Avrupa’nın sadece yaz mevsiminde gezilecek bir yer olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Avrupa’da, hatta göbeğinde yaşayan bir insan olarak söyleyeyim; kışları da çok güzel.


Noel marketleri, karlı manzaralar, temiz bir hava ve müzeler, galeriler, restoranlar, barlar önünde turist yığınları olmaması başlıca nedenler olabilir. Soğuktan korkuyorsanız, bir İskandinav atasözünü hatırlatayım: Kötü hava yoktur, yanlış kıyafet vardır.


Kış mevsiminde, Avrupa’da yapacağınız bir tatilde soğuktan korunmanın çaresi, kat kat giyinmek!

Winter in Zurich
2014 Kış, Zürih

Bavulunuzda şunlar olmalı:


Uzun kollu ve pamuklu 2 adet tişört. İçinize giymek için.

Taytlar; hem elbise altına çorap niyetine, hem de normal tayt olarak giymek için. Hatta çok çok soğukta 2 kat üst üste bile giyebilirsiniz.

Sweater dresses denilen, tayt üzerine giymelik kalçalara dek inen örgü kısa elbise.

Yün hırka, rengini diğer kıyafetlerinizle giyecek şekilde seçmenizi öneririm.

En önemlisi bence; uygun ayakkabı ve çoraplar. Ilık kalmanızı sağlayacak en önemli yatırımı bunlara yapmalısınız. Yağmur ve kar için, botlarınıza su geçirmez olmalı. Bir siyah ve bir kahverengi renkte olursa hemen hemen her türlü kıyafetinize de uyar. Ben son iki kıştır Merrell marka botlarımı kullanıyorum ve çok memnunum. Ugg, kara ve yağmura dayanmaz gibi geliyor bana; ama kimisi her şartta kullanabiliyor. Merino yününden çorap da, çok üşüyen ayaklarınız varsa, iyi bir yatırım olur.

Winter in Zurich
2014 Kış, Zürih Gölü

Gelelim aksesuarlara. Çocuklarla seyahat ederken ne kadar az, o kadar iyi. Yine de kulaklar için bere, buz tutan elleri korumak için eldiven yanımızda olmalı. Takılar sizin tercihinize kalmış. Ben, küçük bebeğim olduğu için pek kullan(a)mıyorum.


Termal uzun kollu giyecekleriniz varsa onları yanınıza alın. Pek yer kaplamazlar bavulda. Merino yününden ince bir bluz veya atlet, kaşmir elbise veya kazak da sıcak kalmanızı sağlar.


Diğer önemli nokta, dış giyim. Ben çok üşüyen bir insan olduğum için araştırıp soruşturup kaz tüyü dolgulu; ama hafif, şişkin ve hantal görünmeyen, hem şık bir yerde hem de çocuklar parkta oynarken giyebileceğim, rüzgara ve yağmura dayanıklı bir manto aldım. Kanada’da ve Orta Amerika’da kullananların yorumlarına güvendim açıkçası. Henüz eksi dereceler Zürih’e gelmedi; ama şimdi 10 derece altında bile içine normal uzun kollu bir tişört giyip gezebiliyorum.

Winter in London
2013 Kış, Londra

İşin aslı, Zürih’te yaşadığım durum; binaların içi ile dışarıdaki hava sıcaklığı arasında müthiş derecede fark olması. Markete girseniz sıcaklıyorsunuz, kafe ve restoranlar da öyle. Bu sebeple kat kat giyinmek en güzeli. Çocuklar için de aynı şey geçerli. Çünkü onlar bizden daha çabuk sıcaklıyorlar ve üşüyorlar. Kalın kazaklar yerine, polar hırkalar gerektiğinde kolaylıkla çıkarılması için oldukça elverişli.


Çok hareketli olan ve sıcaklayan Alaz’a uzun kollu ve pamuklu tişörtler üzerine polar ceketler giydirmeyi tercih ediyorum. Dizleri dolgulu, kir göstermeyen, çabuk kuruyan pantolon buldum mu alıyorum. Beliz’i ne şekilde giydirdiğimi de daha önce burada anlatmıştım.


En önemli noktalardan biri, kışın bavulun çabucak dolması. Bu sebeple en çok yer kaplayan, en büyük ayakkabıları ayağımıza giyiyoruz.


Başka önerisi olan var mı?

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.