Öncelikle, Zürih’in ana tren istasyonu olan Hauptbahnhof’a gidiyorsunuz. Kısaca Zurich HB, deniliyor.
Sonra, istasyon içine girip nasıl olur da bir tren istasyonu bu kadar temiz olabilir diye düşünürken kendinizi birçok büfe ve tren saati gösteren ekran arasında buluyorsunuz. Bu istasyondan Almanya, Fransa, Avusturya ve İtalya’nın çoğu şehrine trenler gidiyor.
Cadde ile aynı kat olan giriş katında, platform 9 ve 10’u bularak en uç noktasına doğru ilerlemeye başlıyorsunuz. 9 ve 10 numara tam orta olduğu için yoksa diğer platformlardan da trenleri izlemek mümkün.

İngiltere’de ‘Health & Safety’ sebebiyle yanına yaklaşılmasına izin verilmeyen bir alanda buluyorsunuz kendinizi.

En uç kısmın üzeri açık; ama yağmur yağarsa biraz geride, üzeri kapalı alanda durabilirsiniz. Yanınızda getirdiğiniz veya istasyondan aldığınız abur cuburlar ve içecekler ile bir köşeye oturup gelen – geçen, bağlanan – çözülen, yolcu – kargo trenlerini izlemeniz mümkün.

Alaz ve arkadaşı tren izlerken…

Trenler, ülkelere ve şirketlere göre farklı renklerde ve farklı kat sayısında olabilir. Örneğin İsviçre içinde işleyenler 3 katlı, Luzern – Bern – Basel – Zürih arasındakilerde çocuk oyun alanı bulunan vagon da var. (Family Area deniliyor) Hızlı Paris trenleri veya Milan’a gidenler de tek katlı oluyor çoğunlukla.

Rahatlıkla 1-2 saat geçirebileceğiniz, oldukça işlek bir istasyon. Üstelik ücretsiz bir aktivite. Aynı trenleri kuşbakışı olarak Prima Tower’ın 35. katındaki Clouds Bistro’dan da izleyebilirsiniz.

Tren aşığı küçük çocuklar için daha güzel yapılacak bir şey olamaz. 3 yaş üzeri için daha uygun; çünkü platformdan tren yoluna atlama veya düşme riski az.

İster trenlere düşkün bir yetişkin olun, ister bir çocuk eminim Zürih’in bu köşesini çok seveceksiniz. İstasyonun alt katı yağmurlu günler ve soğuktan kaçmak için ideal. Her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş merkezi de denilebilir. Üstelik Zürih’te Pazar günü açık olan nadir yerlerden…

Çocuklarla tren yolculuğu önerilerini bu linkte, Zürih – Lugano tren yolculuğunu şu linkte bulabilirsiniz.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.