Çocuklarla Zürih'te Gezilecek 10 Yer


Bu yaz Zürih’e seyahat planlıyorsanız, çok doğru yapıyorsunuz. Zürih harika bir şehir emin olun. Üstelik çevresi de muhteşem güzelliklerle dolu. Yapılacak ve görülecek öyle çok şey var ki! Yıl boyunca çeşitli festivallere denk gelmeniz de olası. Tek sorun, hepsi çocuklu ailelere hitap etmeyebilir.

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, çocuklu ailelerle gezmek için de mükemmel bir şehir, özellikle havada güneş parlarken. Kendi kişisel tecrübelerimden yola çıkarak, bebekle ve çocukla iki senedir yaşadığım bu şehirde çocuklarla yapmayı en çok sevdiklerimizi sizinle paylaşmak isterim...

Hem çocukların hem de ebeveynlerin zevk alacağı, eğlenceli ve unutulmaz bir Zürih gezisi için önerilerim;

1. Bisiklet ile şehri keşfet... 


Zürih şehrinde ‘Züri rollt’ adı altında ücretsiz bisiklet kiralayabilirsiniz. Üstelik bazı bisikletlerin arkasına çocuk koltuğu da takılı. 20 İsviçre Frankı depozit olarak bırakıp tüm gün bisikleti kullanmak mümkün. Zürih şehri de küçük ve genelde göl ve nehir kıyıları düzlük olduğundan bisiklet ile gezmek için ideal şehirlerden biri. Şehrin büyük tren istasyonlarında kiralık bisikletlerin bulunduğu noktalar var. Ulaşım dahil herşeyin ateş pahası olduğu bu güzel şehir için en ekonomik ve çevreci gezme önerisi.

2. Zürih’in yeşil alanları ve parkları muhteşem...


Zürihliler’in arasına katılarak rahat bir gün geçirmek isterseniz, uzağa gitmenize gerek yok. Şehrin içinde birçok park, çocuk oyun alanı ve bahçe mevcut. Zürih’in batısında Josefwiese bizim favorimiz; geniş yeşil alanı, çocuklar için ufak bir havuz, oyuncaklar ve kum oynama alanı, barbekü ve ünlü sosislerinden - wurst pişiren restoranı, suyunuzu dolduracağınız bir çeşmesi bile var. Viaduct üzerindeki butik mağazalar ise yetişkinlerin ilgisini çekecektir. Blogda daha önce bahsetmiştim bakınız...Öte yanda ise göl kıyısındaki Seefeld’de bulunan Zürichhorn da en sık gittiğimiz yerlerden. Geniş piknik alanları, kafeler, restoranlar, vapur iskelesi, hatta dizi dizi kaydırakları, kum oyun alanı, büyük bir tırmanma duvarı ve su fıskiyeleri bulunan Blatterwiese çocuk oyun parkı her yaş grubunu eğlendirebilir. Park içinde müzisyenlere denk gelip ücretsiz konser bile dinleyebilirsiniz. Hatta yakındaki Bellerive Müzesi ve Chinagarten da aynı parkın içinde bulunuyor gezmek isterseniz. Güzel bir günde temiz havadan faydalanmak ve çocuklara seyahatin sadece müze gezmekten ibaret olmadığını göstermek için en güzel opsiyonlar. Parklara giriş ücretsiz!

3. Freitag Tower ve Clouds...


Konteynerlerin üst üste dizilmesi ile yapılmış enteresan binası olan bir yer Freitag Tower. Her katında geri dönüştürülmüş materyallerden üretilmiş çantalar var. Çocuklara, sergilenen çantanın aslında eski bir bisiklet lastiği olduğunu anlatmak ilginç olacaktır. Merdivenler gözünüzü korkutmasın, mutlaka çıkın. Çünkü en üst katta muhteşem bir manzara var! Freitag, dünyaca ünlü İsviçre çanta markası. Orjinalinin sadece Zürih’te satıldığı söylenilmekte.


Alışveriş ardından ise, kahve veya kokteyl için hemen köşe başında Prime Tower bulunuyor. 35. Kattaki Clouds Bistro, şehrin panoramik manzarası eşliğinde gün batımı öncesi için ideal. Çocuklar için ise, dondurma eşliğinde onlarca trenin gara giriş çıkışlarını kuşbakışı izleyebilecekleri şahane bir deneyim.

Bir de sır vereyim; eğer Hauptbahnhof'un 10 veya 12inci platformlarında sonuna dek giderseniz, çocuklarla trenleri izleyebilirsiniz. Çeşit çeşit tren gara girip çıkıyor, sürekli trafik ise tren severleri büyülüyor.

4. Zürih Gölü


Zürih Gölü'nde gezinti
Çocuklarla şehirde aktif bir gün geçirmek için en ideal yer göl ve çevresi. Göl kıyısında yürümek, bisiklete binmek, piknik yapmak çok keyifli ve bu sırada muhtemelen bir festivale denk gelebilirsiniz. Hava güzelse, kuğularla ve ördeklerle birlikte gölde yüzmek harika bir deneyim.

Her mevsim yürüyüş için ideal

Zürih Gölü çevresinde
onlarca badi (yüzme alanı) var. Bürkliplatz’dan hareket eden kısa veya uzun göl turu yapan vapurlara binerek çevredeki kasabaları da görebilirsiniz. Bu vapurlar camdan duvarları ve açık - kapalı alanları ile yağmurlu günler için bile ideal. Limmat Nehri üzerinde, sadece yaz aylarında işleyen kısa cam botlar da her 30 dakikada bir Bürkliplatz’dan kalkıyor. Suyun hizasında yolcukluk çocuklarımın çok hoşuna gitmişti. Hatta dilerseniz gölde gezinmek için kendi botunuzu bile kiralayabilirsiniz.

Günün her saatinde gölde sporcu eksik olmuyor!

Yukarıda bahsettiğim Seefeld’de bulunan Zürichhorn'dan dönerken...

5. Niederdorf, Zürih’in kalbi…Zürih’in en eski mahallesi Niederdorf. Küçük ve butik dükkanlar ile çocuk-yetişkin herkese hitap ediyor. Turistler kadar yerliler de bu bölgeyi çok severler; çünkü şehrin ortasında bir köy havası hala barındırıyor. Üstelik İsviçre’nin en güzel sıcak çikolatalarından biri buradaki Cafe Schober’de yapılmakta.Yol üzerinde kitapçılar, butikler ve restoranlar da var. Yolun sonunda Polybahn denilen ufak bir raylı sistem ile ETH üniversite kampüsüne çıkıp buradan da Fraumünster ve Grossmünster ile Lindenhof manzarasına bakmanız önerilir. Geniş alanda çocukların koşturacağı garanti! Ayrıntılar bu yazımda.

Zürih sokakları

6. Zürih Hayvanat Bahçesi


Filleri ellemek serbest

Çocukların bayıldığı başka bir eğlence yeri de hayvanat bahçeleri olmalı. Zürich Zoo ise, onlarca çocuk oyun alanı, çocuk dostu restoranları, Masaola yağmur ormanları, Kaeng Krachan fil parkı ve yolda giderken aramızda yürüyen horozları, penguenleri, tavus kuşları ve leylekleri ile çok farklı bir deneyim sunuyor bence. 365 gün açık ve 6 yaş altı ücretsiz.


Tipik hayvanat bahçesi görmek istemezseniz de Zürih’ten vapurla veya trenle ulaşabileceğiniz Rapperswil’deki Knies Kinderzoo, dokunabileceğiniz ve elinizle besleyebileceğiniz tüm hayvanları barındırıyor. Hatta fil, deve ve midilli atlarına binmek serbest! Çocuklar için farklı bir deneyim olacağı kesin.

Kinder Zoo : http://www.gezginanne.com/2013/05/zurih-knies-zooda-evcillestirilmis.html

Zurich Zoo : http://www.gezginanne.com/2016/02/zurih-hayvanat-bahcesi.html

7. Swiss National Museum…


Turistler kadar halkın da ilgisini çeken harika bir müze İsviçre Ulusal Müzesi. Üç küçük bölümden oluşuyor; National Museum Zurich, Castle of Prangins ve Forum of Swiss History Schwyz. Ülkenin kompleks geçmişi, halkı ve kültürü hakkında - kantonlardan oluşan ve 4 resmi dili olan bir ülke - çocuklara ve yetişkinlere ilginç bilgiler veriyor. 16 yaş altı için müzeye giriş ücretsiz.

8. Franz Carl Weber


Bir kadın için Zürih’in ünlü alışveriş caddesi, Bahnhofstrasse ne demekse, çocuklar için de Franz Carl Weber oyuncakçısı o demek. Bırakın anneler vitrin bakınsın, çocuklar da 4 katlı bu oyuncakçıda kendilerini oyun oynayarak kaybetsin. Katlar arasında bulunan kaydıraktan kaymayı da unutmayın! Acıkanlar için giriş katında nefis bir pizzacı bulunuyor (du - kaldırıldı), İtalyan.


NOT: Şubat 2017 sonrası FCW, Rennweg'deki yerinden HB karşısına taşındı. Eski yerine geri dönecek mi bilmiyorum; yerini gitmeden önce kontrol ediniz.

9. Üetliberg…


Zürih yakınındaki tek dağ. Şehrin içinden direk trenle dağın zirvesine çıkmak mümkün. Zirvede çocuk oyun parkı, tuvaletler ve restoran da var. Tam bir Zürih panoramik manzarası için Uto Kulm Kulesi’ne çıkmanız da önerilir. Geçenlerde Alaz ile tekrar çıktık. Rüzgardan kaçınmak şart, yoksa çocuklar uçabilir aman dikkat!

Felsenegg teleferiği ve Zürih Gölü

Felsenegg tepesinde çocuk oyun parkı
Aktif bir gün geçirmek isterseniz iki saat süren Planet Path, gezegenler temalı çocuklara uygun bir yürüyüş rotası var. Ormanlar, çiftlikler ve Zürih Gölü manzaralı bu patika ile Felsenegg’e ulaşmak ve oradan teleferik ve tren ile şehre geri dönmek mümkün. Bu gezi için en az yarım günü ayırmanız önerilir.

10. Tren seyahati

Burası bir tren vagonunun içi
Bir günü de tren ile şehrin dışında bir yere seyahat ederek geçirmenizi öneririm. Her İsviçre’linin her hafta sonu yaptığı gibi… Ticki Park yani aile vagonu olan tren güzergahı seçerseniz çocuklar yol boyunca bir kaydıraktan kayıyor olacaklardır. Oyun alanı ve oyuncakların bulunduğu bu vagonlar ile İsviçre’de tren yolculuğu yapmak oldukça keyifli, hem de her aile bireyi için…

Rota açısından gönül rahatlığıyla Luzern’i önerebilirim. Zürih’ten yaklaşık bir saat uzaklıkta, ünlü Chapel Bridge ve Water Tower bulunan çok şirin bir şehir ve üstelik Swiss Transport Museum - İsviçre Taşıt Müzesi’ne de ev sahibi. Tek sorun, çocukları müzeden ayırmak olacak! Oraya gezimizi buradan okuyabilirsiniz.Zürih ve çevresinde çocuklarla yapılacak tonlarca şey var. Bunlar sadece benim 2 ve 5 yaşlarındaki iki çocuğumla en sık yaptıklarımız ve de en çok zevk aldıklarımız. Konaklama, yeme-içme önerilerimi ve daha fazlasını çocuk dostu Zürih haritamda bulabilirsiniz.

Şehir dışı için birkaç öneri;

Dağların kraliçesi Rigi; http://www.gezginanne.com/2015/01/daglarn-kralicesi-rigi.html

Bir İsviçre köyü; Lützel Gölü
Davos - Klosters: http://www.gezginanne.com/2017/02/davos-klosters-tatili.html

NOT: Tüm fotoğraflar bana aittir. Lütfen izinsiz paylaşmayın. Bu yazımın bir hali Pegasus Inflight Magazin'de Ağustos 2016'da yayınlanmıştır. 

1 yorum :

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih