Genelde herkes yapmak istediği tatili belirler önce; plaj, kayak, şehir, doğa, vs. Ardından da nasıl gitsek ve nerede kalsak cevaplarını arar. 


Nasıl gitsek?


1- Havayolu: yolculukların kısa sürmesi avantajlı ama; bağlanan kemerler ve koltukta oturma zorunluluğu bir süre sonra uyumayan minik gezginleri sıkabilir.


2- Deniz yolu: Feribotlar çocuklar için çok eğlencelidir; hem de yolculuk boyunca bir koltuğa bağlı kalmazlar. Deniz tutmuyorsa tabii ki…


3- Trenler: Çocukların bayıldığı ve hareket özgürlüğünün kısıtlanmadığı bir opsiyon daha. Aktarma varsa az sayıda bavul iyi olur.


4- Otobüsler: Gece yolculuğu değilse ufaklıklar için en sıkıcı ulaşım şeklidir. Özellikle sık sık tuvalete gitme yaşlarındaysalar sizi ve otobüs şoförünü zor duruma sokarlar!


5- Otomobil: Aile olarak en zevkli geçecek yolculuk şeklidir. Çocuklar araba koltuğuna bağlanmaktan hoşlanmasalar da istediğiniz an yola çıkabilir, dilediğiniz sıklıkta mola verebilirsiniz.


* Alaz’la havayolu deneyimimiz ilk kez 10 haftalıkken, en son da 6 aylıkken oldu. O sıralar henüz emeklemeyip yürümediğinden oldukça rahat geçmişti yolculuk. Yakında İsviçre’ye gidiyoruz; yerinde durmayan bir sürüngenle deneyimlerimi yazacağım. Deniz yolu için uzun sayılmasa da Kadıköy-Bakırköy arası deniz otobüsüne bindik Alaz ve bebek arabasıyla. Bebek arabasını deniz otobüsü kapısından sığdırmak zorlu olmadı diyemem. En öne oturmuştuk ve Alaz inen binen herkese gülücükler saçıp laf atmış, ellerindeki çantaları yakalamaya çalışmıştı. Trene epeydir biniyor Alaz kısa yolculuklar için olsa da. Bazen bebek arabasında uyuyor bazen etrafı izliyor. Otobüste birkaç saat geçirmemizi hayal edemiyorum; kucakta durmayan bir çocuk olduğundan ikimize de işkence olabilir. Ta ki karikatürdeki Fırat yaşlarına gelip komikli filmi anlayana dek 🙂 Arabayla en uzun yolculuğumuz şimdilik 3 saatlik İzmir-Burhaniye arasında oldu. Tam sabah uykusuna denk getirip yola çıktık belki yarı yolu uyuyarak geçiririz diye. Malesef ki 40. dakikada uyandığı gibi araba koltuğundan çıkmak için de mızırdandı durdu geri kalan sürede. Neyse ki kısa süreli de olsa iphone çocuk uygulamaları, bağıra çağıra söylediğimiz şarkılar, çıngıraklı topu onu oyalamamıza yardımcı oldu; ama oyalamak da bizi epey yordu.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.