İsviçre, taşınmanın en zor olduğu ülkelerden biridir eminim. Özellikle de başka bir ülkeden gelip ev arıyorsanız, bütçeniz büyük değilse evi tutma şansınız düşük olur! Dikkat ederseniz ev bulma demiyorum, İsviçre’de ev bulmak kolay; ama evin anahtarını kapma konusu zor olan. İsviçre’de ev başvurusu yapmanın incelikleri vardır.

‘Evi tutmak istiyorum’ demekle yetmiyor; birçok belge toplamanız gerekiyor İsviçre’de yaşamasanız da! Bu belgeler için bana ulaşabilirsiniz. Belgeleri topladıktan sonra ise ikinci adım başvuru yapmak…

Konut acentelerinde neyin işe yaradığına ve başvurunuzun neye göre kabul edildiğine dair birçok teori vardır. Buraların önde gelen ajanslarından biriyle görüştüm gerçekleri öğrenmek için:

Deniz: Belgeler hazır. Peki ev başvurusu nasıl yapılsın istersiniz?
Ajans: E-posta veya posta yoluyla. En önemlisi, başvurunun eksiksiz ve okunaklı olmasıdır. Pasaportunuzun bir kopyası, ikametgahınız veya borcunuz olmadığına dair gerekli tüm bilgileri eklemeyi unutmayın.

Deniz: Başvuruda hoşunuza gitmeyen?
Ajans: Acelecilik ve rüşvet.

Deniz: Peki ev başvurusu için emlak bürosuna şahsen uğramanın faydası var mı?
Ajans: Ev sahipleri ve daha küçük emlakçılar bu jesti takdir edebilirler. Daha büyük bir ajans ise sizinle ne yapacağını gerçekten bilemez. Sadece formları gönderin, yeter.

Deniz: Hangi kriter kiracıyı seçmenize yardımcı olur?
Ajans: İlk adım eksiksiz başvurudur, ardından referansları kontrol ederiz. Ardından referansları ararız. Aradığımız kişilerin olabildiğince hızlı yanıt vermesi gerekiyor, aksi takdirde sıradaki diğer adaya geçeriz. Ve sonra biraz da şansa ihtiyacınız var!

Nereden ev buluruz?

  1. En garanti olanı bir tanıdık sayesinde ev bulmaktır.
  2. https://www.homegate.ch/mieten
  3. https://www.comparis.ch/immobilien/

İsviçre’de ev başvurusu süreci içinde olan herkese bol şans o zaman! Eğer şansınızı arttırmak isterseniz, bana ulaşın!

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.