Bayramlar, seyranlar, yılbaşı, yüksek sezon ne demek? Tatil demek. Böyle zamanlarda bebekle-çocukla seyahat etmek ise kalabalık havaalanları, yoğun trafik ve uzun uzun beklemek demek.

Avrupa’da uzun bir Noel tatili var bilirsiniz. Biz de Aralık ayı ortasında bu tatil amacıyla Türkiye’ye geliyoruz. Kış mevsiminin en yüksek sezonunda, İstanbul’un havaalanlarında ve trafikte mekik dokuyacağız. Sağolsun, kocamın ailesi ve benim ailem farklı şehirlerde yaşadıklarından yolculuk hiç bitmeyecek…

Bu seyahatleri nasıl kolaylaştırabiliriz diye düşünüp araştırırken birkaç güzel noktaya rastladım ve sizinle paylaşmak istedim. Umuyorum benim de sizin de seyahatlerinizi hafifletecek bu tüyolar…

En gerekliler!Bebeğin ihtiyacı olan büyük araç-gereci oradan bul;
Bebek yatağı, araba koltuğu vs. gibi gerekli şeyleri yanımıza almamıza gerek yok değil mi? Tatile gittiğimiz otellerde bebek için yatak bulunur, ailemiz konu-komşudan bebek yatağı bulabilir veya benim gibi sık gidiyorsanız ikinci el satın alabilir. Hatta artık bebek eşyaları da kiralanabiliyor, Türkiye’den bile.
Bakınız; http://www.pramrental.com/baby-equipment-hire-turkey/turkey-travel-cot-hire

Kalınacak yeri güvenli hale getir;
Gerek aile veya arkadaş evi gerek otel odası olsun, varınca ilk işiniz etraftaki tehlikeli olabilecek şeyleri ortadan kaldırmak veya gizlemek olsun. Priz önüne koltuk çekmek, kırılabilecek şeyleri yukarılara kaldırmak, kabloları saklamak gibi. Hatta tatili güvenli hale getirmek için yazdığım bu ve şu yazılarıma bakabilirsiniz.

İnternet üzerinden alışveriş yap;
Yakınlara hediye alınması gerekiyorsa, çocuklarla mağaza dükkan dolaşmak, park yeri aramak, trafikte takılmak yerine online alışveriş yapın. Hatta mümkünse aldığınız hediyeleri, varacağınız yere teslim olacak şekilde seçin ki bavul hacmini hediyelerle doldurmak yerine sizin gerekli gördüklerinize yer kalsın!

En gerekliler için sipariş ver;
Bebek bezi, ıslak mendil, hazır kavanoz mama gibi yer kaplayan, ağır ve elzem ihtiyaçları gideceğiniz eve veya otele önceden gönderin. Online alışveriş yapın veya evinde kalacağınız yakınlarınıza rica edin, alsınlar. Gelir-gelmez yorgun bir bebekle market gezmek zorunda kalmayın.

Books
Kitaplar en en güzel yol arkadaşıYolculuk için oyuncak almayı unutma;
Yeni ve değişik oyuncaklar ve kitaplar her zaman zor anlar için kurtarıcı olurlar. Yapacağımız seyahat için, Alaz ve Beliz oyalansın diye birkaç yeni ve oyalayıcı oyuncak aldım. Burada bahsetmiştim. Onları ve kitapları kendilerine yolda vermeyi planlıyorum.

Gerekli olabilecek ilaçları da yanına al;
Çocuğun düzenli olarak kullandığı ilaçları elinizin altında bulunan çantaya koyun. Uçakta da el bagajına alın. Nedir onlar derseniz? Buradan buyrun. Seyahatte kullacağı aktivite çantasına yaşına göre gerekli sayıda yedek kıyafet de ekleyin. Örnek aktivite çantası için buradan ilham alabilirsiniz.

Uçakla seyahat edeceksen;
Yoğun sezon ve kalabalık nedeniyle önlem alın. Havaalanına kendi aracınızla gidecekseniz, önceden park yeri ayarlayın. Sizi birileri havaalanına bırakacaksa, önceden sözleşin ve hatırlatma yapmayı unutmayın. Taksi ve Havataş servisleri için de yoğunluğu gözönüne alarak uygun saatte yola çıkın ki yolculuğunuz stres ile başlamasın. Bebekle ve çocukla uçak yolculuğu için şu önerilerimi de okuyun.

Araba ile seyahat edeceksen;
Uzun yola çıkmadan önce araç bakımını yaptırmayı unutmayın. Yağını, suyunu kontrol edin. Sabah erken yola çıkmayı planlıyorsanız önceki gün benzin alın, hatta bizim İtalya’ya son gidişimizde yaptığımız gibi, valizleri önceki gece arabaya yerleştirin. Sabah telaş olmasın. Ya da ufaklıklar ağzı açık kalan valizi boşaltmasın! Araba ile yolculuk için önceden yazdığım şu önerilerime de bir bakın.

Herkese iyi yolculuklar!

Yazar

5 Yorum Var

  1. Maasallah ne kadar ayrıntılı dusunuyorsunuz. ben son gun son bır kac saat valıza bır kac elnbıse atıp cıkıyorum yola 😉 Elh cocuklar da oyle dramatık sorunlar cıkarmadılar yolculuklarda.

    Sıze sımdıden ıyı yolculuklar. tatıl basladıgında bakıcaz bız de belkı arabayla bıryerlere gıderız yoksa bu tatılde bıraz evı toparlamak ıstıyorum, yoruldum galıba….

  2. Sizce 1-1,5 aylık bebekle deniz, kum, dinlenme odaklı yakın bölge (Yunanistan ya da Türkiye içi bir bölge) bir tatile gidilir mi?

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.