Merhaba,


11 aylık bir oğlumuz var ve bu yaz Amerika’ya gitmeyi planlıyoruz. Malum yazın uçak biletleri çok yüksek. Acaba 1-2 saatlik Avrupa aktarmalı mı gitsek yoksa THY ile aktarmasız mı? Aktarmalı gidersek ne gibi sıkıntılar olur sizce? Bu arada oğlumuzla hiç uçak yolculuğu yapmadık. Nisan ayında ilk kez bir uçuşumuz olacak.

Teşekkürler.
Ozan Ş.

Açıkçası size aktarmasız uçakla gitmenizi öneririm. Eğer fiyatlar çok çok fark ediyorsa, zorda kalırsanız aktarma yapın.

Aktarmadaki sorunlar:

  • Farklı uçak şirketleri işin içine girerse tekrar valiz teslim et, al derdiniz olur. 
  • Havaalanının güvenlik kontrolünden tekrar geçmek zorunda kalırsınız. 
  • Havaalanında aktarmalar arasında bekleme süresi var. 
  • Aktarma arasındaki süre az ise, bu kez de ilk uçakta gecikme olursa ikinci uçağı yakalama stresi işin içine girer.
  • Amerika uçuşları zaten yeterince uzun. Giderken farketmeseniz de dönerken Atlantik’i aşacağınız uzun yolculuk ardından tekrar Avrupa içinde aktarmanız gerekir. Jetlag ve uykusuzluk ardından dönüş yolculuğu çok daha yorucu olur.
Kısacası yalnızken bile insanı zorlayan bu problemler çocukla çok daha zor olur bence. 
Başımızdan geçen birkaç örneği de yeri gelmişken yazmak isterim. Bir keresinde San Fransisko’ya giderken Amerika içinde New York’ta aktarma yaptık. Pasaport kontrol işlemleri çok uzadığından uçağa son anda yetiştik. İndiğimizde ise valizlerimizin uçakta olmadığını gördük. Ertesi günü otele geldi. Siz yazın gideceksiniz kar/kış yüzünden iptal ve gecikme olmaz; ama daha geçen ay Londra’daki hava trafiği sistemi çöktü ve eşim 24 saat rötarlı geldi. Yani Avrupa içinde bile böyle aksamalar oluyor.

Oğlunuz için ‘Yola Hazırlık‘ isimli bir yazım var onu okumanızı öneririm yolculuk öncesinde. Alaz’ın o yaşlardaki uçuşlarıyla ilgili 2012 yılına ait yazılarım var, özellikle de Amerika’ya gidiş-dönüş ve jetlag hakkında. Onlar size fikir verebilir.
Uçuş esnasında başınıza gelebilecekler ile ilgili bu yazılarıma göz atabilirsiniz;

Kolay gelsin…

Resim: Flickr

Yazar

3 Yorum Var

  1. Ellerine sağlık, benim de bir sorum var. Fotoğraftaki bebek araba koltuğunda oturuyor. 2 yaşın altındaki çocuklara koltuk verilmediği düşünülürse, bu nasıl mümkün? 2 yaş üstünde ise bu koltukla izin veriliyor mu?

    • Amerika içi bazı uçuşlarda araba koltuğu zorunlu diye biliyorum. Fotoğraf muhtemelen oradan. Elbette istersen bebek için de koltuk satın alıp bebek araç koltuğunu uçağa alabilirsin. 2 yaş üzeri için zaten mecbur koltuk satın alıyorsun ve istersen çocuğu araç koltuğuna koyabilirsin. Ben hiç almadım bir de onu taşımak zor olur diye.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.