Çocuk Yetiştirmek için En İyi Ülkeler


Dünya'nın en mutlu insanları nerede yaşıyor? Hangi ülke, yaşamak, çocuk yetiştirmek ve çalışmak için en iyi ülke diye merak ediyor musunuz?

2014 yılı için dünya mutluluk raporu hazırlanmış. Neye göre mi?

Kişi başına düşen milli gelir alınmış,
Devletin sosyal desteği ile çarpılmış,
Yapılan iyiliklerle ve bağışlarla toplanmış,
Ahlaksızlık ve rüşvet olayları çıkarılmış,
Ortalama yaşam süresi hesaplanmış,
İnsanların seçim yapma özgürlüklerinin karesi alınmış...

(Bunları okuyunca Türkiye'nin son 10 ülkede olma ihtimali insanı korkutuyor)

Bu hesap-kitaplar yapılırken insanların mutluluğuna odaklanmışlar. Çünkü, duygusal olarak mutlu insan, hayatından memnundur. Bu yaşında ve ilerki yaşlarında daha sağlıklı olacağı kesindir. Üretkendir ve sosyaldir. Daha mutlu bir aile, daha mutlu bir iş ortamı, daha mutlu bir topluluk içinde yaşıyordur ve yaşayacaktır.


Listeyi sondan başlatalım...

10. Avustralya

Geçen senenin 3 numarası bu ülke, doğası gereği yaşamak için en güzel yerlerden biri. Sidney'e gittiğimizde insanların takım elbiseyle işten çıkıp elinde sörfle plaja gitmesi beni büyülemişti. Türkiye'ye yani aileme uzak olmasa yaşamak isterim.

9. İzlanda

Okuma-yazma oranı %99.9. İnanılır gibi değil. Dünya'nın en çok kitap satın alınan ve okunan ülkesi. Bankalarda bile güvenlik görevlisi yok; çünkü suç oranı sıfıra yakın. Yeni annelere 9 ay izinde, tam maaş sağlıyor. Hatta bu süre baba ile paylaşılabiliyor.

8. Avusturya

Geçen senenin 1 numarası. Vatandaşların %90'ı herşeyden memnun. Viyana faktörü ile yılda 5 milyon turist ziyaret ediyor. Halkın yaş ortalaması 43.4.

7. Finlandiya

Tüm öğrencilerin başarılı olduğu bir ülke. Okuma-yazma oranı %100 ve dünyada en çok kitap okuyan çocuklar Finlandiya'dan. Mükemmel toplu taşıma ağı var, saniyelik gecikmeyi bile affetmiyorlar. 

6. Kanada

Son üç senedir ilk 10'da yeralan Kanada'nın, gezilecek, yatırım yapılacak, çalışılacak ve eğitim görülecek en iyi ülke olduğu söyleniyor. Yaşlanmak ve emekli olmak için dünyanın en iyi 5 ülkesinden biri. Şimdi doğan çocuklara 81 yıl ömür biçiliyor. Fakir bir ailede doğan çocuk, fakir olarak ölmüyor hatta ailesinin gelirini en az ikiye katlıyor.

5. İsveç

16 ay doğum izninin %80'ni ücretli. Çocuk bakımı ücretsiz. Sırf bu sebeple bile aile kurmayı düşünenlerin koşa koşa gitmesi gereken yerlerin başında. Üniversite ücretsiz, kadınlar için en iyi ve güvenli ülke. Bağımsız bir medya ve dünyanın en şeffaf siyaseti var.

4. Hollanda

En çok internet kullanıcısı olan ülke, dünyanın en iyi siyaset yapıldığı üçüncü ülkesi aynı zamanda. Demek ki internet yasakları, kötü siyasete işaret! Köpek seven bir ulus ve köpeklerin girmediği mekan yok.

3. İsviçre

En ücrada yaşayan vatandaşlarına dahi iyi bir hayat kalitesi, güven, emniyet, zenginlik ve sağlık imkanları sağladığı için ilk 3'te. 7.2 milyon nüfuslu ülke, farklı dillerin konuşulduğu; ama düşman olmadığı, farklı milletlerin dostça yaşadığı tek ülke.

2. Norveç

Norveç vatandaşları en iyi yiyecekleri yedikleri, en kaliteli suyu içtikleri ve en temiz havayı soludukları için bu ülke mutlulukta ikinci sırada. Çöp toplayanların bile iPhone 5 sahibi olduğu biliniyor.

1. Danimarka

Dünya ekonomik krizle boğuşurken büyüme gösteren tek ülke, kirlilik yok dahası cinayet ve suç oranı 0. Evet sıfır... Cinsiyet eşitliğinin olduğu ülkelerin de başında. Doğum izni bir sene ve annelerin işe geri dönüş oranı %79. Ne kadar mutlular işyerinde düşünün! Çocuk bakımı ücretsiz veya çok düşük ücret karşılığında. Danimarkalılar'ın en temel hakları, mükemmel bir sağlık hizmeti almaları.

Ne Türkiye ne de yaşadığım İngiltere bu listeye girememiş ne yazık ki... Yeterince mutlu değiliz, değil mi?

Kaynak: http://lifestyle9.com/worlds-best-country-to-live-in-2013/
Resimler: https://www.flickr.com/photos/tonivc/
https://www.flickr.com/photos/nokiae51/

6 yorum :

 1. Amerika'da yasıyorum ve listede olmamasına hiiiiiç şaşmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ben de İngiltere'yi çocuk dostu bir ülke bilirdim; ama daha iyileri varmış demek ki.
   Sevgiler!

   Sil
 2. Ben Fransa'da yasiyorum ve sasirdim listeye girememesine. Dogum izinleri, devlet yardimlari, birsuru bidibidilari var fransizlarin da… Hayret!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) aynı şeyi ben de İngiltere için düşünmüştüm. Sevgiler!

   Sil
 3. israilde cok iyi çocukları düşünüyor

  YanıtlaSil
 4. Neden İsveç'te intihar oranı çok yüksek peki diye düşünüyor insan

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih