İsviçre’nin ata sporu kayak… (Alles fahrt Schii = Herkes Kayar)

Biz Ege kıyısında büyüyenler için yüzmek nasıl bir spor değil de her yaz yapılan bir aktivite ise, hatta mecburi ise ve hatta öğretmenimiz anne/baba ise İsviçreli için de kayak öyle bir şey.

Dağın eteğinde yaşıyor zaten nüfusun yarısı. ‘Kar yağdı mı kızakla okula giderdik’ diyen var. Evi pistin kenarında olan var. Sabah uyan, bahçeye çık, kayağı tak, köye ekmek almaya in…

Bizim çocukluğumuzda ise kayak zengin sporuydu. Uludağ’a gitmek lükstü. 40 kişilik sınıfta 1 ya da 2 kişi en fazla kayak tatiline giderdi. Özel okul değildi bizimki tabii belki de ondan…

O sebeple benim kayak öğrenmem 25+ yaşlarıma denk gelir. Yani okul bitti, üniversite bitti, çalışmaya başladım ve sıra kayak öğrenmeye geldi… Birkaç ders almışlığım olsa da aslen kaya kaya öğrendim, düşe kalka da denilebilir. Örneğin yanlışlıkla (ya da kandırılarak) kendimi kırmızı ya da siyah pistte bulup mecburen aşağıya indim. Defalarca…

İsviçreli çocuklar da genelde ailelerinin bacak arasında kaymaya başlıyorlar. Beliz’den bile küçükler var. 3-4 yaşında T-bar ile yukarıya kendi başlarına çıkıyorlar.

Öte yandan Swiss Ski School ise İsviçre’de kayağı adam akıllı öğrenmenin yeri. Alaz’ın ve Beliz’in kayağı doğru yerden öğrenmesi için araştırma yaptım. Tabii bu okullar Avusturya, Fransa vs gibi diğer ülkelerde de var. Öğretmenleri genellikle kırmızı kıyafetli oluyorlar… (O sebeple pistlerde kırmızı giymeyin!)

İsviçre’de ilk kayak eğitimi 4 yaştan itibaren başlıyor. Snowboard ise 7 yaş. Uzman görüşleri için buraya bakınız. Sırayla

Mavi – Blue, beginner kategorisi;
Kırmızı – Red advanced kategorisi ve
Siyah – Black Expert kategorisi bulunuyor.

Her grup da kendi içinde 3’e prince/princes, king/queen ve star olarak ayrılıyor. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuçta biz henüz işin başındayız; yarışmalara falan katılmayı da düşünmediğimizden yavaş yavaş öğrenirler diye düşünüyoruz. Tabii zorlamadan, öğrenmelerinin şart olduğunu da belirtiyoruz. Çünkü 3üncü sınıftan itibaren okulla birlikte kayak gezileri de başlıyor! Ya öğrenecekler ya da dışlanacaklar.

Faydalı Yazılar:

Çocuklar Kaç Yaşında Kayak Sporuna Başlamalı?


Kayak Tatili için Olmazsa Olmazlar

Çocuklarla Kayak için Alışveriş

Yazılarıma da göz attıysanız, gelelim ‘İsviçre’de Nerede Kayalım?’ sorusunun yanıtına…

İsviçre’de Nerede Kayalım?

Ben aşağıda, günübirlik ya da hafta sonu 1-2 gece kalınabilecek, çocuklara ve yeni başlayanlara uygun gittiğimiz yerleri sıraladım:

Flumserberg; Zürih’ten arabayla 1 saat, trenle 1.5 saat uzaklıkta en meşhur kayak merkezlerinden biri.

Brunni; Zürih’ten arabayla 50 dk, trenle 1.5 saat uzaklıkta Brunni Alpthal köyü.

Davos, Klosters; Zürih’ten arabayla 1 saat 40 dk, trenle 2 saat uzaklıkta olduğundan en az 1 gece kalacak şekilde değerlendirin.

Oberiberg; Zürih’ten arabayla 50 dk, trenle 1 saat 20 dk uzaklıkta çocuk dostu bir kayak merkezi.

Engelberg, Brunni; Zürih’ten arabayla 1 saat 30 dk, trenle 3 saat uzaklıkta farklı pistleri ve buzdan gölleri olan büyük bir kayak köyü. Yeni öğrenenler için çok çok uygun.

Arosa; yakında blogda…

Engelberg, Führenalp; Yine Engelberg’de başka bir tepe. Yürüyüş için de uygun.


Avusturya’daki Kayak Merkezleri:

Ischgl ve Buchau bölgelerinde geçtiğimiz senelerde birer haftalık kış tatili yaptık. Kinderhotel ve kayak önerilerini aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

Ischgl

Buchau

Langenfeld

Avusturya Kinderhotel Önerileri


NOT: Bu siteyi düzenli olarak güncelleyeceğim… Bilginize…

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.