‘İsviçre’de nerede, ne giyilir?’ desek daha doğru olur sanırım.

Baharda dağlarda

Şehir Merkezinde

Şık dükkanların dizili olduğu, etiket fiyatlarının 5000 İsviçre Frankı’nı bulduğu Bahnhofstrasse’de kaliteli ve şık giyinen insanlara ayrı bir özen gösterildiğini biliyorum. Şöyle bir baştan ayağa süzüp ‘Ye kürküm ye’ muamelesi yapılan ülkelerdendir İsviçre, Zürih özellikle. Bern’de de farklı olduğunu sanmam.

Kış günü şık paltolar, şapkalar giyen, marka çantalar takan  7’den 70’e insan görebilirsiniz. Yağışlı günlerde şemsiyeleri kapı önünde bırakmak için uygun yerler vardır. Elinizde taşımaya gerek yok zaten hiç kimse de çalmaz(dı).

Yaz günleri ise daha rahattır. Hemen bir sokak ötesi göl ya da nehir olduğundan, yüzmeye ya da güneşlenmeye hazır şekilde gezebilirsin şehirde parmak arası terliklerle. Şapkanı ve gözlüğünü takmayı unutma.

Göl ve Nehir Kıyılarında

İsviçre’de kışın rüzgar eserse feci ağrıtır kulaklarını. Bere, eldiven takmayan buz tutar. Çok yağışlı değildir kışları; ama göl üzerine kar bile yağar.

Yazın hava güzelse, mayo – bikini çantanda olsun. Ufak da bir havlu ile dilediğin parkta güneşlenebilir, hemen hemen gölün her noktasından yüzebilirsin. Nehirler için farklı kurallar hakim, nehrine – akıntısına bağlı. Yanında su geçirmez çantanla evden işe ya da işten eve yüzebilirsin. (Eşim benim aklımı öyle çalmıştı İsviçre’ye taşınırken!)

Dağlarda

İsviçre’ye gelmişken dağa, tepeye çıkmadan, bir gün yürüyüş – hiking/trekking- yapmadan dönmeyin. Şehrin yarım saat uzaklığında bile harika rotalar mevcut. Tabii bunun için giyim kuşam önemli. Ciddi bir yürüyüş düşünüyorsan rahat, konforlu ve mevsime uygun giyinmek şart.

Öncelikle bulunduğunuz yerdeki değil, gideceğiniz yerdeki hava durumuna bakın. Şehir 20 derece ve güneşliyken dağın yüksekliğine göre rüzgarlı ve hatta karlı olabilir. Obersee’de çocukları göle sokup diğer kıyıda buz üstünde kaydırdığımızı biliyorum. Hava durumuna buradan bakmanızı öneririm.

Baharda dağlarda

Yürüyüşte en gerekli kıyafetler ve malzemeler;

  • Yağış varsa ince bir yağmurluk
  • Uzun pantolon – yaz ise ince, yazlık tayt da olabilir; kış ise kalın gerekirse kar pantolonu – Bazen Beliz elbise de giyiyor yürüyüşe; ama altına uzun bir tayt ya da çorap giymesini sağlıyorum.
  • Kat kat giyinmek şart, tişört ve üzerine katlar şeklinde…
  • Rahat ayakkabı
  • Yazsa şapka, kışsa bere-eldiven ve her mevsimde güneş kremi ve güneş gözlüğü
  • Baharlarda kene spreyi
  • Yazsa ve göl/nehir kıyısı ise mayo
  • Çocuklar için yedek kıyafet – genelde arabada bırakıyorum –

Çok soğukta termal, ılık havada tişört ilk kat olabilir. Üzerine duruma göre bir polar giyebilirsin. Poların markası ve kalitesi önemli değil; ama yağmurluğun su geçirmez olduğundan emin ol. Özellikle çocuklar için Playshoes yağmur pantolonları ve ceketleri ideal.

En önemli madde ise ayakkabılar. Genelde yürüyüş botları çok ağır ve hantal oluyorlar. Kuru havalarda spor ayakkabı, hatta sandal (Keen marka çocuklara ve kendime aldım) iş görüyor. Fakat yağmurlu ve soğuk bir havada ayakları kuru ve sıcak tutmak zor. Bağcıklı istemediklerinden seçenek olmuyor; ama Reima Beliz’e uyuyor.

Kışın Avrupa şehirlerinde nasıl giyinelim?, isimli yazım da yardımcı olabilir.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.