Kış tatilinde tüm Avrupa’nın gözü Avusturya’da oluyor. Kayak otelleri, özellikle çocuk dostu olarak geçen kinderhotel-ler bir önceki yaz sezonunda ayarlanıyor. Sonbaharda en popüler olanlarda yer kalmıyor. Çünkü aile oteli olduğundan oda sayıları da düşük, 50-70 civarında. Bunlardan biri de Alpina Zillertal Family Resort idi. Neyse ki bu kez erken davranıp yerimizi önceden – hatta yazdan- ayarladık.

Geçen haftayı geçirdiğimiz oteli, instagram paylaşımlarından çok merak edenler oldu. Şöyle belirteyim ki, bu bizim dördüncü kinderhotel deneyimimizdi. Diğerleri bu linkte duruyor…

Kinderhotel de nedir? diyorsanız, önce bu yazımı okuyun. Bu oteli diğerlerinden ayıran 9’dan 9’a çocuk bakımının olmasının yanı sıra, kayak pistlerine ulaşımın da kolay olmasıydı. Giderken mecbur bir araç kullanıyorduk, otelin servis aracını; ama dönerken – kırmızı pistte iyiyseniz – dağın tepesinden, 1900+ metreden otelin bahçesine dek kayarak gelmek mümkün.

Spieljoch

Biz 4 aile gittik bu otele. O yüzden de çocuklar bize 0 (=sıfır) sorun çıkardı. Çünkü önceki deneyimimizde Ischgl’da, Beliz kreşte kalmadığından karı-koca kayak yapma şansımız olmamış, kayma süremiz maksimum yarım gün olmuştu. Bu kez gruptaki çocuk sayısı 3-5 arasında olduğundan Beliz kreşte güle oynaya kaldı. Neyse sırayla gideyim:

Otel:

Dediğim gibi, çocuk dostu tam aile oteli. 50 odası, çocuk oyun alanları, restoranı, barı, spası, otoparkı, ücretsiz otel servisi, çamaşır odası, genç oyun alanı, 24 saat nintendo köşesi, şöminesi olan; içki hariç her şey dahil hizmet veren, çalışanların bazısının yer yer asabi çoğunun güler yüzlü olduğu, modern, kaliteli, posh değil, ama ucuz da değil bir otel.

Spieljoch
Dağdan otele ulaşım

Artı sadece kış ve kayak için değil; yazları da açık ve birçok aktivite var. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için buraya buyrun.

Odalar:

Bizim odamız, 2 çocuk deyince, otomatik olarak ana binada yenilenmiş, ranzalı çocuk odası bulunan, balkonlu, geniş – 40 m2- bir odaydı. Temizdi; ama yatmaktan yatmaya odayı kullandık.

Tek çocuklu arkadaşların odası 25 m2; eski binada ve biraz sıkış tepişmiş. Tabii arada epey fiyat farkı vardı orası ayrı… Yataktan düşmesin diye ek yatağa koruma istedik, biz odaya varmadan takılmıştı. Birimizin çocuğu hastalanıp kustu; anında oda temizlendi ve kusması için kova getirdiler bir de düşünceli düşünceli.

Havuz:

Elbette bir kinderhotel-de olması gerekenlerin başında.
Bir adet aile havuzu bulunuyor; kaydıraklı, açık-kapalı olarak. Yanında da oyuncaklı bebek havuzu var. Asma katta bebek oyun alanı ve çok sıcak olmayan aile saunası bulunuyor. Biz her gün görev gibi kayak ve kek ardından, akşam üzeri bu havuza götürdük çocukları.

Ski holiday Hotel
Alpina Zillertal
Bir de elbette ‘sadece yetişkin’ havuzu var. O tamamen dışarıya açılıyor; kafamıza kar yağarken yüzdük. Yüzmeye uygun değil tabii; ama içinde jakuzi ve akıntı var ki, 2 metrelik alanda isterseniz bir saat yüzebilirsiniz…

Çatı katında bulunduğundan müthiş manzarası var. Ayrıca yan kısımda bir adet ufak gym ve spa da bulunuyordu.

Spa & Masaj:

Spa alanı Aquadome kadar büyük olmasa da, birkaç kez gittiğimiz halde hiç kalabalık gelmedi. 3 adet sauna, bir dinlenme odası var. En güzeli de bu alana çocuk yasak. Aramızda o alanda uyuyan ya da toplantı yapan babalar bile vardı! Tabii saunalar ‘tamamen çıplak’ olarak hizmet verse de, biz Türkler ve Asyalılar bu yasağı deldik.

Alt katta bir de masaj odası bulunuyordu. Biz gittiğimizde yer kalmamıştı. Masajsız tatil yapmam diyenler önceden ayarlamanız önerilir.

Aklıma gelen olumsuz şey; yetişkinler için odada hazır bulunan bornozlar, çocuklar için ek ücrete tabiydi. Havlu vardı gerçi ve bizimkiler genelde mayo ile dolaşmayı tercih ettiler!

Yeme ve İçme:

Kahvaltı, öğle yemeği ve çay saati; açık büfe. Bazı akşamlar, akşam yemeği de açık büfeydi, bazılarında ise ana yemeği seçtik; açık büfeden de salata, çorba, tatlı türü yiyecekler aldık. Gruptaki 8 yetişkin Türk de yemeklere bayıldı; gurmeler, hamileler, çocuklar da elbet!

Aile otelinde yetişkin masası kurmuşuz

Öğle yemeğini biz genelde es geçip (dağda olduğumuzdan) çay saatine yetiştik. Sabah kahvaltısında ise yok yoktu. Normalde Türk kahvaltısını bulamayız; ama burada sebze – meyve sepeti ki kendi sebze suyunu kendin sık mantığı ile, şampanya yanında havyar ve somon ile, gerçek müsli kısaca her şey vardı ve hepsi ücretsiz. Bu yüzden tüm gün kaysak da kilo alıp döndük.

 

Ayrıca otelin iki bölümünde bebekler için Hip açık mutfağı vardı, kahve – çay makinası ve soğuk içeceklere erişim 7/24… Alkollü içkiler ücretli; fiyatlar İsviçre ve Türkiye’den daha uygun!

En sevdiğim başka bir şeyi de kahvaltıda kağıt torbalar ve sandviç sarmak için malzeme bulundurmalarıydı. Otel, ‘Yanına yiyecek al’ diyor; hani gizli gizli çantaya atmana gerek yok 🙂

Kreş:

Beliz ve Alaz’ı kreşe götürdüm ilk gün ve birer pasaport gibi form doldurdum; adları, yaşları, konuştuğu diller, alerjisi, varsa ilacı, öğle yemeği, akşam yemeği, kendi girip çıkabilir mi, oda numarası, ebeveyn telefon numarası istediler. Ben onu doldururken ve soru sorarken, görevli kadın ‘Merak etmeyin, biz her şeyi hallederiz, siz tatildesiniz’ dedi. Gerçekten de o günden sonra 7 gün Beliz’i uyutmak için aldık desem yeri 🙂

Kreş yanında kapalı alanda oyun alanı ve bir de top havuzlu gym bulunuyordu çocuklar için. Burada ebeveyn şart değildi; ama çocuklar kreşin sorumluluğunda da değildi.

Beliz’i her sabah kahvaltı ardından kreşe bıraktık; kayak kıyafetlerini de. Onlar giydirdiler, kaydırdılar, öğrettiler, bahçede oynattılar, soydular, elbise giydirdiler, oje sürdüler, öğle yemeği yedirdiler, hayvan barınağına götürdüler, top havuzuna götürdüler, vs… Aslında akşam yemeği de yediriyorlardı; bir gece sadece yetişkinler olarak masada toplandık hatta. Fakat bizimkiler makarna dışında yemek yemediklerinden genelde bizimle yedirip, biz ana yemeğe geçmeden onları akşam kreşine gönderdik. Kreşte akşamları da aktivite vardı; mısırlı sinema gecesi, canlı müzik, sihirbaz gösterisi, elişi gecesi falan. Çocuklar için olduğu kadar ebeveynler için de rüya gibi bir tatildi, diyebilirim…

Kayak Kursları:

Bu otelde kayak kursları ek ücretliydi. İsviçre Arosa’da ücretsiz mesela…

Alaz’ı sabah 8:45’te otel otoparkında kayak okuluna teslim ettik, akşam 16:15’te teslim aldık. İstesek almazdık da, kreştekiler bizim yerimize gidip alıyordu. Biz Türk anası/babası olarak oğlumuzu özlüyorduk! Bazen dağın tepesinde teslim alıp beraber kayıyorduk. Bize öğrendiklerini göstermek istiyordu kerata!

Beliz’e haftada 3 gün, 2’şer saat ders aldırdık otelin kendi bahçesinde. Aslında 5 gün de yapabilirmiş; ama günde iki saatten fazlası yorucu gelir diye düşündüm nedense. Kıyamadım 🙂 5 günü bitirenlere madalya verdiler, Beliz madalya alamayınca üzüldü. Kreşte ona kağıttan madalya yapmışlar, onu taktı. ‘Bir daha her gün gidersin’ dedik. En azından madalya için kaymak ister belki…

Alaz ilk kez bir kayak hocasını bu kadar sevdi. Gerçi ailecek hepimiz bayıldık adama. Neşeli, oyuncu, bir de whatsapp grubu kurdu ki, sürekli fotoğraf, video gönderdi. Alaz’ı da öve öve bitiremedi. Yalnız, paralel kayma 12 yaş civarında oturur, diyerek pek ümitlenmememizi söyledi. Yine de Alaz’a kayak derslerini sevdirmesi bile yeter! Kırmızı pistte de kaymışlar. Ne güzel bizim gibi korkak büyümüyorlar; çünkü hepsi oyun onlar için…

Kayak okulu
Alaz’ın grubu ve öğretmeni

Son gün de yarış ve ödül töreni yapıldı. Yani 5 gün kayak kursu + 1 gün yarış (eğlence) şeklindeydi kurs.

Bahçe:

Otelin bahçesinde havuzun yanı sıra, kreşin oyuncaklı alanı, salıncak, zıpzıp, çadır, kaydırak vs içeren çocuk oyun parkı da vardı. Artı, küçükler ve yeni öğrenenler otelin hemen önünde kayak dersi aldılar ve o pist, başka bir halka açık pistle birleşerek upuzun bir kızak rotası önümüze serdi. Hatta son gün dağdan bir kayakçı paraşütle yanımıza indi.

Birkaç alpaca, tavşan ve keçi bulunan hayvan barınağı da vardı bahçede. Son gün hava güneşli olunca kahvelerimizi otelin terasında içtik kar bel boyu olsa da…

Artı:

En güzel artısı çocuk oteli olmasıydı. Kreşteki çalışanlar çok yardımsever, güleryüzlü idiler. Hepsi de tecrübeliydi ve zaten Beliz ile yaşıtları bu yüzden her gün oraya gitmek istediler. Bebekler ve küçük çocuklar için oldukça oyalayıcı ve eğlenceli.

Öte yandan Alaz orada kalmayı kesinlikle istemedi. Onun yerine nintendo oynanılan bölümü tercih etti. Ayrıca bir alan da bilardo, masa tenisi ve bilgisayar oyunları ile gençlere ve hep genç kalanlara ayrılmıştı.

Çocukların yaşından mı yoksa bizim rahatlığımızdan mı bilmiyorum; çocukları pek başıboş bıraktık otelde. Hepimiz, birbirimizden özgürleştik de denebilir. Dış kapıların ve havuz bölümünün açılması için yetişkin gerekiyordu ya da oda anahtarı.

Çamaşır yıkamak için gerekli her şey vardı çamaşır odasında. Kızaklar, bebek arabaları, sırt çantaları da ücretsiz olarak misafirler için veriliyor.

Çocuk, kayak ve aile oteli olduğundan herhalde akşam 9’dan sonra ortalıkta kimseler kalmıyordu. Biz Türkler hariç elbette! Çocukları uyutuyorduk 8-9 arasında ve otel odasındaki telefonu ya da iPhone’dan bebe uygulamasını açıyorduk. Kokteyl ya da çay ve muhabbet için barda, şömine önünde buluşuyorduk. Bir biz bir de barmen ayakta oluyordu zaten! Resepsiyon bile kapalıydı…

Yakın Civarda:

Biz Zürih’ten 4 saate yakın bir araba yolculuğu yaptık Zillertal’a. Innsbruck de oldukça yakın eğer havayolu ulaşımı düşünüyorsanız. Bir aile de Zürih’ten 4 saatlik tren yolculuğu yaptılar.

Hochfügen

Biz kayak için çoğunlukla Spieljoch’a çıktık. Alaz gibi mavi pistten kayabilen çocukları da kayak okulu oraya, 1900+ metreye teleferikle çıkarıyor. Mavi pistlerin yanı sıra dağdan köye inen kırmızı pist,  panoramik trenle çıkılan zirve ve birçok kırmızı ve siyah pistler de bulunuyor.

Bir gün de değişiklik olsun diye arabayla Hochfügen’e gittik ve 2500 metreye dek çıktık. Burası daha popüler, daha kalabalık ve cıstak cıstak. Çocuksuz gittiğimiz için epey verimli kaydık desem de, kalabalıktan ötürü sıra beklediğimiz çok oldu. Harika bir vadi, skiliftlerde popo ısıtma fonksiyonu var, off-pist kayanlar için ise cennet! Zirveden otoparka dek inen mavili kırmızılı pisti 2 kez inmek ve ilk kez pist dışında kayak yapmak oldukça keyifliydi benim için. Kendimi aştım kanyonda epey zorlansam da! Bakınız video!

Kısaca pist sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir yer ve Buchau ile karşılaştırınca tek artısı da bu oluyor aslında.

Benim Önerilerim:

Bu yazdıklarım kesinlikle kendi görüşlerim. Otelde misafir edilmedim, indirim de almadım; çünkü o zaman tam anlamıyla tatil olmazdı.

Tüm gün kayak okuluna gidemeyecek kadar küçük çocuklarla (5 yaş ve altı) seyahat ediyorsanız, çocuklu arkadaşlarınızla gitmenizi öneririm. Çocuklar birbirlerini çok güzel oyalıyor. Öte yandan çocuğun biri dağda kayarken/kreşteyken diğeri ile her iki ebeveyn vakit geçirebiliyor.

Önerir miyim? Kesinlikle evet. Çocuklar beğendi mi? Kesinlikle evet!

Ne yazık ki civardaki en tuzlu otellerden biri olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim! Buna rağmen 10 senedir her sene ailesiyle Almanya’dan, Hollanda’dan gelen aileler var…

Alpler’deki en iyi 10 çocuk dostu otel için bu yazıma bakmayı da unutmayın…

Otelle ilgili videolara, Instagram hikayelerinden ulaşabilirsiniz. Kayak, kayak dersleri ve pistler ile ilgili video da aşağıda:

Not: Tüm fotoğraflar bana ya da arkadaşlarıma aittir. Lütfen izinsiz kullanmayınız. 

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.