(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: “ca-pub-3609483412554063”,
enable_page_level_ads: true
});

Kurban Bayramı’nda tatile gidemedik, İzmir’de evimizdeyiz. İzmir’de çocukla gidilen mekan arıyoruz. Yardımcı olur musunuz?
Melis E.

İzmir’in en güzel yanı bir saat araba yolculuğu sonrası Foça, Çeşme, Urla, Kuşadası gibi güzel tatil beldelerinden birinde olmak. Biz çocukken her Pazar arabaya atlayıp birinden birine giderdik. Kışın da Manisa Spil Dağı’na kar görmeye. Hiç biri olmazsa İnciraltı’na, Narlıdere’ye gider, seraları gezer, deniz kıyısında oynardık.

Yıllardır İzmir’den uzak kaldım; ama çocuklarla gidilecek mekanlar buldum…

 • Balçova Teleferik; güzel bir gün geçirmek ve piknik için ideal. Temiz hava almak için en uygun yerlerden biri olmalı.
 • Ahmet Taner Kışlalı Tesisleri; iki adet gölet, gölette gondol, su bisikleti ve kayık ile gezinti imkanı, birçok fıskiye (İzmir sıcaklarında ideal), çocuklar için büyük bir oyun parkı, büyükler için de kafe var.
 • İzmir Doğal Yaşam Parkı; Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi Kültürpark Fuar’daydı (çok gitmiştim çocukken, en sevdiğim bölüm fillerdi). Hayvanlar için daha doğal ve geniş bir ortam olsun diye Çiğli Sasalı’ya taşınmış. 0-6 yaş arası ücretsiz. Çocuklar elleriyle hayvanları bile besleyebiliyor.
 • Buca Gölet; çocuk oyun parkları, restoran ve kafe, amfitiyatro, piknik alanı bulunmakta. Bir de muhteşem manzarası ve bahçeleri olduğu yazılmış.
 • İzmir Kuş Cenneti; Dünya’nın en büyük flamingo üreme adası bulunan Menemen’deki parkta, her mevsim değişik kuşlar gözlenebiliyor.
 • Muzipokids Bornova; İstanbul ve Ankara’da şubeleri bulunan oyun atölyeleri ve etkinlikler düzenleniyor. Çocuklara kapalı alanda hareket ortamı sağlayan yer, 2-12 yaş arası için uygun.
 • Hayalkurdum Çocuk Kitapevi; İzmir’in ilk ve tek çocuk kitapevi Alsancak’ta. Çocuklar kitaplarla vakit geçiriyor, ikinci el kitaplar toplanıp sokak çocukları için kütüphane yapılıyor. Söyleşiler de düzenleniyor.
 • Technokids Etüt Eğitim ve Lego Aktivite Merkezi; 4 yaş üzerine hitap eden, farklı eğitim programları olan bir yer. İzmir’de birçok şubesi bulunuyor; Alsancak, Bornova, Karşıyaka ve Balçova’da.
 • Atlı Vadi, Bornova; sakin bir doğa keyfi için güzel bir mekan. Kahvaltı ve at binmek için gidilen yerde tavuskuşu ve köpekler de bulunuyor.
 • İzmir Çocuk Atölyesi; küçük yaştakiler için bir eğlence merkezi. Facebook grubundan bilgi alabilirsiniz.
 • Gelişim Atölyesi; 2-18 yaş grubu için birçok aktivite imkanı sunan, İngilizce öğretme yetkisi de olan çocuk yetenek geliştirme merkezinin yeri Alsancak’ta.
 • İzmir Resim ve Heykel Müzesi; ilkokuldayken neredeyse her hafta gittiğim bir yerdi. Sınıf arkadaşımın babası müzenin müdürüydü, hatta evleri müzenin üst katındaydı diye hatırlıyorum. Farklı etkinlikler ve atölyeler oluyor, arada bir gitmekte fayda var. Giriş ücretsiz.
 • Jou Jou Parti ve Aktivite Merkezi; oyun grupları, kostüm kiralama, sihirbazlık dersleri ve daha birçok aktivite Karşıyaka’daki bu merkezde toplanmış. Bilgi için tık tık
 • İzmir Arkeoloji Müzesi; çocuklara yönelik faaliyetleri de bulunan müzenin girişi Konak Bahri Baba Parkı içinden.
 • İzmir Fuarı; çocukların koşturabileceği en güzel açık hava mekanlarından biri. Rahmetli babaannem 7 kız torununa öğle uykusu öncesinde fuara gittiğimiz bir masal anlatırdı. Hep fuarlı masal isterdik çünkü. Şimdiki çocukları bilemem; ama 25-30 sene önce bizim tek gitmek istediğimiz yerdi.
 • Atatürk Müzesi; Atatürk’ün bir süre yaşadığı ev, Alsancak Kordon’da. Okul çağındaki çocuklar için daha uygun olur.
 • T.C.D.D. Müzesi; Alsancak Garı karşısında bulunan müze ve sanat galerisi, Alaz gibi tren hayranı çocukların ilgisini çekecektir.
 • İzmir Tarih ve Sanat Müzesi; Kültürpark içinde yeralan müzenin açık ve kapalı mekanları bulunmakta. İzmir ve çevresinde bulunmuş arkeolojik eserler, heykeller sergilenmekte.
Konak Saat Kulesi‘nde kuşlara yem atmak, sahil yolunda deniz kıyısında balık tutanları izlemek ve oyun parklarında oynamak, Kordon’da, Cumhuriyet Meydanı’nda, Karşıyaka sahilinde koşturmak elbette çocukların pek hoşuna gidecektir (kendi çocukluğumdan biliyorum). Yağışsız ve ılık havalarda açıkhava aktivitelerini tercih etmenizi tavsiye ederim. Bol gezmeler!
İlk resim: http://www.flickr.com/photos/12392252@N03/
Yazar

6 Yorum Var

 1. Merhabalar,
  İzmirli bir anne olarak İstanbulda yaşayanlar hariç diğer illerdeki annelerin çocuklarını güvenle götürebilecekleri yerleri araştırma şansları biraz daha sınırlı sanırım.
  İzmir’de geçen sene açılmış bir oyun parkından bahsetmek istiyorum.Bilenler bilir,hatta ismini söylersem aaa biz hep ordayız diyenler de çıkacaktır.Ama amacım oranın reklamını yapmak değil.Sadece benim gibi çocuğunu götürecek güzel bir yer bulamıyanlara tavsiyem..
  Gerçekten nezih,temiz,güvenli kapalı alan oyun parkı.Süre sınırlaması yok.Sabahtan akşama kadar kalabiliyorusunuz.İzmir’in sıcağını bilenler burada serin serin otururken çocuklar diledikleri gibi oynuyorlar.Çocuğumun gitmekten keyif aldığı bir oyun parkı İzmirde de var artık.Kuzey Avrupa’dan devşirmişler sistemi.Çünkü Finlandiya’ya yaşayan kuzenim geldiğinde çok şaşırmıştı.Oradakilerden çok daha iyiymiş.Neyse ismini söylemiyeyim.Reklam felan deyipte benim asfalyalarımı attırmasınlar )) Sadece Gaziemir’de desem siz bulun gerisini…))

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.