Bu parka, Alaz ile birlikte henüz Zürih’e taşınmadan önce gitmiştik. Bayılmıştık. O zamanlar hamile bile değildim.

Zürih’e taşındıktan sonra ise, hamileyken yaz boyunca birkaç kez gittik. Doğum için annem geldiğinde bile gitmiştik. Genelde Bellevue’den göl boyunca yürürdük. Alaz scooter binerdi. Beliz doğduktan sonra yine gittik. Slingde veya bebek arabasında uyurken Alaz kayalardan atlardı. Ben de göz ucuyla Alaz’ı izleyip bir yandan güneşlenirdim.

Kuzucuk burda tek çocuktu

Zaman geçti, Beliz emekliyordu bir defasında. Hatta yerdeki kumları yemeye çalışıyordu. 2016’nın ilk gezisinde ise, Beliz yine kumları elinde mıncıklayıp kafasından aşağı atıyordu; ama bu kez yemiyordu ve yürüyordu.

Beliz’in kum yeme aşaması

Bu kadar sık gittiğimiz, Zürih’in en güzel parklarından biri olan burayı niye daha önce yazmadım? Yazdım; ama bir şekilde yazılar yok oldu. Sağolsun Blogger!

Neyse, kısmet bu güneymiş.

Parktan bir görünüm

Seefeld’deki Blatter çayırının olduğu bu yer aslında bir nehrin deltasıymış. Bulunduğu alan oldukça geniş, büyük bir çocuk parkının yanı sıra Heidi Weber sanat müzesi, açık hava sineması Salt, restoranlar, kafeler, piknik alanları, Chinese Garden, feribot iskelesi, göle girme yeri (seebad), umumi tuvaletler, sokak müzisyenleri ve sanatçıları, kışın ek olarak kestaneciler de var.

Alaz’ın tek çocuk olduğu günlerden…

Çocuk parkı ise, benim bugüne dek gördüklerim içinde en güzeli olmasa da, en güzellerinden ki bunca zamandır sürekli gidiyorum. Öncelikle etrafı telle çevrili olduğundan çocukların kaçma olasılığı pek yok. Büyük bir kum alanı var, salıncaklar, kaydıraklar, hamaklar, tırmanmak için merdivenler ve hatta dev bir abaküs de bulunan.

Göl kıyısında sokak müzisyenleri, kış…

En güzeli ise boydan boya uzanan tırmanma duvarı. Ben bile zorlandım ki çocuklar için mükemmel bir deneyim. Yazın ayrıca geniş bir alandan su fışkırıyor ve çocuklar bu olaya bayılıyor. Yedek kıyafet mecburi. Ufak tepeleri de var; Alaz en çok tırmanıp atlamayı seviyordu. Banklar ve şezlonglar da ebeveynler için düşünülmüş.

Oyun alanı, piknik alanı ve göl… Ben de kitap okurken bir zamanlar…

Zürih’te yaşayanların gitmesini mutlaka öneririm. Zürih’i ziyarete gelen çocuklu ailelere de öneririm halkın içine karışmak isterlerse. Tabii genelde konuşulan dil İngilizce oluyor bu civarda; ama olsun…

Beliz yürüyordu son gidişimizde! 
2016 senesinin açılışını da yapmış olduk. Alpler’in meşhur Föhn rüzgarı sayesinde Zürih’te ılık günler geçiriyoruz. Oldukça kuvvetli esen bu rüzgarlar, kar eriten diye de biliniyor. Hava oldukça açık, manzara fotoğrafları için mükemmel bir zaman; ama bu rüzgarlar yüzünden baş ağrısı görülüyormuş. Hatta kaza ve intihar oranı bu Föhn rüzgarları dönemlerinde %10 artarmış. Ve evet, biz kadınların çok iyi bildiği fön buradan gelmekte…

Alaz’ın favori köşesi ve arkada Çin Bahçesi
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.