Koronavirüs Singapur’da ortaya çıkmadı; ama şu aralar beni en çok etkilen yer de orası – İtalya’dan bile fazla -. Singapur’daki hastalık yayılma durumu. Çünkü Nisan ayında, Singapur’da birkaç gün geçireceğimiz bir tatil planı yapmıştım. Uçak biletlerini de Etihad Airways’den satın almıştım.

Bu yazım sizin yakın gelecekteki seyahat planlarınız için de faydalı olabilir, paylaşayım dedim. Geçen hafta havayolu şirketini arayarak bir değişiklik yapmamız durumunda ne kadar ceza ödememiz gerektiğini sordum. Biletleri ekonomik sınıftan aldığımı ve toplamda 4 kişi olduğumuz için, Ekim ayına tatili devredersek, yaklaşık 1500 İsviçre Frankı ödeyerek bunu yapabileceğimizi öğrendik. Elbette içimizden ‘Yuh, o kadar paraya dördümüz başka yere yeni bilet alırız’ diye  de düşünmedim değil.

Evet, seyahat sigortamız var; ama önceki blog yazımda bahsettiğim gibi, sigorta şirketleri bu gibi durumları kapsamıyor. Özellikle de keyfi, turistik gezileri. Sanıyorum havayolları batmasınlar diye Coronavirüs ‘geçerli neden’ sayılmıyor henüz eğer Çin’e seyahat etmiyorsanız.

Neyse, telefondaki görevli, bize biletleri açığa alıp 1 sene boyunca bilete çevirebileceğimizi söyledi. Şöyle, kişi başı 150 İsviçre Frankı ödeyerek biletleri açığa alıyoruz. Toplam 600 yani. Sonra da, eski biletle yeni bilet arasındaki fark kadar bir ücret ediyoruz. Bu durumda belki 1500’ü bulmaz; ama yine de en az 1000 CHF’ya mal olabilir bize bu Korona virüsü.

Sonra, bileti iptal etmesek de, acaba Singapur’u başka yere geçmek için mi kullansak diye düşünmeye başladım. Sonuçta havaalanından çıkmazsak risk azalır gibi geldi; ama dün duydum ki Türk Hava Yolları uçağından bir Koronavirüslü yolcu Singapur’a uçmuş. Uçak inerken ateş ölçüyorlarmış. Havaalanında yakalanması iyi elbette; ama acaba İstanbul’da uçağa binerken kontrol yapılması da gerekmez miydi?

Kısacası bir uçak dolusu insan etkilenmiş olabilir; belki de olmaz. İsviçre’ye inen uçaklarda da ateş ölçülüyormuş. Peki ya henüz bulaşıcı evre, ateşli dönem başlamadıysa? O zaman bulaşma ihtimali yok mu acaba?

Karar veremedim iptal edip etmemeye. Aşağıda son rakamlar var -05/03/2020- Bu linkte de Koronavürüs ile ilgili seyahat önerileri var.

Siz olsanız ne yaparsınız? Yakında seyahate çıkıyorsanız ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://www.worldometers.info/coronavirus/
Yazar

2 Yorum Var

  1. Bir kaç saat sonra Lizbon a gidiyorum. Almanya, Berlinden. Almanya da salgın yayılma eğiliminde. Portekiz henüz o kadar riskli değil gibi. Italyanların ve 72,5 milletten insanin cirit attığı, daha çok charter uçuşlar için kullanılan havaalanı ve uçak içini atlatırsak Lizbon da güneşli günler biraz bizi ferahlatır herhalde. Dönüşe kadar da ne gelişmeler olacak takip edeceğim artık. Önlem olarak, maske, eldiven, dezenfektan…üstelik 6 yaşında bir çocukla gidiyorum. Hiç maceraperest bir insan da değilim aslında:)

    • Deniz Reply

      İyi yolculuklar…
      Evet sanırım virüslü olmayan – henüz – nadir ülkelerden. Sağlıkla gidin ve dönün. Havaalanı ve uçak içi, filtreler ve dezenfeksiyon üniteleri ile en güvenli kalabalık yerler olabilir.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.