Lizbon’da 2 seneden fazla yaşamış bir annenin pratik önerilerini buldum Lizbon gezimiz öncesinde. Umuyorum yolu düşenlere faydası olacaktır…

İspanya’ya komşu olduğunu düşünürsek, çocukların sokaklarda koşturduğu, geç saatlerde yemek yendiği, müthiş güvenlikli ‘Health&Safety’ unsuru çocuk parklarının olmadığı; ama halkın çocuklara kucak açtığı bir yer olarak kafamda canlandırdım Lizbon’u.

Bebek arabası getirme!

Normalde her şehir gezisine puset götüren biri olarak bu öneri ve 2.5 yaşındaki Beliz beni düşündürdü. Lizbon’un taş döşeli sokakları, tıpkı Prag gibi, küçük tekerlekli pusetler için uygun değilmiş. Kaldırımlar ise darmış. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulu olduğu söyleniyor Lizbon’un. Ağır bebek arabaları da dar kaldırımlar ve yokuş yukarı ittirmeler için zor olabilir.

Lizbon annesi, sling ve kanguru tarzı bir taşıyıcı getirmemizi öneriyor; ama 15 kiloluk Beliz’i sanıyorum bu şekilde taşımak oldukça güç olur. Sırta takılan bir taşıyıcı sanıyorum işimizi görür.

Kalacak yeri iyi seç!

Şehir apartmanlar ve oteller ile dolu diyor. Fakat, çok az sayıda otel aileler için yeterli büyükteymiş. Bu sebeple mümkünse apartmanda kalmamızı öneriyor. Böylece küçük çocuklarla daha rahat edebiliriz. Mutfağında yemek hazırlayabilir, erken kalkan çocuklara kahvaltı yaptırabiliriz. Ya da bebekler uyuduktan sonra kendimize çay/kahve yapabiliriz. Lizbon’un Chiado bölgesindeki bir otel, eğer uzun süreli kalmak istiyorsanız, oldukça çocuk dostu. Bakıcıları, çocuk kulüpleri, içinde mutfağı bulunan odaları ve oyun alanları ile Martinhal Family Luxury Apartments bütçesi yüksek olanlar için müthiş güzel bir opsiyon.

Biz 3 gecelik seyahatimiz için airbnb’den bir apartman ayarladık. Her yere yürüme mesafesinde 1 yatak odası ve ranzası bulunan şu evi seçtik.

Çocuklara porsiyonlar!

Lizbon çocuk dostu bir şehir olsa da, restoranlarda mama sandalyesi ve çocuk menüsü olması yaygın değilmiş. Fakat, her yemeğin ‘meia-dose’ denilen porsiyonu bir çocuk için oldukça yeterliymiş. Menüde bulunan blitz, günün çorbası, bebeklere ve çorba seven küçük çocuklara önerilir.

Menülerde ayrıca omlet, içinde balık veya et bulunan hamur işleri, kroketler çocuklara uygun opsiyonlardan birkaçı.

Toplu taşıma…

Lizbon’un metro sistemi çok iyi; fakat geniş bir ağa sahip değil. Henüz. Bu sebeple genelde otobüs, taksi ve konakladığınız yere göre 28 no’lu tramvayı kullanabilirsiniz.

Bebekler, takside anne/baba kucağında yolculuk yapabilirler Lizbon’da. Fiyatları da ekonomik olduğundan 4 kişilik bir ailenin toplu taşıma yerine taksi kullanması akıllıca olur. 28 no’lu tramvay sizi şehir merkezinde görülmesi gereken hemen her yere götürür; kalabalık olmasından ötürü yan kesicilere dikkat!

İlgili anne: https://onetinyleap.com/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.