0-6 Ay Arası Seyahat Oyuncakları ve 6-12 Ay Arası Seyahat Oyuncakları yazılarını okudunuz umarım. O zamanlara göre şimdilerde yolculuklarımız daha kolay geçiyor Alaz’la; ama daha çok yorulduğumuz kesin.

Yürüyor, koşuyor, oturuyor, kalkıyor, istemediği birşey olduğunda itiraz ediyor, çabuk sıkılıyor, gözümüzü kırpmaya, kişisel ihtiyaçlarımıza vakit yok ve işte bunlar bizi yoran kısımlar. Konuşuyor, derdini anlatabiliyor, bizi dinliyor, biz ne yersek onu yiyor, yürüyor, genelde söz dinliyor ve bunlar sayesinde yolculuklar daha kolay geçiyor.

En büyük sorun, sıkıntı. Sıkılmaması için epey bir malzeme gerekiyor. Ayrıca günde bire inen gündüz uykuları gün içindeki yolculukları kolaylaştırıyor. Hala kucağımızda gidiyor ve bazen yanımdaki koltuk boş olunca havalara uçuyorum. Aksi halde tek başımayken oldukça zor ve yorucu bir yolculuk oluyor. İki yaşından itibaren kendisi de koltuk sahibi olacak, biraz daha rahatlayacağız diye umuyorum.

Gene de şimdiye dek bizi üzdüğü veya çileden çıkardığı olmadı hiç. Günler öncesinden gideceğimizi biliyor ve yolculuk gününü heyecanla bekliyor. Çünkü favori taşıtı uçak görecek, hatta uçağı elleyecek ve ona binecek. O anı heyecanla bekliyor. Eline açılmamış bir oyuncak verdik son uçak seyahatimizde. Onun sayesinde check-in ve güvenlik kontrolü sırasında oyalandı. Elime ‘Aç, aç!‘ diye oyuncağı uzattığı an, sabır gösterdiği için teşekkür edip biraz daha beklemesini söyledim. Sonunda uçağın kapısında beklerken açtık oyuncağını ve içinden uçak çıktı. O yeni oyuncak sayesinde dört saatlik yolun büyük bir kısmı çok rahat geçti.

Bu ara çantamızda neler mi taşıyoruz?

 • Küçük bir uçak, helikopter, araba, kamyon veya tren.
 • Şişmemiş bir balon. Son yolculukta balon şişirmesini öğrendi sayesinde.
 • Bol miktarda atıştırabileceği taze – kuru meyve, çerez, kraker tarzı yiyecek ve karton süt ile su.
 • Yeni bir kitap ve bildiği, sevdiği başka bir kitap.
 • Gece yolculuğuysa pijaması ve beraber uyuduğu maymunu.
 • Çok sayıda çıkartması olan bir kitap.
 • Boya kalemleri ve ağırlık yapmasın diye birkaç boş kağıt.
 • iPhone, iPad veya Android cihazlarında yaşına uygun oyunlar. Hangileri derseniz, Çocukla Yolculuk İçin En İyi iPhone Uygulamaları yazıma bir bakın.
 • Bol muhabbet, şarkı söylemek ve hikaye anlatmak.
 • 1-2 saatte bir yerimizden kalkıp uçağı turlamak. Arkada hosteslerin bulunduğu kısımda oyalanmak.
 • Uçakta başka çocuklar varsa onların yanına gitmek ve muhabbet etmek.
 • Uçak kalkarken ve inerken dışarıya bakmak; uçakların kalkışını izlemek, insanların ve diğer araçların neler yaptığını konuşmak.
 • El, parmaklar veya yüzün bölümleriyle oynanan çocukluk oyunları. (Baş parmak, nerdesin? türünden, eskiden kalma tekerlemeler)
Mümkün olduğunca, uçağa binmeden önce yürümesini, koşturmasını, oynamasını sağlıyoruz. Karnını doyurup, uçakta az da olsa uyusun diye biraz çaba sarfediyoruz. Böylece hem biz biraz nefes alıyoruz, hem de Alaz aşırı yorgun olmadığı için ağlayıp bağırmıyor. 

Bu oyunlar ve oyuncaklar benim kişisel tecrübelerimden derlediklerim. Bilimsel bir araştırma yapmadığımı belirtmek isterim.

Yazar

2 Yorum Var

 1. Bizim de seyahat kabusumuz var. Kızım Ceyda arabada hiç durmuyor. Kayseri – Ankara yolculuklarımız ağlamakla geçiyor. Dinlenme tesislerinde durup salıncağa bindiriyoruz, şarkılar söylüyoruz, konuşuyoruz ama hiçbiri fayda etmiyor. Araba koltuğunda oturmak istemiyor. Ayakta durup, gezinmek istiyor ve hatta babasına müdalele edip direksiyonu tutmak istiyor. Çok zor gerçekten. Ben de yolculuk için koltuk arkasına monte edilebilecek bir oyuncak arıyorum. Atari tarzında bir şey olmalı. Oyuncakları ile oyalanmıyor. Onları da atıyor zaten. :((

  • Her çocuk birbirinden farklı oluyor. Kaç yaşında bilmiyorum; ama 2 yaş üzeri için o tarz oyuncaklar bulabilirsiniz. Bir de yolculukları uyku saatine denk getirmeyi deneyin.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.