Merhaba Gezgin Anne,
Bloğunuzu henüz bu sabah gördüm desem? Çok şey kaçırmışım…
Ben 14 aylık bir bebenin annesiyim. Fakat ben sizin deneyimlerinizdeki gibi değil ülkelerarası gezmek, yalnızca İzmir’e gidip oğlumla gezmek istiyorum.


Genelde her yere arabamızla gittiğimiz için, toplu taşıma araçlarından öcü gibi korkuyorum. Oğlumu dışarı bebek arabasıyla çıkardığım zamanlarda en fazla 2 saat dışarıda vakit geçirmekteyim. Ancak İzmir’de 4-5 saat dışarıda olmamız gerekecek…


Size sorularım..
Benim gibi çekingen bir anneye, ne önerirsiniz?
Şehir içinde toplu taşımaları sık kullanacaksam, ne gibi önlemler almamı tavsiye edersiniz?
Dışarıda çok uzun vakit geçireceksek, gündüz uykuları konusunda ne yapmalıyım? (uyku konusunda düzenimi hiç bozmadım)
Kısacası alt tarafı İzmir içinde bol sosyalleşmeye niyetlenen bir anneye nasıl cesaret verirsiniz?
Lütfen yardım…


İlke G.

Sevgili İlke,

Eminim böyle düşünen birçok anne var. Yalnız değilsin 🙂

Öncelikle neden çekindiğini bilmiyorum; bebeğin dışarıda ağlamasından mı? Başkalarını rahatsız etmekten mi? Oğlunu dışarıda oyalayamayacak ya da istediğin gibi yediremeyecek olmaktan mı? Uyku ve yemek saatleriniz şaşacak diye mi? Bunlar gözümüzde büyüttüğümüz, gerçekteyse çok küçük detaylar. Gelelim cevaplara:

A photo posted by GezginAnne (@gezginanne) on Mar 4, 2015 at 4:09am PST


Toplu Taşıma


Senin yerinde olsam…

 • Toplu taşıma için hafif bir baston puset kullanırım. 
 • Mevsime göre bebeğimi giydirir, yanıma 1 takım yedek kıyafet, 3-4 bez, ıslak mendil alırım. Yaz ise şapka, güneş kremi; kış ise battaniye.
 • Eşyaları taşımak için bir sırt çantası taşırken kolaylık açısından gerekli. Eller, kollar boş kalabilir böylece.
 • Metroya bineceksem asansör bulunan durakları seçerim. 
 • Otobüslerde pusetler ön kapıdan sığmazsa, ki genelde sığar, orta kapıdan binerim. Binerken bebek arabası önde binerim, inerken ise geri geri gidecek şekilde kendim önce inerim. Aksi takdirde bebek arabası devrilebilir eğer otobüs yüksek, kaldırım alçak ise.
 • Otobüs ve diğer topluma taşıma araçlarında pusetler ve engelli araçları için genelde orta alanda geniş bir yer bulunur. Yoksa en arka kısım uygundur.
 • Otobüs çok kalabalıksa veya gidilecek yol kısaysa bebeği pusetten indirmem, şarkılarla, muhabbetle, oyuncakla ya da eline vereceğim bir yiyecekle oyalarım. 
 • Ağlarsa, gidilecek yol da uzunsa ve yer verenler varsa sırt çantası sırtımda olacağından bir elimle bebeği kucaklar bir elimle tutunarak bir yere oturur, dışarıyı göstererek oyalarım. Eminim o zaman ağlamayacaktır.
 • Otobüse binerken, inerken, yolda yardım istemekten çekinmeyin. Özellikle baba görünümlü kişiler halinizden anlar ve siz sormadan yardım teklif ederler.
 • Toplu taşıma aracına binmeden önce bebeğin karnının tok olmasına, uykusunu almış olmasına dikkat ederim. Ya da tam uyku saatine denk getiririm ki uyusun, kendi oğlum hala öğle saatlerinde otobüste/trende uyuyakalır.
Dışarıda Uyku

 • Gündüz uykusunu bebek arabasında uyuyan bir çocuksa, siz gezinirken hareket esnasında uyur. Gördükleri ilgisini dağıtırsa arabayı biraz yatırın, üzerini örtün vs. En iyi siz bilirsiniz nasıl uyuduğunu. Alaz yüzünü örttüm mü inadına uyumazdı!
 • Uykusu gelince hala emiyorsa, emzirebilirsiniz veya biberonla süt verebilirsiniz o şekilde de uyur. Olimpiyat oyunlarında 13 aylıkken Alaz uyumuştu bakınız
 • Eğer uyumak istemezse, bazen dışarısı çok ilginç ve heyecan verici geliyor onlara, o zaman bırakın o da eğlensin. Alıştığı düzen 1-2 günde bozulmaz. Bozulsa bile, ki zaten şımarıp anane-babanne evinde huy değiştiriyorlar, evinize dönünce eskisi gibi düzen kurarsınız tekrar.

Dışarıda Yemek

Dışarıda yemek istemezse stres yapmayın, zorla yedirmeye çalışmayın. Yanınıza birçok atıştırmalık alın. Yola hazırlık yazımdaki bazı yiyecekler size fikir verebilir:
https://www.gezginanne.com/2013/08/yola-hazrlk.html

Sık sık su teklif etmeyi unutmayın, özellikle de sıcak havalarda…

Oyalamayı Unutma

Siz arkadaşlarınızla muhabbet ederken onu ihmal etmeyin. Öncesinde parka götürebilirsiniz, çocuklara uygun mekanlarda buluşabilirsiniz. Yanınıza sevdiği birkaç oyuncak mutlaka alın.

Çekingen anneye özetle derim ki:

Rahat olun, çocuklar gezmeyi çok severler. Her ortama da uyum sağlarlar. Eşya taşımak, uykusuz kalmak anneye yorgunluk olur; ama sosyalleşmek ve açıkhava her derde deva! 🙂

İzmir’de çocukla yapılacak aktiviteler için bu yazıma da bakınız.

İyi eğlenceler…
Deniz

Not: Tüm fotoğraflar bana aittir. Lütfen izinsiz paylaşmayın…

Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.