Sürdürülebilir turizm, eko turizm, yaşadığın ülkeyi karavanla gezmek, çadırda tatil, dev oteller yerine butik otelde konaklama, paket yemek servisi yakın gelecekte…

Koronavirüs son 3 aydır hayatımızda. Okuldan işe, evden alışverişe, ulaşımdan gezmeye dek…

Yeni kurallara uyuyoruz, kendimiz kendi kurallarımızı üretiyoruz. Alıştık, alışıyoruz kurallara: Maske takmaya, yolda gördüğümüz arkadaşa sarılmamaya, eve girince hemen kıyafet değiştirmeye, kalabalığa karışmamaya… Çocuklarımız bile ‘Koronavirüs var, oraya gitmeyelim! Onunla oynayamam!’ diyorlar.

Biz yurtdışında yaşayanların her yaz koşarak Türkiye’ye gittiği yıllar ardından bu yaz yaklaşırken ‘Acaba gidebilecek miyiz? Acaba ailemizi görebilecek miyiz?’ soruları kafamızı kurcalıyor. Uçağa binebilecek miyiz acaba? Sınırlar açılsa bile, karantina dönemi kalksa bile cesaretimiz olacak mı? Ne dersiniz?

Instagram canlı yayında Türkiye’de turizm konusunu Yeşim Mutlu ve Turizm Fakültesi dekan yardımcısından dinledim. Her şey dahil (HD) sistemin çökeceği, butik otellerin önem kazanacağı, sürdürülebilir turizmin gerçekleşeceği, eko turizmin tavan yapacağı, karavan – kamp yerlerinin düzenleneceği, tüm otellere/restoranlara vs hijyen belgesi (hatta pandemi belgesi) verileceği gibi konular geçti. Bir restorana eskisi gibi gidecek insan çok olduğu gibi, temkinli olup diğerlerine uzakta oturmak isteyen hatta restorana gitmeyip ‘paket servis’ten faydalananların olacağı konuşuldu.

Hafta sonu kiraladığımız Airbnb’nin Manzarası

Mesela birkaç restoranda gördüğümüz açık mutfaklar çoğalacak. Yani mutfak ve müşteri arasında cam paneller olacak. Uçakla uzaklara gitmek yerine belki hepimiz yaşadığımız ülkede kalıp, ülkemizin tadını çıkaracağız daha fazla. Örneğin, hala göremediğim köşeleri var İsviçre’nin. Çok istediğim, ama uzun tatilleri tercih ettiğimiz için fırsat bulamadığım trenle geceleyip Viyana’ya gitmek var aklımda. Ya da Rhein’da (Ren Nehri) konaklamalı geziler…

Otel yerine Airbnb tarzı evler de popüler olacak; az kişiyle temas için. Airbnb’lerin muhteşem özellikleri olanı olduğu gibi hayranı olduğunuz bazı ünlülerin bile evleri var. Henüz denemediysen indirim kuponu da burada dursun. Restoran yerine evde yemek pişirmek daha sürdürülebilir olacak. Ekonomik de! Hepimiz karantinada ekmek bile yapmadık mı?

Kaldığımız Airbnb

Home-office, evden çalışmanın birçok sektöre uygulanabileceğini gördük. Hem şirketlerin masrafları azaldı, hem trafikte geçen süre! Artısı yanında eksisi de var; ama olsun. Eminim birçok kişi evden çalışmayı sürdürecek Koronavirüs ardından da.

Öte yandan Türkiye’nin virüsle mücadelesinin çok iyi bulunduğu ve 2020 ve 2021 yazında Avrupa’dan akın akın insanın tatile gideceğinden de bahsedildi. Turizm için muhteşem bir şey; ama her şey güllük gülistanlık olabilir mi 1-2 aya Türkiye sahillerinde? Emin değilim. Keşke olsa da biz de gelebilsek…

Ya da yabancılar hastalansa, hastalık getirse, tatil beldelerinde yeteri kadar tıbbi ekipman ve doktor olacak mı? Ben neden uzaklardaki tatillerimi iptal ettim? Ya orada hastalanırsam diye… Belki otellerde sağlıkla ilgili ciddi önlemler alınıp bir yapılanma başlayacak.

Bekleyip göreceğiz… Hepimiz için yeni süreç. Belki uçak yerine arabayla gideceğiz Türkiye’ye kim bilir?

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.