Tatil denince akla yaz mevsimi gelir gibi bir düşünce hakim. Halbuki bazı şehirler kış aylarında daha güzeldir. Üstelik, sezon dışı olduğundan müze kuyrukları daha az, otel ve uçak fiyatları daha ekonomik olur. Turist sayısı az olacağından, işletmecilerden daha çok ilgi ve alaka görebilirsiniz.

Kış aylarını biraz olsun renklendirmek, Şubat tatilinde çocuklarla eve kapanmamak için Lonely Planet’in önerdiği, kış mevsiminin en güzel yaşandığı şehirlere bir gözatalım:

 • Andalucia (Endülüs), İspanya
Birkaç sene önce Noel tatilinde eşimle gitmiştik; Madrid’ten Sevilla’ya trenle gittik. Ardından araba kiralayıp Cordoba, Granada, Malaga ve Ronda şehirlerini kapsayan bir gezi yaptık. Notlarımızı buradan okuyabilirsiniz. Tam kış ortasında gittiğimiz halde, Madrid haricindeki bölgede serin bir bahar havası vardı; yağmur belki 1 gün yağdı, diğer günler hava güneşliydi. Elhamra Sarayı, Sevilla Katedrali, Ronda’nın köprüleri, Cordoba’daki eski cami gördüğümüz ve görülmesi gerekli yerlerden. Yabancıdan çok İspanyol turistler ve yerli halk vardı çevremizde. Hatta birçok flamenko gösterisi izledik tiyatro salonlarında. Tapas ve cava da oldukça cazip gezdikçe acıkanlara hemen hemen her köşe başındaki barlarda. Granada’da bazı yerlerde içecek alınca yanında tapas ikram ediliyordu.

 • Transilvanya, Romanya
Ünlü vampir Kont Drakula’nın evi yazın güneşli bir havada gezilmez sanırım. Braşov ve Sighişoara Drakula’nın bulunduğu, eskiçağdan kalma iki güzel kasaba. Gri bir gökyüzü, biraz kar ve çıplak ağaçlar bu geziye daha çok anlam katar.

 • Rovaniemi, Finlandiya
Lapland’ın başkenti ve Santa’nın resmi evi olması sebebiyle Noel zamanı gezilmesi gereken şehirlerden biri Santa Köyü. Arktikum müzesi, dünyanın en ilginç müzelerinden. Kuzey kutbuna merakı olanlar özellikle görmeli. Müzedeki donmuş nehir ilgi çeken noktalardan biri ve kış mevsiminde görülebiliyor sadece. Dikkat edilmesi gereken noktaysa, kış aylarında 0 derecenin üzerine çıkmayan hava sıcaklığı nedeniyle uygun giysilerin bavula yerleştirilmesi.

 • Jasna, Slovakya
Kayak sevenler için ideal şehirlerden biri. Alp Dağları’ndaki kalabalık ve pahalı oteller yok. Aksine, uygun fiyatlı kayak pistleri, kalacak ve yiyecek yer, bir de Alpler’de olmayan güleryüzlü hizmet var. Üstelik yüksek kalitede kayak takımları ve pistler mevcut. Tatras Dağları’nın karlı alaçam ağaçları arasındaki pistler en iyi kayak merkezlerinden. Şş kimse duymasın!

 • Köln, Münih ve Viyana, Almanya ve Avusturya
Bu şehirler, geçici olarak kurulan Noel marketleriyle ünlü Avrupa’da. Tahtadan külübelerde, yiyecekten içeceğe, pahalıdan ucuza herşey bulunur. Hediye almak için en uygun yerlerdir. Londra’dakiler de çok güzel; fakat Almanya’nın yeri ayrı bu marketler konusunda.

 • Abisko, İsveç
Kuzey ışıklarının görülebileceği, dünyanın nadir yerlerden biri. Üstelik bu Kuzey İskandinavya şehrine, Avrupa’dan trenle ulaşım mümkün. Aralık ve Ocak aylarında tamamen karanlık bir şehir. Birkaç hafta boyunca güneş doğmadığından muhteşem bir görüntüsü olan kuzey ışıkları izlenebilir. Parkların patikalarında kayak ve Sibirya kurtları, haskilerin çektiği kızaklarda gezi, yapılabilecek diğer aktivitelerden. Oraya kadar gitmişken de Kiruna’ya uğrayıp tamamen buzdan yapılmış İcehotel de görülmeli bence.

 • Atina, Yunanistan
Antik şehri görmenin en güzel zamanı kış mevsimi. Kalabalık, uzun kuyruklar, turistlere yönelik fiyatlar en önemlisi aşırı sıcak yok. Fotoğraf çektirmek için, dünyaca ünlü Parthenon anıtı önünün boşalmasını beklemek yok. Parthenon, Yunan topraklarında, dorik uslüpta yapılmış en büyük yapı ve ödüllü fotoğrafların birçoğunda mekan olarak da kullanılmış.

 • Kopenhag, Danimarka
Kar, yemek ve şehirle bütünleşmeyi sevenler için en uygun yer. Andersen’den Masallar kitabının yazarı, Hans Christian Andersen’in masallarına ilham olan şehir. Çocuklar da 19. yüzyıldan kalma Tivoli eğlence parkına bayılacaklardır, büyükler kadar. Little Mermaid, Küçük Denizkızı, heykeli de şehrin göbeğinde. Dünya’nın en iyi restoranlarından biri sayılan Noma’da aylar öncesinden yer ayırtabilirsiniz eğer yemek sizin için bir tutkuysa. Çocuklarla gezilecek ilk 10 şehir arasında da yeralmakta.

 • Venedik, İtalya
Şubat ayındaki Venedik Karnavalı Avrupa’nın gözde etkinliklerinden biri. Özenle hazırlanan kostümler ve maskeler, şehrin tarihini en renkli şekilde canlandırıyor. Kalabalık bir dönem olacağından fiyatlar da yükselebilir. Önceden ayarlayın veya şehrin biraz dışında kalın ki pahalıya patlamasın.

 • Budapeşte, Macaristan
Varosligeti Müjegpalya, şehrin merkezindeki en büyük park. Kış mevsiminde dev bir buz pateni sahasına dönüşüyor. Orman havası teneffüs ederek yapılan buz pateni ardından şehrin ufak kafeleri veya termal banyoları ısınmak için birebir.
Makalenin orjinali için:

Resimler:
http://www.flickr.com/photos/timrawle/5353993684/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/cuppini/2251496652/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/aibakker/2328520760/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/paulyork/114742338/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/frozenreindeer/5293885611/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/paulafunnell/903790652/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/napdsp/6764561053/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/backfromleave/5416601429/sizes/m/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/stacylynn/

Yazar

3 Yorum Var

 1. canim bu listeye birde bruges'u eklemek istiyorum ozelliklede christmas zamani inanilmaz guzeldi siddetle tavsiye olunur hem cocukla bile ideal :)) senin listende benim aklimda olan finlandiya ve isvec var ama ne zaman sira gelir bilmem :))

 2. Evet benim listemde de İskandinavya var, ama soğuk sevmeyen biri olarak ertelemekteyim 🙂

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.