Son haftalarda ortaya çıkan Koronavirus seyahat planlarımızı etkileyecek mi? Hatta etkilemeli mi? İtalya’da ölümlerin görülmesiyle birlikte tehlike Asya’yı geçip Avrupa’ya da bulaştı ve tüm dünyayı aldı bir telaş haklı olarak.

Asya’da 80 bin hasta, dünya çapında 2600 ölüm sayısı ile ekonomi ve turizm alanında ciddi bir darbe vurdu bu senenin virüsü.

Asya seyahatlerini ertelemeli miyiz?

Uçak biletini iptal etmek ya da değiştirmek oldukça maliyetli. Öte yandan sadece Asya değil, dünyanın diğer bölgelerine gitmek de soru işareti yaratmıyor mu? Uçakla yolculuk yapmak mecburi ise, uçaklar yeterince iyi temizleniyor mu? Peki ya hangi maskeyi kullanmamız doğru olur? Tabii hala piyasada kaldıysa…

Açıkçası virüs ortaya çıkalı beri birkaç uçak seyahati yaptım ve gelen uyarılara da, ‘Aklımıza getirmeyelim, bize gelmesin’ diyerek Türk cesaretiyle kendimi savundum. İsviçreli komşularla konuştuğumdaysa, onlardan ‘Aman bu da domuz gribi gibi, birkaç ay sonra bitecek ve unutulacak’ yorumlarını aldım. Fakat bu haftaki haberlerde Türkiye komşusu İran’da ve İsviçre komşusu İtalya’da ölüm vakalarının görülmesiyle bende de psikolojik olarak bir boğaz ağrısı başladı elbet!

Bugün çocukları karşıma alıp, el yıkamanın önemini her saat başı ellerini yıkamalarını, yüzlerinde bir yeri ellemeden önce ellerini sabunla yıkalamalarını falan anlattım. Baktım birkaç saat sonra bindiğimiz tramvayda Alaz düğmeye eliyle değil, ceketiyle basıyor. Beliz ise, ı-ıh… Pek umrunda değil henüz dünya. Okullar tatildi, bakalım açılınca öğretmenleri bu konuda uyarıda bulunacaklar mı merak ediyorum… Neyse konumuz seyahate geri dönelim:

Asya’ya uçak biletim var. Gitmek güvenli mi?

Çin’e, hatta İrlanda’ya ya da Kanada’ya? ‘Eğer gideceğiniz destinasyonda Coronavirus görülmediyse seyahatinizi iptal etmenize gerek yok’ demiş Dr. Eisenman (Kaliforniya Üniversitesi, Public Health & Disaster merkezindeki profosör).

Singapur ve Tayland gibi, hastalık görülen, ama virüsün kontrol dışı yayılmadığı ülkelerde virüs taşıyan bir kişiyle karşı karşıya gelmenizin düşük bir olasılık olduğunu söylemiş, eğer sağlık görevlisi değilseniz ya da hastanede çalışmıyorsanız… ‘Eğer hastaysanız; evde oturun, seyahat etmeyin, maske takın normal bir grip bile geçiriyor olsanız’ demiş.

Eğer henüz seyahat planı yapmadıysanız Asya yerine Güney Amerika’yı tercih edin.

Baharda gideceğimiz Singapur uçak biletlerini ne yapacağım?

Singapur’da 89 vaka görülmüş bu güne dek. Çin’e son 2 haftada seyahat etmiş kişiler havaalanından ülkeye giriş yapamıyor son 1 aydır.

Burada benim bir sorum var; çünkü Nisan ayında Singapur seyahati planlamıştım ve şu an iptal etsek mi diye düşünsek de (eşimin önerisi aslında – bana kalsa hala bir şey olmaz!) yazı sonuna ekleyeceğim bazı sitelerden güncel durumu kontrol etmemiz öneriliyor.

Peki ya İtalya?

Mayıs’ta İtalya seyahati planladık ve Koronavirüs İtalya’da 6 kişinin ölümüne neden oldu. Endişelenmeli miyim?

Lombardy bölgesindeki 10 kasaba Covid-19 sebebiyle karantina altına alındı. İtalya’ya gitmek, örneğin Floransa ya da Roma güvenli; ama şu bölgelere giriş-çıkış yasağı konuldu: Bertonico, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Codogno, Fombio, Maleo, San Fiorano, Somaglia and Terranova dei Passerini in Lombardy ve Vo’ Euganeo in Veneto. Venedik Karnavalı iptal edildi. Milan ve çevresinde okullar kapatıldı. Bugün Lombardia’dan bir okuyucum yazdı okulların tatil edildiğini. İtalya’dan Avusturya’ya giden bir tren de geri çevrildi içindeki yolculardan biri hasta diye.

İtalya ve İsviçre arasında her gün binlerce insan gidip geliyor; tehlike varsa o da yanıbaşımızda…

Uçaklar hijyenik mi? uçağa binmek güvenli mi?

Uçakların ne kadar temiz olduğu, a-hım, uçağına bağlı diyelim. Sanırım genel bir prosedür yok bunun için; ama yine de temizlendiğini umalım. Bazı havayolu şirketleri, bakteri-virüs öldüren el jeli dağıtmaya başlamış uçağa binince. Delta Havayolu, Asya’ya giden uçaklarda maske de dağıtıyormuş yolculara.

Yine de bir uçağın yolcusu inerken aynı uçağa hemen bindiğimiz zamanlar oluyor ve o arada ne kadar detaylı temizlik yapılıyor kim bilir? Benim bebeler ufakken şu jelden mendile döker her yeri silerdim. Yine başlamalı; tabii bu toplu taşıma ve trenler için de geçerli. Havayolu firmalarının aldığı önlemleri ve HEPA filtreleri ile ilgili bilgileri IATA sitesindeki bu linkte bulabilirsiniz.

Japonya’da 2 yolcunun hastalıktan öldüğü gemiye binmem demeyin, çünkü gemiyi dezenfekte etmek karada bir oteli dezenfekte etmekle aynı işmiş. Kısacası kim yattı acaba o otel odasındaki yastıkta evvelki gece?!

Koronavirus
Coronavirüs ve Maskeler

Gelelim satış rekorları kıran, yok satan, son zamanların modasına:

Maskeler bizi Koronovirüsten yeterince korur mu?

World Health Organisation der ki, ‘Eğer hastaysanız ya da, hasta birine bakmak zorundaysanız maske takın’. Ayrıca maskenin türü de önemli; N95 faydalı, diğer ameliyat maskeleri virüs için yeterli etkiyi sağlamıyormuş. Doğru maske seçimi ve kullanımı için bu linke bakabilirsiniz.

Seyahat sigortasından uçak bileti ücretini alabilir miyim?

Ne yazık ki hayır… Böyle detaylı bir seyahat sigortası yok; olsa da ücretin belirli bir yüzdesini geri alabilirsiniz o da uçuş iptal edilirse…

Eğer bağışıklık sistemiyle ilgili bir probleminiz varsa ya da yaşınız ilerlediyse bu ara uçakla seyahat etmeyin. Gitmek zorunda kalırsanız mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırın yaşlı-genç her durumda. Şu yazımda sağlık sigortasıyla ilgili detayları görebilirsiniz.

Seyahat öncesi şu sitelere bakın:
  • World Health Organization’un (WHO) güncel bilgilerine ve Covid-19 yayılma vakalarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • The Times haritası, her ülkedeki vaka sayısını ve hastalık derecesini gösteriyor.
  • Ayrıca bulunduğunuz ülkenin sağlık bakanlığı sayfasına girerek, gitmek istediğiniz ülke hakkında uyarı olup olmadığına bakın. Ben hala İngiltere’ninkini, şunu kullanıyorum.

Göz atmak isterseniz, bu linkte de Koronovirüs hakkındaki mitleri, doğru bilinen yanlışları görebilirsiniz. Coronavirüsü önler diye Corona birası içmeyin yani 🙂

Sağlıcakla kalın…

Güncellemeler:

Singapur uçuşumuzun Zürih çıkışı iptal edildi. Abu Dhabi aktarması ise bir gün ötelendi. Birkaç kez Etihad Airways’ı aramak zorunda kaldık. Önce bize uçuşumuzu krediye çevireceklerini söylediler. Sonra sadece vergilerin bankamıza yatırıldığını öğrendik. Yani ödediğimiz miktarın sadece 1/4’ü neredeyse. Bunu kabul edemeyeceğimizi belirten bir telefon görüşmesi daha gerçekleştirdik. Sonuçta Zürih’ten uçuş yoktu, istesek bile gidemiyorduk – gerçi istemiyorduk da-. Vergi dışında kalan miktarın krediye çevrilmesi için başvuruda bulunduk. Sonunda tüm ücreti iade ettiler. Bu zor zamanda, uçak bilet ücretinin tümünü geri alabildiğimizden ötürü oldukça sevindik.

Mayıs başındaki İtalya gezimizin oteli de iptal ettik, onlar da ücretini iade ettiler.

Mayıs sonundaki Zürih – İstanbul, Pegasus Airline uçuşum da iptal edildi. Uçak biletimiz açığa alındı.

Haziran başında Europapark (Almanya sınırı) biletimiz ve gecelemek için ödediğim otel ücreti var. Bakalım o ne olacak?

 

Yazar

4 Yorum Var

  1. Ah bu korona bütün planlarımızı altüst etti. Ne zaman normalleşiriz kim bilir. Paylaşım için teşekkürler!!!

    • Deniz Reply

      Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Sevgiler…

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.