İsviçre’de kış, epey bir karlı geçti geçen sene.

Kar tulumu
Resimde: Beliz’in dinozorlu tulumu

Ben ise hamilelik aklı, taşınma / yerleşme aşaması ve Alaz’ın yeni kreşine, ülkeye, evine alışmasına kafayı takmışken kıza kışlık tulum almayı unutmuştum. Ne yapalım Alaz yaz bebeğiydi, ilk 4 ayı cıbıl cıbıl geçirdik. Beliz ise kış bebeği. Neyse ki son anda Londra’dan, sevdiğim ve bildiğim bir bebek markası olan Jojo Maman Bebe‘ye verdiğim sipariş ile Beliz doğmadan önce bana ulaştı 0-3 aylık dinozorlu snow suit, yani kar tulumu. İnstagram resimlerini bilen bilir, üzerimde taşıdığım slingde Beliz uyurken hep o kırmızı dinozorlu tulumla geçirdi kışı.

Altında kusuklu pijamaları da olsa, sadece kilotlu çorap da olsa, o tulumu üzerine giydirip dışarı çıktık. Kar da yağsa sıcacıktı eli, ayağı.

Bu sene de aynı tulumdan almak istedim; ama İsviçre’ye kargo teslim ücreti 100 Frank çıktı.  Ben zaten o kargo ücretine buradan bir tulum alırdım. Hemen yeni marka araştırmasına başladım İsviçre’de yaşayan anneler arasında. 1 yaş civarında, yürüyen bir bebek için nasıl bir şey uygun olur diye… İsviçre’nin karlı şartlarında elbette.

Kış ortasında, bebek arabasını sevmediğinden hep inip yürümek isteyecek, yürümeyi yeni öğrendiğinden sürekli düşecek, düşünce kardan ya da yağmurdan üstü başı ıslanacak, e zaten hava soğuk eksi derecelerde olacak. Koşa koşa eve mi döneceğiz? O soğukta üst-baş mı değiştireceğiz? Yoksa kar yağıyor diye evden mi çıkmayacağız?

Benim durumuma uyan seçenek: Hiç biri.

Araştırma sonucunda ismini ilk kez duyduğum bir markaya denk geldim; Reima. 1944’ten bu yana, çocuklar için su geçirmeyen, kara ve soğuğa dayanıklı kışlık giysi ve ayakkabı üreten bir Finlandiya markası. Alan, kullanan çok memnun. Çocukları büyüdükçe her sene aynı marka giysinin büyük bedenlerini alan varmış. İsviçre’de de çok yaygın olarak biliniyor. ‘Tamam’ dedim. Bizim karda yuvarlanacak kızı, bu kış bu paklar!

Reima kar tulumu
Ben bu modele ve renge bayıldım; ama sezon ürünüydü!

Evet, tahmin ederseniz oldukça pahalı bir marka; Made in China veya ROC, değil. Bu nedenle de içim rahat, kötü şartlarda çalışan kadınlar ve çocuklar yüzünden satın almaktan kaçındığım markalar da var artık ne yazık ki. Neyse, gelelim Reima’ya…

  • Kışı karlı şehirlerde geçirenlere, 
  • Kar da yağmur da yağsa çocukları kış diye eve hapsetmek istemeyen annelere, 
  • Her kış, kayak tatiline gidenlere,

Ben bu markayı öneririm. Tabii İsviçre’den almayın; Almanya’da çok daha ekonomik fiyata satılıyor. Üstelik önceki senelerin modelleri daha ucuz. Çocuk bu, ne anlayacak 2016 kış modasından değil mi ama? Hatta ikinci el satın almak en avantajlısı; ama ben uygun bedende bulamadım yoksa 3-5 ay kullanılmış bir ürünü almak, yerlerde sürünecek kızım için en iyisi olurdu.

‘Dur! Yapma! Islanacaksın, üşüyeceksin!’ diye, laftan anlamayan çocuğuna laf anlatırken sesi kısılan, parka çıktığına bin pişman olan anneler için de öneririm; tek parça olan bir kar tulumu satın alın, siz de rahat edin, çocuğunuz da rahat etsin. Kumaşı, kir tutmayan bir malzemeden olursa atarsınız çamaşır makinesine, tertemiz olur. Çocuğunuz da kışı özgür bir şekilde, meraklarını gidererek geçirir. Siz de yeni pantolonu kirlenecek, beli-sırtı açılacak, içine kilotlu çorap da giydirmemiştim diye endişelenmezsiniz.

İşin güzeli termal yani ısı geçirmez ve su geçirmez olduğundan, çocuğun içine kalın birşey giymesine, lahana gibi olmasına, kat kat kazaklara, polarlara gerek kalmıyor böyle bir tulumda. Zaten bu minikleri giydirmek, soymak bir dert. Üstelik kışın daha da zor. İnsanın evden çıkası gelmiyor sırf kat kat giyinme mevzusundan ötürü; ama mecbur çıkacağız. Alaz’ı her gün okuldan almaya gideceğiz…

Kısacası, tahminlerime göre bu kış da pijama üzerine kar tulumu giyip kendini sokaklara atacak bizim kız! Bana göre olanı da var mıdır acaba?

Güncelleme:

Bizim kız tepe tepe kullandı bu kar tulumunu 2016 kışında. İçinde tek kat bile olsa sıcacıktı eli, ayağı. Karda yürüdü, pardon sürekli düşüp durdu. Yine de ıslanmadı…


Bu sene bir tanıdık, aynı markadan kızının ikinci el ceketini satıyordu; markayı görüp atladım hemen ‘Bana sat’ diye. Sanki bu kış biraz büyük gelecek gibi; ama olsun. Seneye de giyer 🙂 Not: Yazı reklam amaçlı değildir, benim kendi görüşlerimdir. Fotoğraf, Reima sitesinden alıntıdır.
Bu yazım ilk olarak Eylül 2015’te yayınlanmıştır…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.