Her zaman söylerim mümkün olduğunda airbnb evlerde kaldığımı ve çocuklarla seyahat ederken de özellikle tercih ettiğimi.

Türkiye’de ve yurt dışında özellikle şehir merkezlerindeki ufacık-tefecik şehir otellerinde kalmaktansa en az 1+1 evlerde konaklamanın ferahlığı bir başka. Denemek isterseniz indirim kodu son paragrafta…

Roma’da kaldığımız evde bulduk bu çocuk kitaplarınıİlk kez İtalya seyahatimizde keşfettim bu tarz konaklamayı. Roma ve Floransa dayalı döşeli evlerde kaldığımız ilk şehirlerdi. Alaz henüz 2,5 yaşındaydı ve sabah çok erken uyanırdı. Ben daha Beliz’e hamileliğimin ikinci ayındaydım ve kokular beni tiksindiriyordu. Ekmek, peynir ve zeytin ile yaşadığım günlerdi henüz. Bu sebeple evde kalmayı tercih ettik. Alaz’a istediği tarzda yumurtasını istediği kadar erken saatte pişirdik. Sırt çantalı seyahat ettiğimizden çamaşırları yıkadık. Hatta bir akşam ona makarna yaptığımızı hatırlarım.


Londra’dan Zürih’e taşınma aşamasında bir hafta Londra merkezde airbnb aracılığıyla bulduğumuz evde kaldık. Merkezde kalmanın avantajıyla hem yıllardır yaşadığımız şehirde turist gibi olduk hem de çocukla çok rahat ettik.Beliz 4 aylık olduğunda, Alaz da 3,5 yaşını az geçmişti. Gene Londra’ya gittik. Pimlico’da 2 oda bir salon, tipik bir İngiliz evinde kaldık. Beliz benle bir odada, Alaz babasıyla diğer odada rahat rahat uyuduk. Arkadaşlarımızı akşamları evde ağırladık çocuklarla dışarıda geçe kalamayız diye.


Birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da tercih ettiğimiz gibi annemin tüm ‘ne tarz evlerdir onlar’ demesine aldırmadan İzmir’de dahi airbnb evinde kaldık; 3 büyük ve 3 çocuk ile. O da beğendi tabii ki çocuklarla rahatlığını görünce.

İzmir’deki evin yakınında çocuk parkı

Japonya’da airbnb-lerin yasal olup olmadığı çok açık belirtilmemişti. Bu yüzden bilmediğimiz bir dil, ülke ve kurallar diye otellerde konaklamak durumunda kaldık. Açıkçası zor oldu. Hem kahvaltı (çünkü Japonya’da kahvaltı otellerde ekstra) hem de 2 haftalık uzun gezide çamaşır olayından ötürü.


En son Lizbon’da ailelere uygun bir airbnb evinde konakladık. Ranza vardı hatta çocuklar için. Yeni yıl ardından airbnb ile ilgili bir sunum gözüme ilişti. Eskiden çok fazla kriterlere ayıramıyorduk aradığımızı; ama şimdi isteyen ailelere uygun seçimler yapabiliyor. Zaten kimi evler o kadar muhteşem ya da mimari açıdan harika ki çocukla kalmaya uygun değildir uyarısı çıkıyor. Orman içinde ağaç evlerden, nehir üzerinde bot evlere kadar birçok harika seçenek var.

Çocuk uyurken bakıcıyla bırak dışarı çık 🙂

Hatta ev sahipleri genelde odaya meyve ya da şarap bırakıyorlar hediye olarak. Kahve-çay poşetleri de vardı hep. Tüm sorularınıza yanıt verdikleri gibi bazısı şehir rehberi hazırlayıp bırakıyor eve. Lizbon’da harita üzerinde her şeyi anlatmıştı ev sahibi.


Ben seçim yaparken fotoğraflarını beğendiysem eğer, çocuklara da uygunsa, aldığı yorumları okuyorum. Bazen caydırdığı oluyor; bazen de karar vermemi çabuklaştırıyor. Az önce Malta merkezinde bir ev tuttum birkaç gün için. Oteller hem pahalıydı hem de küçük odalı. Üstelik şehir gezilerinde havuza gerek kalmıyor; çünkü havuzlu bir yerde kalınca çocuklar havuzdan ayrılıp şehri gezmek istemiyorlar.


Bir evim olsaydı tatile gittiğim zamanlar onu airbnb-de listeleyip tatil paramı da çıkarabilirdim aslında 🙂


Siz hiç airbnb denediniz mi? Memnun kaldınız mı? İlk kez denemek isterseniz aşağıdaki linkten giriş yaptığınız takdirde 34 Euro indirim alıyorsunuz:

https://www.airbnb.co.uk/c/dozgul2


Ranza güreşleri

Not: Bu yazı ücretli reklam içermez, konuyla ilgili kişisel görüşlerimdir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.