Bebekle çıkılacak ilk yolculukta heyecan içindedir anne baba. Kaç bez almalı? Ya kusarsa, bir takım daha zıbın koyalım. Emziğini aldık mı? telaşı içinde ihtiyaç duyduklarımızdan fazlasını doldururuz bebek çantasına. Peki ya rötar olur da uçak içinde fazladan bir saat beklemek durumunda kalırsak? Ya feribot kuyruğuna takılınca ve arabanın motoru durunca kim oyalacak bebeği? Biz, anne ve baba tabii ki!

İlk altı ayda 8 uçak ve 3 araba yolculuğu yaptık Alaz’la. Gezilerimizde ve yolculuklarımızda oğlumu en çok oyalayan oyunları, oyuncakları ve kitapları sizinle paylaşmak isterim.

Oyuncak olmasa da olur oyunları:

 • Omzuna tutturulmuş emziklerini takıp çıkarma oyunu, kendi başına oynardı genelde
 • Bir mendil yardımıyla Ce-Ee yapma, anne yüzünü saklar veya bebeğin yüzü örtülür, gibi
 • Aynısını yapma, o eliyle ne yaparsa aynısını yapın, eminim çok gülecektir
 • Çıkardığı sesleri taklit edin
 • Ellerini kullanarak annenin veya babanın yüzünü keşfetmesine izin verin
 • Pencereden dışarıyı izlemesini sağlamak ve dışarıda olanları anlatmak
 • Şarkı, ninni, tekerleme söylemek ve hikaye anlatmak
 • Uçaktaysanız uçak dergilerine bakmak
Gelelim oyuncak ve kitaplara…

 • Siyah-beyaz kitaplar, bebeklerin ilk kitapları zıt renkli olsun deniyor. Alaz’ın her yere götürdüğümüz favori kitabı Faces, anne, baba ve bebek resimlerinden oluşan bez bir kitaptı. Biz o kitaptan sıkıldık başka siyah beyaz kitaplar aldık.

 • Farklı kumaşlardan yapılmış farklı büyüklüklerde mendiller ve bezler. Anneannemin fikriydi, eline bir mendil ver, oynasın dursun demişti. Gerçekten de bir ara elinden alamadık mendilleri 🙂
Gelecek aylarda neler olacağına dair bilgi edinmek için 6 – 12 Ay Arası Seyahat Oyuncakları ve 1 – 2 Yaş Arası İçin Seyahat Oyuncakları bölümünü okumaya hazır mısınız şimdi?

Bu oyunlar ve oyuncaklar benim kişisel tecrübelerimden derlediklerim. Bilimsel bir araştırma yapmadığımı belirtmek isterim.

Resim: http://www.flickr.com/photos/43004363@N00/6010990316/

Yazar

2 Yorum Var

 1. Merhaba,

  Blogunuzu yeni kesfettim, cok sevindim. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Biz de ilk kitalar arasi gezimize 2. ayda basladik, o gunden beri de geziniyoruz:) Mendiller cok hosuma gitti, kendiniz mi yaptiniz yoksa hazir mi diye sormak istedim. Eger kendiniz yaptiysaniz, seri uretime gecmenizi oneririm, cok guzeller:) Gelecek gezilerinizde iyi yolculuklar dilerim:)

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.