Dünya’nın en mutlu insanları nerede yaşıyor? Hangi ülke, yaşamak, çocuk yetiştirmek ve çalışmak için en iyi ülke diye merak ediyor musunuz?

2014 yılı için dünya mutluluk raporu hazırlanmış. Neye göre mi?

Kişi başına düşen milli gelir alınmış,
Devletin sosyal desteği ile çarpılmış,
Yapılan iyiliklerle ve bağışlarla toplanmış,
Ahlaksızlık ve rüşvet olayları çıkarılmış,
Ortalama yaşam süresi hesaplanmış,
İnsanların seçim yapma özgürlüklerinin karesi alınmış…

(Bunları okuyunca Türkiye’nin son 10 ülkede olma ihtimali insanı korkutuyor)

Bu hesap-kitaplar yapılırken insanların mutluluğuna odaklanmışlar. Çünkü, duygusal olarak mutlu insan, hayatından memnundur. Bu yaşında ve ilerki yaşlarında daha sağlıklı olacağı kesindir. Üretkendir ve sosyaldir. Daha mutlu bir aile, daha mutlu bir iş ortamı, daha mutlu bir topluluk içinde yaşıyordur ve yaşayacaktır.

Listeyi sondan başlatalım…

10. Avustralya

Geçen senenin 3 numarası bu ülke, doğası gereği yaşamak için en güzel yerlerden biri. Sidney’e gittiğimizde insanların takım elbiseyle işten çıkıp elinde sörfle plaja gitmesi beni büyülemişti. Türkiye’ye yani aileme uzak olmasa yaşamak isterim.

9. İzlanda
Okuma-yazma oranı %99.9. İnanılır gibi değil. Dünya’nın en çok kitap satın alınan ve okunan ülkesi. Bankalarda bile güvenlik görevlisi yok; çünkü suç oranı sıfıra yakın. Yeni annelere 9 ay izinde, tam maaş sağlıyor. Hatta bu süre baba ile paylaşılabiliyor.
8. Avusturya
Geçen senenin 1 numarası. Vatandaşların %90’ı herşeyden memnun. Viyana faktörü ile yılda 5 milyon turist ziyaret ediyor. Halkın yaş ortalaması 43.4.
7. Finlandiya
Tüm öğrencilerin başarılı olduğu bir ülke. Okuma-yazma oranı %100 ve dünyada en çok kitap okuyan çocuklar Finlandiya’dan. Mükemmel toplu taşıma ağı var, saniyelik gecikmeyi bile affetmiyorlar. 
6. Kanada
Son üç senedir ilk 10’da yeralan Kanada’nın, gezilecek, yatırım yapılacak, çalışılacak ve eğitim görülecek en iyi ülke olduğu söyleniyor. Yaşlanmak ve emekli olmak için dünyanın en iyi 5 ülkesinden biri. Şimdi doğan çocuklara 81 yıl ömür biçiliyor. Fakir bir ailede doğan çocuk, fakir olarak ölmüyor hatta ailesinin gelirini en az ikiye katlıyor.
5. İsveç
16 ay doğum izninin %80’ni ücretli. Çocuk bakımı ücretsiz. Sırf bu sebeple bile aile kurmayı düşünenlerin koşa koşa gitmesi gereken yerlerin başında. Üniversite ücretsiz, kadınlar için en iyi ve güvenli ülke. Bağımsız bir medya ve dünyanın en şeffaf siyaseti var.
4. Hollanda
En çok internet kullanıcısı olan ülke, dünyanın en iyi siyaset yapıldığı üçüncü ülkesi aynı zamanda. Demek ki internet yasakları, kötü siyasete işaret! Köpek seven bir ulus ve köpeklerin girmediği mekan yok.
3. İsviçre
En ücrada yaşayan vatandaşlarına dahi iyi bir hayat kalitesi, güven, emniyet, zenginlik ve sağlık imkanları sağladığı için ilk 3’te. 7.2 milyon nüfuslu ülke, farklı dillerin konuşulduğu; ama düşman olmadığı, farklı milletlerin dostça yaşadığı tek ülke.
2. Norveç

Norveç vatandaşları en iyi yiyecekleri yedikleri, en kaliteli suyu içtikleri ve en temiz havayı soludukları için bu ülke mutlulukta ikinci sırada. Çöp toplayanların bile iPhone 5 sahibi olduğu biliniyor.
1. Danimarka

Dünya ekonomik krizle boğuşurken büyüme gösteren tek ülke, kirlilik yok dahası cinayet ve suç oranı 0. Evet sıfır… Cinsiyet eşitliğinin olduğu ülkelerin de başında. Doğum izni bir sene ve annelerin işe geri dönüş oranı %79. Ne kadar mutlular işyerinde düşünün! Çocuk bakımı ücretsiz veya çok düşük ücret karşılığında. Danimarkalılar’ın en temel hakları, mükemmel bir sağlık hizmeti almaları.
Ne Türkiye ne de yaşadığım İngiltere bu listeye girememiş ne yazık ki… Yeterince mutlu değiliz, değil mi?
Kaynak: http://lifestyle9.com/worlds-best-country-to-live-in-2013/
Resimler: https://www.flickr.com/photos/tonivc/
https://www.flickr.com/photos/nokiae51/
Yazar

6 Yorum Var

  1. Amerika'da yasıyorum ve listede olmamasına hiiiiiç şaşmıyorum.

  2. Ben Fransa'da yasiyorum ve sasirdim listeye girememesine. Dogum izinleri, devlet yardimlari, birsuru bidibidilari var fransizlarin da… Hayret!

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.