Davos’ta kayak!

Amcası İsviçre’ye taşındığından beri birkaç aydır yani, bizi bekliyor. Önceleri yürüyüş parkurlarından, dağa çıkmaktan bahsediyordu sırt çantasına da Alaz’ı atıp. Hatta özenelim diye de haftasonları kendi doğa yürüyüşlerinden resimler yolluyor, dağların, göllerin güzelliğini anlata anlata bitiremiyordu. Bizdeyse aile özlemi ve tabii deniz tatili ağır bastı, Türkiye’den yana kullandık seyahatlerimizi sonbaharda.

Amcası pes etmedi bizi İsviçre’ye davet etmeye, ‘Yürümeye başlamış, hadi gelin artık!‘ diyor. Meğerse kayak öğretecekmiş gidersek Alaz’a. Üstelik buz pateni dersi de yengesinden!

Kayak mı buncacık çocuğa deriz; ama öyle görünüyor ki çocuklar kendi başlarına sağlam bir şekilde yürümeye başladıkları zaman kaymaya da başlayabilirlermiş, tabii amatörce.

Derse 3 yaş civarı öğrencileri kabul ettikleri halde, çocukların kayma tekniğini öğrenmeleri 5 yaşlarında olurmuş yani basit komutları anlayıp ona uygun davrandıklarında. Snowtrax kayak merkezindeki eğitmene göre oyun oynayabilen ve yürüyebilen her çocuk kayak takımlarıyla, çocuklara ayrılan kayak pistinde oynayabilirmiş. Bunun için de 3 yaşında olmak yeterli.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konuysa bünye olarak minik olduklarından çok çabuk ısı ve sıvı kaybetmeleri, ve bunu fark edememeleri. Gene işin anneye düştüğü nokta. Zaten o nedenle genelde restoran yakınlarında olurmuş çocukların eğitildiği kayak pistleri. Sıcak bir mekana ve içeceğe kolay ve çabuk ulaşmaları için.

Düşüp kalkmalar ise, çocukların zaten sürekli maruz kaldığı şey. Henüz gelişmekte olan kemiklerine ciddi bir sakıncası olmazmış. Düz zeminde kayarken de kilo olarak hafif olduklarından bacaklarına fazla yük binmezmiş. En önemli nokta kaskın doğru takılması, tabii çocuk giydirme işlemini dersten önce aileler yaptığından bu görev de bize düşüyor.

Genelde çocuklar, anne ve/veya babalarının kendilerini kenardan izlediğini gördüklerinde dikkatleri dağılırmış. O nedenle aile fertlerine ders bitmeden 10-15 dakika önce ders pistinde olmaları önerilmekte. Böylece çocukların derste öğrendiklerini büyük bir zevkle ailelerine gösterme yarışına gireceği söylenmekte.

Ailelerin merak ettiği başka bir soru da çocuklar grup olarak mı yoksa bire-bir mi ders görmeliler?

Yine Snowtrax kayak merkezindeki eğitmene göre, ilkokul ve öncesi yaş grubu diğer çocuklarla iletişim kurmayı ve oynayarak öğrenmeyi tercih ettiğinden grup dersler tercih edilmeli. Bence grup dersler hem daha eğlenceli hem de daha çok aktivite içeriyor. Üstelik çocuklarımız diğer çocuklarla tanışıp kaynaşıyor. ‘Beş yaşından itibaren çocuklar telesiyej ve teleski kullanabilirler, komutları algılayıp ona uygun davranabilirler. Kar kürelemekten kayak yapmaya terfi ederler. Basit ve az eğimli kreş pistlerinden yeşil ve mavi pistlerde eğitime devam ederler.‘ deniyor.

Eveet, 3 yaş için epey bir beklememiz gerek. Yine de ben şimdiden çocuklarla nerelerde kayak yapılır? Ya da kayak merkezlerinde çocuklarla neler yapılır diye araştırayım. Biz kayarken, Alaz’ı da kızağa bağlarız ardımızdan 🙂 Malum Şubat tatiline az kaldı çocuklu kış tatilcilerine faydamız olsun.

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.