Seyahatlerin en sıkıcı kısmı bekleme anlarıdır. Özellikle de çocuklar için. Uçakta bağlıyken ve uçağın kalkmasını/inmesini beklerken, kemer ikaz lambalarının yandığı durumlarda kucağımızda sıkı sıkı tutarken, uzun araç yolculuklarında mola yerine henüz vakit varken, bildiniz değil mi? Böyle zamanlarda çocuklar için vakit geçmez ve mızmızlanmaya başladıklarında ise zaman biz ebeveynler için de adeta durur.

Bebeklikten çocukluğa geçen oğluma geçen hafta bir Türk hostes, ‘Ne kadar güzel uyudun sen tüm yol boyunca hiç sesin çıkmadı‘ dedi. Halbuki üç saattir yolda olmamıza rağmen gözünü bile kırpmamıştı. Düşününce, oğlumun uçakta uslu durduğunu kabullendim; ama bunda benim payım yok muydu? Elbette koridora inip koşturmak istedi, öndeki koltuğu tekmelemeye çalıştı, ya da bir an geldi oturmaktan sıkılıp heyheylendi. Fakat zamanında ve doğru müdahaleyle gözyaşı ve bağırış çağırış olmadan yolculuğumuz tamamlandı.

Alaz seyahatlere çok erken yaşlarda başladı. Uçak yolculuklarında alışkanlığın büyük bir faydası olduğunu inkar edemem. Fakat, aynı zamanda çocuk ve bebeklerin sıkılmaması ve bu sıkıntının ağlamaya ve öfke nöbetlerine dönüşmemesi için her zaman yanımızda değişik birkaç oyuncak ve kitap bulunmalı. Bunları sağlarsak kendimiz huzurlu, çocuğumuz mutlu olur ve böylelikle diğer yolcuları rahatsız etmemiş oluruz.

Öncelikle kitap ve oyuncak dışında mutlaka su, süt, kraker, meyve, ceviz, badem, kuru üzüm gibi yaşına uygun sağlıklı atıştırmalıklar bulunsun çantalarda. Aç bir çocuk hiç bir oyuncakla mutlu olmaz.

Gezilerimizde ve yolculuklarımızda oğlumu en çok oyalayan oyunlar, oyuncaklar ve kitaplar:

Bunlar benim kişisel tecrübelerimden derlediklerim. Bilimsel bir araştırma yapmadığımı belirtmek isterim.
Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.