Black Forest (Schwarzwald – Kara Oramanlar) diye bilinen bölgede, Rothaus bira üretim tesisisinde; bira müzesi, depolama üniteleri, satış merkezi, restoran ve kafenin yanı sıra kocaman çocuk oyun parkları da var.

Geçen sonbahar gittiğimiz Kara Ormanlar gezimizde son yarım günü ayırabilmiştik bu meşhur biralara. Grafenhausen, Almanya’da bulunan bu tesisler, oteli, restoranı ile konaklamak için de ideal. Normal bir şehrin çocuk parkında bile göremeyeceğimiz farklı oyun alanları ile geniş alana yayılmış çocuk oyun parkını görünce şaşırmıştık.

Rothaus, çocuk oyun alanı
Önce bira müzesini gezdik, sonra da çocukları parka götürdük. Mecburen. Sonra bira satış biriminde bira tadımı yapıp, sınırdan geçirebildiğimiz kadar da satın aldık. Sonra birer değişik bira açıp başka bir çocuk oyun alanında oturup bizimkilerin oyunlarını izledik.O anki bir saat, herkesin mutlu ve memnun olduğu anlardandı.

Ardından da restoranda müthiş geleneksel bir atmosfer ve Alman yemek kültüründen örnekler bulduk. Çocuklar verilen oyun kağıtları ve boylar ile çok mutluydu… Biz de yemekten memnun kaldık. Ta ki ayrılık vakti gelene dek!

Rothaus, restoran
Bira Müzesi:

Müzede normalde farklı dillerde turlar düzenleniyormuş. Tabii biz geç gittiğimizden kendimiz dolaşmak zorunda kaldık; ama çok zor olmadı. Giriş ücreti 5 Euro; sanıyorum bir bira da ücrete dahil…

Rothaus, biralar…

Dönüş yolunda, yemek ardından hava da karardığından, hafif bir müzik eşliğinde Kara Ormanlar arasında dolunay önümüzde, Almanya’dan İsviçre’ye geçtik. O kadar litre hesabı yapmıştık; ama şansımıza sınırdan geçerken kimse birşey sormadı bize. Beliz çabucak uyudu, Alaz da İsviçre’ye geçince uyuyakaldı.

Rothaus, bira üretim alanı

Gezinin diğer durakları ve bilgileri için bu linklere bakabilirsiniz:

Schwarzwald – Kara Orman, Freiburg Gezisi

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.