Tatil için başka bir şehre, ülkeye gidenler bebeklerinin uyku düzenini devam ettirdi diyelim gittikleri yerlerde. Tabii yola çıkmadan Tatile Çıkan Bebeklerde Uyku Düzeni yazıma da göz atarak.

Bir de bizim evimize gelen veya bizim evlerine gidip kaldıklarımız var ki, onlarda durum daha farklı. Benim başıma en çok gelen şey Alaz’ın nannesinin ve bannesinin (anneanne ve babaanneye taktığı isimler) ya da komşularının ve de akrabaların şu şekilde serzenişleri;
A/B : Aaa tatildeyken de mi 8’de yatacak bu çocuk? (Nesi garip?)

A/B : Biraz daha geç yatsın hava henüz kararmadı bile. (Yazın hava akşam 10’dan önce kararmıyor ki)

A/B : Bilmemkimler gelecek akşam, Alaz’ı da görsünler. (Gündüzleri gelseler?)

A/B : Çok erken yatırıyorsunuz bu çocuğu uykusunu alıyor, tabii kalkar sabahın 6’sında! (Halbuki ben Alaz’ı 19:30 gibi uyutursam sabah 6:30’da kalkıyor, uyuması saat 20:00 civarını geçinde sabah 6’dan evvel ayakta)

A/B : Biz çok özlüyoruz Alaz’ı bari bu son gecemizde geç yatsın. (Fakat ertesi günü uzun yola gidecek çocuk, ne kadar dinlense o kadar iyi değil mi?)

A/B : Haydi siz gidin yatın, Alaz’ın uykusu yok, oynarız biz sabaha dek! (Uçaktan inmişiz, tüm gün yolda geçmiş, gecenin bir saatinde biz de Alaz da çok yorgunuz; ama Alaz’ın aşırı yorgunluğu enerji patlamasına dönüştü diyorum, diyorum…)

A/B : Çok erken yatırıyorsunuz siz Alaz’ı, bilmemkimlerin çocukları hep uyanık bu saatte. (Herkesin çocuğu ve aile düzeni ayrı)
Ben elimden geldiğince nazik bir şekilde açıklıyorum Alaz’ın uyku konusundaki hassasiyetini ve sağolsun onlar da anlayıp hak veriyorlar bana; ama bir sonraki ziyaretimizde gene aynı şeyler söz konusu oluyor elbet 🙂
Bu konuda söz onun bunun değil, kesinlikle annenin olmalı. Uykusunu almayan bebek hala mutluysa ve sabah çok erken kalkmıyor, gece uyanmaları olmuyorsa elbette esnek bir uyku düzeni seçilebilir tatil süresince. Aksi takdirde gece geç yattığı için huysuzlaşan çocuğu da, aşırı yorgun uykuya daldığı için gece sık sık uyanan çocuğu da, gece uykusunu alamadığından sabah erkenden kalkan çocuğu da avutmak anneye düşüyor sonuçta. Bu tür serzenişlerden siz de muzdaripseniz birkaç denenmiş yöntem önerebilirim;
  • Eve gelen ziyaretçilerin ilk gündüz uykusundan sonra gelmeleri önerilir, böylece ikinci uykusunu alamayacak olsa da en azından ilkinde kaliteli bir uyku uyumuş olur bebeğimiz.
  • Bebeği uyandırmak veya uyumasını engellemek isteyene, uykunun bebekler ve çocuklar için ne kadar önemli olduğu, uyumazsa dinlenemeyeceğinden mutsuz olacağı ve huysuzluk yapacağından kimseye rahat vermeyeceği anlatılır.
  • Anneanne, babaanne, dede veya diğerleri uyku ritüelinin bir parçası haline getirilebilir bebekle daha uzun süre vakit geçirmek için. Örneğin, kitap okuma ve giydirme kısmını onlar yapabilir. Hatta illa sizi istemiyorsa bebeğiniz uyurken, pışpış da yapabilirler. Alaz babasının uyutmasını reddediyor hala; ama uyku öncesinde babasıyla okuyor kitaplarını.
Banne evinde uyku…
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.