Malum, Coronavirüs sayesinde bu sene herkes biraz daha ‘kendine özel tatil’ seçiyor. Bunların en popüleri de karavanla seyahat etmek ve çadırla kamp yapmak.

Yazıldığı kadar kolay değil kendi aracını kiralayıp yola çıkmak. Bakın geçen hafta karavan tatilinden dönen Esin bana neler anlattı bu karavanla seyahat etmek konusunda…

Neden Karavanla Seyahat?

Yoğun iş temposundan kafanı kaldırıp her şeyi sıfırlamak istiyor musun? O zaman son dönem trendleri arasına giren karavanla tatil senin için bir kaçış noktası olabilir.

Karavanla seyahat etmek bizim için ‘bucket list’ yani ölmeden önce yapılacaklar listesindeydi. Ancak ben hijyen, çocuğun yaşı vb. bahaneler bulup erteliyordum. Uzaktan gördüğüm kamp alanları bana hep pis ve konforsuz geliyordu. Taa ki Covid- 19 gelip tatil planlarımızı iptal edene kadar. Covid-19 nedeniyle uzun süre eve mahkum kalınca en çok ihtiyacımız olan şey tatildi aslında. Ancak ondan da mahrum kalmıştık. 

Kamp yerİ bulma ve karavan kİralama
Karavanla Seyahat

Önce karavanla seyahat etmek veya kamp yapmak nasıl olur acaba diye düşünmeye başladık. Sonra karavan kiralama merkezlerini ziyaret ettik ve bilgi topladık. Sonra da kesinlikle bu tatil bize evi özletecek diyerek işlere giriştik.

Karavanla tatil için çok ciddi bir planlama gerekiyor. Ama gözünüz korkmasın. Hızla çok hoş bir deneyime dönüşüveriyor. İşte sırasıyla yapılması gerekenler: 

1- Kamp yeri bulmak ve rezervasyon yapmak:

Avrupa’da çok güzel kamp rotaları var. Göl kenarı veya dağda bir kamp seçebilirsiniz. Tercihe göre çocuk animasyonu ve aktiviteleri olan kamplar da, sessiz – sakin kamplar da bulunuyor. Kampların aynı oteller gibi girişte resepsiyonları var ve benzer şekilde hizmet ediyorlar. Özellikle hijyen açısından titiz iseniz Danimarka, Norveç, İsveç rotaları ve DACH (Almanya, Avusturya, İsviçre) rotaları size en uygun olanlar olabilir. İlk deneyiminiz ise benim önereceğim ödüllü ve çocuk dostu kamplar bunlar: 

İsviçre için kamp alanları: 

Interlaken bölgesi tanıtımı için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Güney Almanya için kamp alanları: 

Almanya Schwarzwald bölgesi için kamp alanları: 

Schwarzwald (Kara Ormanlar – Black Forest) bölgesi tanıtımı için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Avusturya için kamp alanları: 

Zillertal bölgesi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2- Karavan seçmek ve kiralama işlemlerini tamamlamak:

Karavan seçimi

Karavan modeli: Biz hafta sonu aile aktivitesi olarak karavan kiralama merkezlerini ziyaret edip hayal kurmaya başladık. İçime en çok sinen ve en çok beğendiğimiz 2 tane karavan oldu: Chausson ve Eura Mobil Aktiva. Bunlar da diğer iyi karavan markaları: Sterckeman, Knaus, Dethleffs. 

Çeşit çeşit karavanlar

Karavan seçimi: Seçim için en önemli kriterimiz 2020 yılına, yani bulunduğumuz yıla ait olması -yeni- ve bizden önce 1 veya 2 ailenin kiralamış olmasaydı. Mümkünse tabii 0 km! 

Küçük çocukların koltuğu için de isofix bağlantısı olan araç bulmak gerekiyor. Kiralama merkezinin kalitesi de önemliydi. Benim kişisel gözlemim, kendileri karavanda yaşamış, tatil yapmış olanlara ait kiralama yerlerinin çok daha iyi servis veriyor olması oldu. Kurumsal görünen büyük yerlerde servis ve bakım çok içimize sinmedi. Küçük bir aile işletmesi bulup oradan kiralama yaptık. 

* Püf nokta: Normal araç ehliyetiniz varsa 3500 kg üzeri araçları kiralayamazsınız. Buna bakarak araç seçmek gerekiyor. 3500 kg üzeri araçlar kamyon sınıfına giriyor. 

Karavan Kiralama: Karavan kira kontratlarında çeşitli maddeler var. Bunlar; karavan günlük kirası, kilometre aşımında ödenecek ekstra ücret (km x 0,4 Euro gibi), extra paket (gaz, ilk yardım seti, tuvalet kimyasalı, adaptor), full kasko parası, kapora, iç temizlik, dış temizlik, tuvalet bidonunun boşaltılması gibi. Benzin genelde ekstra olduğu için kontratta zaten yazmaz. Bunların dışında kiralanabilecek ürünleri de arzu ederseniz oradan kiralayabilirsiniz; su ısıtma cihazı, çadır, masa, sandalye vb…. Kontratı yapmadan önce iyi hesap yaparak iyi bir pazarlıkla bazı maddeleri uygun fiyata getirebilirsiniz.  

3- Karavan tatili için ailenize özel yapılması gerekenler listesi hazırlamak: 

Kamp alanına yakın göl aktiviteleri araştırma, kamp alanına yakın trekking aktiviteleri, bisiklet rotaları araştırması çocuklarla beraber çok keyifli oluyor. Bunun dışında kamp sırasında kullanılacak çadır ve çocuk oyuncakları da organize edebilirsiniz. Biz oyuncak olarak pusula, dürbün ve doğa odaklı kitaplar ve oyuncaklar tercih ettik. Bunların dışında da karavan kullanımı ve kamp alanları hakkında araştırma yapıp Youtube videolarını izledik. Size ayrılan alanda (Stellplatz) isterseniz tabii çocuğa veya kendinize çadır da kurabilirsiniz.  

https://ourbucketlistlives.co.uk/caravan-site-breaks/caravan-packing-essentials-checklist-free-printable-touring/

4- Karavanın içinde/dışında kullanmak için gerekenleri satın almak: 

Karavanın içinde kullanmak için hijyen malzemeleri, böcek ilaçları, mutfak araç gereçleri kesinlikle satın almak gerekiyor. Bunlara ek olarak çamaşır teli, mandal, bisikletler, kasklar, bavullar da gerekli. En önemlisi de tenteyi sabitlemek için çivi. Biz karavana çarşaf ve yastık götürmek yerine uyku tulumu satın aldık. 

Doğa aktiviteleri ve su sporları için de su geçirmeyen sırt/el çantası, çakı, trekking kıyafetleri aldık. Masa ve sandalyeleri ister kiralayın ister uygun fiyatlara Bauhaus vb yerlerden satın alın. 

Yeme içme: Kamp alanlarında zaten café ve restoranlar oluyor. Taze ekmek, süt, yumurta ve günlük sebze alışverişi yapabilirsiniz. Yine de bazı öğünleri karavanda kendiniz de hazırlayabilirsiniz. 

Biz yola çıkmadan önce marketten şunları satın aldık: İçecek, su, konserve nohut, fasulye, ton balığı, makarna, sosis, kağıt parti malzemeleri, tabak, bıçak, bardak, tuz, karabiber, temizlik malzemeleri, kesme tahtası, servis, moka pot ya da su ısıtıcısı.

5- Karavan teslim günü ufak bir iç temizlik ve eşya yerleştirme oryantasyonu:

Karavan seçerken önemli

Karavan kiralama günü tuvalet, elektrik ve diğer konularda firma size ayrıntılı bilgi veriyor ve aracı teslim ediyor. Sonra sıra aracı eve getirip yerleştirmek ve yeni küçük evinize alışmanın zamanı geliyor. 

Biz bisikletleri karavanın arka dış kısmına astık. Masa ve sandalyeler ile bavulları karavanın bagaj kısmına koyduk. Buzdolabının buzluk kısmına ve iç kısmına bir sürü yiyecek yerleştirdik. Ben tabii öncesinde tuvaleti ve buzdolabını temizledim. Tüm eşyaları raflara ve dolaplara yerleştirdik. Tüm bunlar 2 kişi aynı anda çalışırsa yaklaşık 3 saat alıyor. Buzdolabını yola çıkmadan 3 saat önce çalıştırdık, çünkü buzluğun çalışması zaman alıyor dediler. Artık yola çıkmaya hazırdık! Babamız sürücü koltuğunda, kızımız ve ben de masanın arkasına oturduk, yola koyulduk!

Karavan İle Yolculuk: 

Karavan geniş araç olduğu için çok hızlı gidilemiyor. Bu nedenle yolculuk süresi de uzuyor. Karavan yolculuğu sırasında araç içinde hareket edilmesi de trafik kurallarina aykırı. Herkes oturmak ve kemer takmak zorunda. Biz isofix bağlantısı olan karavan bulamadık. Bu nedenle çocuk için yükseltici koltuk ayarladık. Tuvalet ihtiyacını gidermek için ister karavanı, isterseniz de mola alanını kullanabilirsiniz. Gidişte değil; ama dönüşte tuvaleti kullanmadık çünkü karavanı temizleyip tuvaleti de kamp alanında, yola çıkmadan önce boşalttık. 

Karavan kullanmak normal binek araca kıyasla daha konforlu ancak yolculuk biraz gürültülü. Çünkü karavanda çok fazla hafif plastik malzeme kullanılıyor ve bunlar yolculuk sırasında gürültü çıkarıyor. Yolculuk sırasında mola yerlerinde karavanların güvenliği çok önemli. Bu yüzden bisikletleri ve karavanı çok iyi kilitleyip göz kulak olmak gerek.

Benzinlik molalarında dikkat etmek önemli, ne de olsa evinizi taşıyorsunuz. 

Yolculuk sırasında karavanın tuvaletinin bağlı olması, buzdolabı ve tüm rafların kilitli olması zorunlu. Bunları kontrol etmek de gerekiyor, yoksa bir şeyler düşebilir ve hasar oluşabilir. Karavanla yolda gitmek çok keyifliydi. Kendimizi kaplumbağa gibi hissettik, evimiz bizimle beraberdi. Önümüzde masa da olduğu için son derece konforlu bir seyahat yaşadık.

Yolculuk bitiminde kamp alanına vardık. Bizi aracımızı park edeceğimiz alana yerleştirdiler. Ve yolculuk ardından macera dolu tatilimiz başlamıştı…

Yazının devamı bu linkte: ‘Kamp Tatili

Teşekkürler Esin

Bizi karavanında ağırlayan ve bu yazıyı kendi fotoğraflarıyla renklendiren Esin’e çok teşekkür ederim…

 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.