Bebekle ilk yurtdışı seyahatimizi oğlum 10 haftalıkken gerçekleştirmiştik. Beklemekteki amacımız önem sırasına göre; ilk pasaportunun çıkması (dolayısıyla ilk vesikalık fotoğrafını çektirmemiz), ilk set aşılarını yaptırmak (uçak yolculuğu ve denize gireceği için), Türkiye’de yaz mevsimi sıcaklarının geçmesi (Eylül ortasında gittik) ve tabii benim doğum sonrası da kocaman olan göbeğimin biraz şekle girmesi (malum Bodrum plajlarında boy gösterecektim).

Oğlumla son uçak yolcuğumuzu ise 2.5 yaşındayken, geçen ay gerçekleştirdik. Artık bebek değil; henüz kendi kendine giyinemese de, yürüyor, koşuyor, konuşup derdini anlatıyor, yemeğini yiyor, suyunu içiyor hatta tuvalete bile gidiyor. Çocukluğa daha yakın bir yerde.

Şimdi oturup düşününce, o bebekken seyahatlerimizin daha kolay geçtiğini farkediyorum. Evet, gece sık uyanmalardan dolayı uykusuzduk ve yorgunduk; ama ilk 6 ay bez değiştirme ve meme harici bir ihtiyacı yoktu biz yollardayken.

Altıncı aydan itibaren seyahatler biraz çetrefilleşti. Katı mama olayı işin içine girince yani. Tabii hareketleri de arttı. Kucakta tutup yüzüne bakmak yeterli gelmiyordu artık. Eğlence, muhabbet, hareket istiyordu. Tabii kendi başına yapamıyor, bizim kollarımız gerektiğinde salıncak, gerektiğinde hoppala olmak durumunda kalıyordu. Kabul ediyorum ki, emekleme dönemi ve yürüme dönemi arası sanırım en zorlu bölümdü.


Seyahat sever ailenin bebeği ne kadar geç emekler ve ne kadar erken yürürse o kadar iyi. Malesef Alaz, oldukça geç yürüdü; çünkü önce konuşmayı tercih etti.

Yürüme olayında uzmanlaştıktan sonra seyahatlerimiz bir bakıma kolaylaştı. Gerektiğinde ayakta duruyor, ceketin kemerini, çantanın sapını tutup peşimden yürüyordu. Haylazlık yaptığı zamanlarda ben peşinden koşuyordum havaalanı bekleme salonlarında orası ayrı…

Çocukla seyahat etmek, 6 aydan büyük bebekle seyahat etmekten daha kolay; ama minik yeni doğmuş, süt kuzusu bebekle seyahat bence en kolayı. Tabii okul çocuğu olduğunda hatta belki seneye bu sıralamayı tekrar değiştirmem gerekebilir. Zamanla…

Yazar

6 Yorum Var

  1. Merhaba,
    Ben tekrar bisi sormak istiyorum biz oglumuz 6 aylıkken Japonya ya gitmistik ve gercekten rahat bir yolculuk olmustu Simdi de 13 aylık ve henuz yurumemis bebekle LA planı yapmaktayız malum bizim burdan yolculuk 14 saat suruyor ve emekleyen bir bebek nasıl durdurulur:) Sizin emekleme konusunda yaklasımınız nasıl olmustu. Hijyen acısından ucagın icini dusunmek istemiyorum.

  2. Gezgin anne, geçen gün 8 aylık kızımla ikinci kez 14 saatlik uçak yolculuğu yaparak eve döndük ve kesinlikle haklısın, 6 ay öncesine göre çok farklı ama bence yeterli eski ve yeni oyuncak ve sling gibi uyku yardımcısı olduktan sonra, cesaret edilmeyecek birşey değil. Ben de bloğumda bunu yazdım, gidin, seyahat edin, miniklerin ufkunu genişletin anneler 🙂 Sevgiler!

  3. Ek gidaya gecince nasil oluyor? Disarda herseyi yiyemez. Ben kambocyaya gitmek istiyorum 1 yasina gelince ama cocuklu arkadaslarim ne yedircen diye soruyor? Onu hic dusunmemistim diyorum 🙂

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.