Aslına bakarsak henüz yürümeye başlamış çocuklarla hiç bir tatil yeri yeterince güvenilir değildir. Keza evlerimiz bile. Alaz henüz yürümeye başladı ve evimiz ne kadar çocuklara uygun hale getirilmiş olsa da bir köşe bulup oraya denk getiriyor kafasını.

Tatil yeri seçerken veya nereye gideceğimize karar verirken bazı opsiyonları düşünmek riskleri azaltabilir. Mesela;
  • Aile veya çocuklu arkadaş evleri; hayallerdeki tatil olmayabilir; ama birkaç gün değişiklik herkese gerekli arada bir. Gerçi aile yanında kalmanın negatif yanları yok değil, özellikle bebeğin uyku düzeni açısından. Öte yandan gece dışarı çıkmak için bakıcı aramaya gerek kalmaz 🙂 Çocuklu arkadaşların evleri çocuklar birbiriyle anlaştığı sürece cennettir.
  • Çocuk dostu villa veya apartmanlar; herşey dahil tatile benzemese de çocuklarla kalmak için en rahat opsiyonlardan biri. Özellikle evde yapılacak birkaç değişiklikle çocukların maruz kalacağı tehlikeleri hafifletmek mümkün. Başka çocuklu arkadaşlarımızla beraber gidersek tatile karı-koca geceleri dışarı çıkmak bile mümkün olabilir, tabii dönüşümlü olarak.
  • Çocuklu aileler için tasarlanmış oteller; Türkiye’de sayısı az olsa da yurtdışı tatil yerlerinde oldukça yaygın bebek dostu oteller. Diğer opsiyonlara göre en pahalı seçenek budur; ama ailecek konfor, huzur biraz da lüks içinde bir tatil imkanı sunar. Gündüz kreşleri, oyun alanları, çocuk yemekleri bulmak mümkündür. Gece de oda dinleme servisleri vardır bebek uyurken, karı-koca başbaşa yemeğe giderseniz. Tabii odaya özel bakıcı ayarlamak da mümkün olur bu tarz otellerde.
Ne olursa olsun başkasına bırakmam geceleri çocuğumu diyenlerdenseniz ki genelde ben de öyleyim, keyifli bir tatil için yeme/içme/uyku düzenleri askıya alınabilir birkaç günlüğüne. Eminim herkes bu şekilde daha çok zevk alır. Yine de ‘Aman düzeni bozulmasın!’ derseniz, Tatile Çıkan Bebeklerde Uyku Düzeni yazıma bir gözatın.
Resim: http://www.flickr.com/photos/medevac71/3938064706/
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.