‘Deniz, ne cesaret taşındınız?’

‘Siz nasıl Londra’yı bırakıp da Zürih’e gittiniz?’
‘Hadi taşınmak neyse de nasıl ülke değiştirmeyi göze aldınız?’
Diyenlerin ardı arkası kesilmeyince bazen doğru mu yaptık, yanlış mı yaptık diye kafamızdan soru işaretleri geçmiyor değil.
İş sebebiyle taşınmak, evi/arabayı satmak, arkadaşları geride bırakıp başka bir ülkeye taşınmak zor bir karar. Üstelik çocukla olunca. Aileleri ve bir kısım arkadaşları, birçok imkanı ve eşyayı zaten Türkiye’den Londra’ya taşındığımızda geride bırakmıştık 2006 yılında. Elbette o zamanlar gençtik, karar vermek daha kolaydı. Bu kez zorlandık. Dört-beş ay süren karar verme aşaması şöyle oldu:
 1. Eşten ‘Zürih’e taşınalım mı?‘ diye şaşırtıcı bir e-posta gelir…
 2. Başka bir ülkeye nasıl taşınmalı?‘ diye Google’da araştırırız…
 3. Abur cubur eşliğinde abuk subuk filmler izleyip karar aşamasını erteleriz…
 4. Zürih’te yaşamak‘ diye Google ederiz…
 5. Döner, dolaşır gene başa döneriz…
 6. Geceleri uykumuz kaçtığından ertesi sabah Alaz ile yeterince ilgilenemeyiz…
 7. Londra mı Zürih mi?‘ diye Google’da aratır, okur okur gene okuruz…
 8. Eşe, dosta danışır, fikirlerini alırız…
 9. Gece Zürih’e taşınalım diye karar alır, sabah Londra’da kalalım deriz…
 10. Okul sistemi, hava durumu, hayat kalitesi gibi etkenleri, artıları eksileri düşünürüz…
 11. Ama… ile başlayan birçok cümle kurarız…
 12. 3 numaralı maddeyi sık sık tekrarlarız…
 13. Geriye dönüp bakınca Ya böyle/şöyle ise… kötü bir karar verirsek düşünceleri beynimizi kemirir…
 14. Böyle fırsatlar hayatta bir kez gelir, der pişman olmayacağımıza kendimizi inandırırız…
 15. Gidersek Alaz’ın BBC İngilizcesi aksanı olmayacak diye dertleniriz…
 16. Gidersek Alaz İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca konuşabilir…
 17. Değişiklik her zaman için iyidir‘ hergün kullandığımız bir cümle olur…
 18. Gözümüzü, kulağımızı kapatır; taşınırız…
Sizin elinize de böyle bir fırsat geçtiyse taşınma sebepleriniz neler oldu?Ya da elinize geçen yurtdışına taşınma teklifini reddettiniz; ama neden?

Resim:https://www.flickr.com/photos/anabadili/
Yazar

10 Yorum Var

 1. Önümüzdeki iki yıl içinde öyle bir olasılık var.Ben hiç düşünmem.Ne olursa olsun farklı kültürler ve diller çocuğa çok fazla şey katıyor.Birlikte olduktan sonra her yer güzel 🙂

 2. Vereceğim karar gidilecek ülkeye de bağlı olmakla birlikte, ben hiç düşünmeden iki çocuğu da alır giderim 🙂 Farklı bir ülkede yaşama deneyimi, farklı kültürleri tanımak bence güzel olabilir. Tabii bu yorumum bir iki senelik seyahatler için geçerli. Bir de çocuklar küçükken daha kolaydır sanırım taşınmak. Büyüdüklerinde, arkadaş çevresi edindiklerinde eminim itiraz ederler .)

  • Teşekkür ederim yorumunuz için… Kalıcı arkadaşlıklar açısından expat bir ailenin çocuğu olmak zor, ama öte yandan çocuğa kattığı hayat deneyimi de paha biçilemez eminim.
   Sevgiler, Deniz

 3. Zor bir karar elbette ama olaya dert yönüyle bakılmamalı, avantajlarıyla beraber değerlendirmeli. Zaten en büyük kararı ingiltereye taşınmakla vermişsiniz bence.

  Gülşen

 4. Ben bu Yazıyı ve genel olarak Blogu ancak görüyorum! Harika! Ben 7 senedir isviçrede lozana yakın bir Şehirde yaşıyorum, iş için pılımı pırtımı toplayıp geldim istanbuldan. 2 sene önce eşimde Yanıma geldi. Eşim ingiliz ve doğal olarak bizi burda işten başka tutan bir şey olmadığı için burda kalalım mı ingiltereye gidelim mi diye Konuşuyoruz. Eşim, hem eğitim sistemi, hem olanaklar hem de İsviçre'nin Multi kültürel yapısı nedeniyle burda kalalım istiyor, ben zaten alıştım artık 7 senede. Diyeceğim o ki iyi ki gelmişsiniz! Olur da Lozan tarafına inerseniz bir gün size bir kahve ısmarlayalım göl kenarında. Tebrikler bu kadar güzel bir blog icin, zevkle takip edeceğim bundan sonra. Müge

  • Müge,
   Çok teşekkürler ilginiz için. Aile sebebiyle Lozan'a sık geliyoruz aslında, görüşmek isterim. Sevgiler!
   Deniz

 5. ben ve kizim icin bugun yurtdisina gidiyoruz desek hicbir problem olmaz. hele kizim aman ne olacak orada da arkadas var okul var ogretmen var modunda …sevineyim mi uzuleyim mi bu duruma :)))) bizde koca kisisi biraz daha evhamli nasil olur nasil yapariz diye. bana bu aksam diyin yarina yurtdisina gider misin diye sabah bavullar kapida hazir olur :)))

  • Haklısınız, genelde en çok babalar düşünüyor bu ciddi meseleleri… Kızınız kaç yaşında bilmiyorum; ama sevinilecek bir durum bence.
   Sevgiler!
   Deniz

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.