Geçenlerde Gatwick Havalimanı North Terminal’de aileler için olan özel güvenlik bölümünden geçtikten sonra Alaz’ı emzirecek yer bakınıyordum. Kafeye mi otursak, sakin bir bank mı bulsak derken çocuklular için olan oturma bölümü tabelasını gördük. İşareti izleyince merdiven altında oyuncaklar, çizgi film yayınlanan ekran, renkli minderler ve alçak koltuklar olan bir bölüme geldik. Nasıl olmuş da daha önce burayı görmemişiz? Belki de yeni düzenlenmiş bilmiyorum; ama Alaz sıkılmadan; bakınarak, oynayarak, bir oturup bir kalkarak vakit geçirdi orada. Ben de hem rahat rahat emzirdim hem de aman düşecek aman kaçacak korkusu olmadan özgürce dolaşmasını izledim.

Uçağa binmeden önce, yürümeye ve emeklemeye başlamış bebekler ve çocuklar için rahatça oynayıp özgürce gezinebilecekleri güvenli yerler olması çok önemli.

Antalya’dan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inip 2 saati orada Alaz’la başbaşa geçirdim bir sonraki uçakla Körfez Havalimanı’na uçmak için. Alaz’ın saatlerce kucakta, bebek arabasında durmasının imkansızlaştığı zamanlarda olduğumuzdan kuytu bir köşe buldum. Yere oturduk birlikte Alaz’la. Birkaç oyuncak çıkardım çantamızdan, biraz meyve yedirmeye çalıştım. Alışınca ortama emekleyerek uzaklaşmaya başladı oturduğumuz yerden. Toparlanıp koydum gene bebek arabasına mecburen.

Küçük çocuklu aileler için her yerde özellikle de beklemek zorunda kaldığımız yerlerde çocuklara oyun oynayabilecekleri, rahat hareket edebilecekleri güvenli ortamlar olması gerekir, değil mi? Dünyadaki bazı havalimanlarında çocukların oyalanabileceği bölümler hazırlanmış parenting.com‘da. Yakında Türkiye havalimanlarını da ekleriz umarım bu listeye.

Güncelleme:
Gatwick South Terminal’de, Heatrow Terminal 5’te, Zürih Flughafen Havalimanı çocuk oyun bölümü olan yerler. San Francisco International Havalimanı’nda kütüphane var. Duyduğuma göre Atatürk Havalimanı’nda da çocuklar için bir lounge varmış; fakat henüz görmedim.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.