar izlerken ben de girişte bulunan kafe ve çikolata satış mağazasını gezdim.

Satış mağazası 
Tavanlar süs maket çikolatalarla kaplı
Bir saat beklemek pek sorun olmadı. Sıra bize gelmeden az önce kulaklıklarımızı aldık. İngilizce'den Çince'ye hatta Arapça'ya dek anlatım mevcut.

Dileyen çikolata yapmayı da öğreniyor bu sınıfta
Alaz ve kuzeni sırada beklerken
Alaz ve kuzeni de anlatılanları dinlemekten keyifliydiler ilk başta. Daha sonra gemilerle kakao çekirdeklerinin Avrupa'ya taşınması interaktif şovlar ile anlatıldı ve Alaz bu esnada karanlıktan ve gürültülerden birazcık korkmuş olabilir. Beliz slingde uyumuştu.

Çikolata kaşifleri ve kakaonun İsviçre'ye gelişi
Kuzeni Alaz'dan 3 yaş büyük olduğundan daha ilgiliydi anlatılanlara. Çikolata keşif ve yapım süreci adım adım farklı salonlarda anlatıldı. Fabrikanın üretim bölümü hijyen koşulları sebebiyle gezilemiyor; ama videolar ve camın ardında olan biten görülebiliyor.

Nestle için toplanılan fındıklar
Dünyada üretilen fındıklı çikolatanın fındığının %80'inin Türkiye'de üretildiğini biliyor muydunuz? Fedime de kendi sesiyle Türkçe anlatıyor fındık toplama hikayesini.

Kakao çekirdekleri 

Çikolatalar ray üzerinde önümüze geliyor, fındıklı sos ile kaplanıyor ve dondurma işleminden geçiriliyor, ardından tekrar bir sos ile kaplanıyor. Makine ile tek tek alınıp el değmeden paketleniyor ve bize ikram ediliyor...

Üzeri ikinci kez soslanıyor
Paketlenmek üzere hazır
İşleyen gerçek fabrika bu camın ardında 
Kenarda köşede ikram sütlü çikolata
İkramlar başladı mı bitmiyor. Şarap tadımı gibi çikolata tadımı var. Dokusu, kokusu, ağızda bıraktığı tadı anlatılıyor. 

En güzeli tur sonunda
Son aşamada bir yığılma oluyor. Nedeni belki 10 farklı çikolata ikramı. Buradan çikolatayı cebe doldurup çıkmak yasak; ama içerde sınırsızca yiyebilirsin. Tabii ne kadar yiyebileceğin kapasitene bağlı. Yetişkinler için giriş ücreti 12 İsviçre frangı. Ben şahsen o kadarlık çikolata yiyemedim. Bir yerden sonra tıkanıyorsun. Fakat, 16 yaş altı ücretsiz. Alaz'ın avuç avuç yediği çikolataları düşünürsem, giriş ücretini çıkardık :)


Çikolata komasına girmiş bir şekilde arabaya atlayıp 10 dakika uzaklıktaki Gruyeres'e vardık. Haftasonları kalabalık olduğundan otopark için yönlendiriyorlar ve bir kısım yolu bu patikadan tırmanarak yaya olarak çıkmak şart.

Gruyeres sokakları
Buranın sokakları da peynir kokuyor. Peyniriyle ünlü diye mi, yoksa fondü ve raklet restoranlarından ötürü mü bilinmez. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkıyor hesabı...


Elbette biz de et ve peynir fondü ile öğle yemeği yedik. Desem de pek inanmayın; çünkü o kadar çikolata üzerine çocuklar hiçbir şey yemediler. Gruyer peyniri meşhur, fondü ardından bir de beze yada akıtma denilen yumurta akı ile yapılan tatlı yeniyor.


Bu garip müzik aletini çalanlar hep orada mı yoksa o gün özel bir gün müydü bilemedik. Fransızca konuşulan kasaba İsviçre'nin en turistik yerlerinden. Aynı gün Zürih'e döneceğimizden ünlü Gruyeres kalesini de gezemedik. Bizim bu kez vaktimiz yetmedi, bir sonraki geziye...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih