Dünya’nın bazı yerlerinde deniz yoluyla ulaşım kaçınılmazdır. Bu imkan elimize geçtiğinde ne kadar keyifli bir yolculuk şekli olduğunun farkına varıp ne gerek var otobüse, arabaya, uçağa binmeye, mis gibi denizden gitmek varken gideceğimiz yere deriz. Dünyanın dörtte üçü sularla kaplı olmasına rağmen havayolu ulaşımı zaman açısından tercih edilir, karayoluysa alışkanlıktan. Türkiye bir yarımada ülkesi olmasına rağmen, şehirlerarası deniz taşımacılığı yok denecek kadar az. Peki nerede deniz yolu ulaşımını seçeceğiz, sadede gel diyorsanız sabırsızlanıp işte araştırdıklarım…

Avrupa’da günden güne yaygınlaşmakta. Özellikle İngiltere – İrlanda ve İngiltere – Fransa arasında yaz kış işleyen feribotlar mevcut. Ayrıca Yunan Adaları ve Türkiye’nin Ege kıyıları arasında da büyük tekneler var günübirlik bile yolcu taşıyan. Biz de birkaç sene önce Bodrum’dan Kos’a gitmiştik. Bir ara da karayoluyla İngiltere’den Türkiye’ye gitmeyi araştırmıştık. İtalya’ya dek arabayla geze geze, ardındandan Bari veya Brindisi’den Çeşme’ye feribotla geçmeyi. Tüm iznimizi yolda geçireceğimizden ötürü ertelemiştik başka sefere. Alaz için iyi bir deneyim olabilir aslında. Türkiye ile ilgili deniz yolu seferleri yazının sonunda.

Peki deniz yolculuklarının çocuklara avantajları neler?

 • Yol uzun da sürse bir koltuğa veya bir arabaya sıkışıp kalmadıklarından diledikleri gibi gezinebilirler.
 • Gündüz denizi ve dalgaları izlemek, gece de yıldızları seyrederken uykuya dalmak biz büyükler kadar küçükleri de cezbeder.
 • Bazı seferlerde çocuk oyun odaları ve atari gibi oyun makineleri bulunur.
 • Bazı seferlerde de açık yüzme havuzu vardır ki çocuklar daha başka ne ister!
 • Kafe ve restoran opsiyonu olduğu gibi, bazılarına kendi yiyeceklerinizi de alabilirsiniz.
 • Bazı feribotlara araba da alındığından çocuklarla indi/bindi yapması kolay olur.
 • Kimi seferlerde 4 yaşa dek çocuklar ücretsiz yolculuk yapabilir, 15 yaşa dek de tam ücretin yarısını öder seyahat edilecek firmaya bağlı olarak.
 • Bazen kuşları veya balıkları besleme şansı doğabilir ki çocuklar için müthiş bir deneyim daha.
Dezavantajlara gelince:
 • Yerinde durmayan çocuğunuz varsa, aile için yorucu olabilir.
 • Arabayı feribota bindirirken uzun kuyruklar varsa çocuklar sıkıldıklarından can sıkabilir. Bu durumda trafiğe kalmadan erken gitmekte fayda var.
 • Güvenlik standartları her ülkede birbirinden farklıdır, çok dikkat etmeniz gerekebilir.
 • Çocukları deniz tutabilir.
 • Çocukları güvertedeki sigara küllüklerinden ve izmaritlerden uzak tutmak zor olabilir. (Alaz dışarda emeklerken bazen yerde izmarit bulup elime veriyor da!)
 • Mevsim yaz bile olsa serin ve rüzgarlı olabilir, ekstra giyecekler alınması gerekir. 

Çocukları feribota bindirmek güvenli mi? Kurallara uyduğumuz ve çocukları başıboş bırakmadığımız müddetçe evet, güvenli. Herkesin çocuğu farklı; kimi oturup kitap okur, kimi oradan oraya koşturur. Ailenin sorumluluğundadır feribota binen çocuk en başta. Yine de öyle güzel bir yolculuk şekli ki bence katlanılır ufak tefek zorluklara, eminim çocuklar da uzun süre anlatacaklardır bu seyahat anılarını herkese.

Türkiye’de deniz yolu ulaşımı hakkında bulduklarıma gelince;

İDO seferleri İstanbul içinde, Marmara Denizi’ndeki Avşa ve Marmara Adaları’na, Çınarcık, Yalova, Gemlik ve Armutlu’ya yolcu getirip götürüyor. Bir de İDOBUS diye bir sistem varmış; hem otobüs hem deniz yolu İstanbul’dan İzmir’e. Deneyenlerin tecrübelerini okumak isterim.

Gökçeada, Bozcaada gibi şirin adalarımıza gitmenin tek yolu da feribotlar. Tabii bunlar oldukça kısa süren yolculuklar.

Bodrum’dan Datça’ya, Kos’a ve Rodos’a da feribot seferleri bulunmakta. Alanya ve Taşucu’ndan Kıbrıs Girne’ye, Mersin’den Gazimagosa’ya feribotlar çalışıyor.

Çeşme – Sakız Adası, Kuşadası – Samos, Marmaris – Rodos, Ayvalık – Midilli karşılıklı feribot seferleri var. Hem bu aralar Yunan Adaları’nda Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması da başlamışken bence bir feribot gezisi ayarlayın çocuklarınızla birlikte komşu ülkeye.

 Sydney’de baba-kız feribot beklerken
Dubai’nin günlük gezi tekneleri
İstanbul Boğazı’nı geçmek için bekleyen bir gemi, biz de vapurdan martılara simit atıyorduk
Ege Denizi’nde Yunanistan – Türkiye seferi yapan yolcu gemisi

San Fransisko’da yelkenli bir gemi

TDİ internet sitesine gidip başka nerelere deniz yoluyla ulaşabiliriz diye bakayım dedim; ama bir bilgi bulamadım ne yazık ki! Bildikleriniz varsa bizimle paylaşın lütfen…

İlk resim: İskoçya http://www.flickr.com/photos/neil_roger/4954194404/ 

Yazar

2 Yorum Var

 1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş,denizde çok uzun seyahat etmekten sıkılırmışım gibi geliyor.Fakat yunan adaları güzel bir seçenek olabilir.Emeğine sağlık:)

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.