Bana gelen e-postaların başında, ‘İsviçre’de nerede yaşalım?’ ya da ‘Zürih’te nereye taşınalım?’ gibi yanıtları birçok kriter içeren ve herkese göre farklılık gösteren sorular geliyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki, işinizin olduğu yer önemli. İstanbul’dan taşınıyor olsanız bile, günde 3 saat trafik çekmeye alışkınsanız bile, hayat kalitenizi arttırmak için İsviçre’ye taşınıyorsanız şayet, bu okul-ev, iş-ev arasını en fazla 30 dakika ile sınırlamalısınız. Bence. Tabii bu taşıta da bağlı; kimi trenle, kimi arabasıyla gidip gelir. Kimi şehir içinde tramvayı kullanır, kimi yürür, kimi koşar ya da bisiklete biner.

Herkese uygun reçetem yok ne yazık ki.

Ağustos 2017’de Swissinfo‘da çıkmış bir yazıya göre İsviçre’nin yaşamak için en iyi yerleri belirlenmiş. Yani bana neresi olursa olsun, diyenler varsa belki bu listeden faydalanabilirler.

Zürih, Luzern, Zug ve Geneva göllerinin kıyıları tercih edilmesi gereken yerler olarak belirlenmiş. Bu kriterler de ev sahibi olma, çalışma, nüfus, kantona ya da belediyeye göre farklılık gösteren vergi oranları, toplu taşıma, güvenlik ve okul, hastane, doktor, kültürel organizasyonlar kalitesine göre belirlenmişler.

Ülkede belirlenen ilk 10 yerleşim yerini aşağıdaki haritada bulabilirsiniz:

Kaynak: swissinfo.ch

İsviçre’nin doğusundaki, Almanca konuşulan kesimi ağır basmış görünüyor. İtalyan kesimindeki Comano ve Vezia, Ticino kantonunda yükselen ev fiyatlarından ötürü ilk 10’dan düştüğü belirtilmiş. Makalenin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Zürih’te yaşamanın maliyeti İstanbul’dakinden %152 fazla!

İstanbul’daki aylık giderlerinizi Zürih’le veya başka bir şehirle karşılaştırmak isterseniz bu linke bakınız.

İsviçre’de ev aramak için, istediğiniz mevkiide kiralık daire fiyatlarına bakmak için HomeGate sitesini kullanmanızı öneririm.

Bizim Zürih’e taşınma hallerimiz burada.
Yurtdışında yaşamak ile ilgili kararsızlıklarınız varsa lütfen bu yazımı da okuyun.
Elbette İsviçre şart değil; Çocuk Yetiştirmek için En İyi Ülkeler yazımda bahsettiğimiz gibi.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.