Taşınmaya Nasıl Karar Verdik?

'Deniz, ne cesaret taşındınız?'

'Siz nasıl Londra'yı bırakıp da Zürih'e gittiniz?'

'Hadi taşınmak neyse de nasıl ülke değiştirmeyi göze aldınız?'

Diyenlerin ardı arkası kesilmeyince bazen doğru mu yaptık, yanlış mı yaptık diye kafamızdan soru işaretleri geçmiyor değil.


İş sebebiyle taşınmak, evi/arabayı satmak, arkadaşları geride bırakıp başka bir ülkeye taşınmak zor bir karar. Üstelik çocukla olunca. Aileleri ve bir kısım arkadaşları, birçok imkanı ve eşyayı zaten Türkiye'den Londra'ya taşındığımızda geride bırakmıştık 2006 yılında. Elbette o zamanlar gençtik, karar vermek daha kolaydı. Bu kez zorlandık. Dört-beş ay süren karar verme aşaması şöyle oldu:
 1. Eşten 'Zürih'e taşınalım mı?' diye şaşırtıcı bir e-posta gelir...
 2. 'Başka bir ülkeye nasıl taşınmalı?' diye Google'da araştırırız...
 3. Abur cubur eşliğinde abuk subuk filmler izleyip karar aşamasını erteleriz...
 4. 'Zürih'te yaşamak' diye Google ederiz...
 5. Döner, dolaşır gene başa döneriz...
 6. Geceleri uykumuz kaçtığından ertesi sabah Alaz ile yeterince ilgilenemeyiz...
 7. 'Londra mı Zürih mi?' diye Google'da aratır, okur okur gene okuruz...
 8. Eşe, dosta danışır, fikirlerini alırız...
 9. Gece Zürih'e taşınalım diye karar alır, sabah Londra'da kalalım deriz...
 10. Okul sistemi, hava durumu, hayat kalitesi gibi etkenleri, artıları eksileri düşünürüz...
 11. Ama... ile başlayan birçok cümle kurarız...
 12. 3 numaralı maddeyi sık sık tekrarlarız...
 13. Geriye dönüp bakınca Ya böyle/şöyle ise... kötü bir karar verirsek düşünceleri beynimizi kemirir...
 14. Böyle fırsatlar hayatta bir kez gelir, der pişman olmayacağımıza kendimizi inandırırız...
 15. Gidersek Alaz'ın BBC İngilizcesi aksanı olmayacak diye dertleniriz...
 16. Gidersek Alaz İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca konuşabilir...
 17. 'Değişiklik her zaman için iyidir' hergün kullandığımız bir cümle olur...
 18. Gözümüzü, kulağımızı kapatır; taşınırız...
Sizin elinize de böyle bir fırsat geçtiyse taşınma sebepleriniz neler oldu?

Ya da elinize geçen yurtdışına taşınma teklifini reddettiniz; ama neden?

Resim:https://www.flickr.com/photos/anabadili/

10 yorum :

 1. Önümüzdeki iki yıl içinde öyle bir olasılık var.Ben hiç düşünmem.Ne olursa olsun farklı kültürler ve diller çocuğa çok fazla şey katıyor.Birlikte olduktan sonra her yer güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorumunuz için... Sevgiler!

   Sil
 2. Vereceğim karar gidilecek ülkeye de bağlı olmakla birlikte, ben hiç düşünmeden iki çocuğu da alır giderim :) Farklı bir ülkede yaşama deneyimi, farklı kültürleri tanımak bence güzel olabilir. Tabii bu yorumum bir iki senelik seyahatler için geçerli. Bir de çocuklar küçükken daha kolaydır sanırım taşınmak. Büyüdüklerinde, arkadaş çevresi edindiklerinde eminim itiraz ederler .)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için... Kalıcı arkadaşlıklar açısından expat bir ailenin çocuğu olmak zor, ama öte yandan çocuğa kattığı hayat deneyimi de paha biçilemez eminim.
   Sevgiler, Deniz

   Sil
 3. Zor bir karar elbette ama olaya dert yönüyle bakılmamalı, avantajlarıyla beraber değerlendirmeli. Zaten en büyük kararı ingiltereye taşınmakla vermişsiniz bence.

  Gülşen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler. Bardağın dolu tarafından bakıyoruz biz de...
   -Deniz

   Sil
 4. Ben bu Yazıyı ve genel olarak Blogu ancak görüyorum! Harika! Ben 7 senedir isviçrede lozana yakın bir Şehirde yaşıyorum, iş için pılımı pırtımı toplayıp geldim istanbuldan. 2 sene önce eşimde Yanıma geldi. Eşim ingiliz ve doğal olarak bizi burda işten başka tutan bir şey olmadığı için burda kalalım mı ingiltereye gidelim mi diye Konuşuyoruz. Eşim, hem eğitim sistemi, hem olanaklar hem de İsviçre'nin Multi kültürel yapısı nedeniyle burda kalalım istiyor, ben zaten alıştım artık 7 senede. Diyeceğim o ki iyi ki gelmişsiniz! Olur da Lozan tarafına inerseniz bir gün size bir kahve ısmarlayalım göl kenarında. Tebrikler bu kadar güzel bir blog icin, zevkle takip edeceğim bundan sonra. Müge

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müge,
   Çok teşekkürler ilginiz için. Aile sebebiyle Lozan'a sık geliyoruz aslında, görüşmek isterim. Sevgiler!
   Deniz

   Sil
 5. ben ve kizim icin bugun yurtdisina gidiyoruz desek hicbir problem olmaz. hele kizim aman ne olacak orada da arkadas var okul var ogretmen var modunda ...sevineyim mi uzuleyim mi bu duruma :)))) bizde koca kisisi biraz daha evhamli nasil olur nasil yapariz diye. bana bu aksam diyin yarina yurtdisina gider misin diye sabah bavullar kapida hazir olur :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, genelde en çok babalar düşünüyor bu ciddi meseleleri... Kızınız kaç yaşında bilmiyorum; ama sevinilecek bir durum bence.
   Sevgiler!
   Deniz

   Sil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih