Legoland Günzburg - Almanya


Lego'yu çok seven oğlum olsa da, bazen legolardan evde oturacak yer kalmıyor olsa da, kazancımızın belli bir yüzdesi Lego için harcanmış olsa da son 5 yıldır; Legoland'e gitmek hep ileriye ertelediğim bir olaydı nedense.

Gidince de aslında ne kadar da doğru düşünmüşüm, dedim orası ayrı...

Londra seyahatimiz gecikmeler ve havaalanı kapanış saati dolayısıyla iptal olunca; bu duruma çok üzülen Alaz için 'Ne yapabiliriz?' dedik ve sabahın çok erken saatinde, Legoland'deki son kalınacak yeri ayırttık. Büyük ihtimalle son anda iptal edilen birinin yerini aldık. Çünkü o hafta sonu tüm Avrupa'da tatildi.

Legoland Günzburg, Almanya'nın güneyinde Münih ve Stuttgart şehirleri arasında kalıyor. Zürih'ten 3 saatlik araba yolculuğu yapmamız gerekiyordu. Bu sebeple konaklama olayını seçtik. Bu şekilde bilet aldığımızda; 2 gün giriş ücreti de dahil oluyordu fiyata. Zaten bir gün yetmezmiş, hatta aynı gün gidip - dönmek imkansız gibi! Bizim için en azından.

Miniland futbol stadyumu, Allianz Arena, aslına uygun ve dünyadaki en büyük lego dizaynı

Konaklamak için de tek opsiyon, son kalan yer, çadır alanı idi. En son Galler'de Snowdonia'da anne olmadan önce kaldığım çadır! Çocukların ikisi ile ilk kez çadırda konaklama... Heyecan yaptık!

Neyse çadır, kamp olayına burada girmeden Legoland'den bahsedeceğim...

Miniland Hamburg

Çocukken de büyükken de gidilip eğlenilebilecek yerlerden biri. Çok büyük bir kompleks; ama gerek konaklama alanı, gerek temalara ayrılmış oyun alanları ve otoparkları ve girişi ile son derece organizeydi bence. Tam doluluk olmasına rağmen aslında çok kalabalık gelmedi bize; yemek kuyrukları hariç. Yeterince restoran, büfe yoktu ya da çok sıra vardı. Yemek için en az 30 dakika bekledik büfeler önünde...

Tabii bu park içi restoranlar, konaklama alanındakiler çok farklı hatta 2016-17 TripAdvisor ödüllü!

Miniland şehirleri

Bazı bölümlerde sıra uzun olmasa da, örneğin Piramitler'de ve Observation Tower'da hemen bindik neredeyse, genelde oyuncaklara binmek için de tabii ki bekledik; ama o süre bir şekilde geçiyor. Çocuklar çok sorun çıkarmadılar bu bekleme anında.

İkinci gün için 'Express pass' satın almıştık. En ekonomiğiydi; ama çok memnun kaldım ben. Sıra beklemeden, önceden yer ayırtarak oyuncaklara hemen binebildik; ama her Lunapark oyuncağında ya da aletinde geçmiyor bu express kartlar. Örneğin en favori yerlerden biri Akvaryum...

İlk gün öğleden sonra 'su altı dünyası' bölümüne gittiğimizde önünde upuzun bir sıra vardı. Beklemedik. Bir saat sürerdi en azından. Ertesi günü aldığımız express kartta da geçerliliği yoktu; ama sabah 10 gibi orada olduğumuzdan hiç sıra beklemedik. Yani zamanlama da önemli... Özellikle açıldığı an orada olursanız birçok favori oyuncağa sıra beklemeden binmek mümkün.

Akvaryum

Dedim ya acelem yoktu hiç Legoland'e gidelim diye. Gerçekten de çoğu oyuncağa Alaz binmek istemedi, korktu ya da çekindi. Çocuğuna göre değişir tabii bu durum; ama bizim neredeyse 6 yaşındaki oğlumuz pek maceraperest çıkmadı.

Ayrıca yetişkinlerin zevk alacağı oyuncaklarda minimum 110cm boy kriterini tutturmanız gerekir. Beliz bizimle birçok şeye binse de, tek başına hiç bir şeye binemedi örneğin. Tabii biz de Beliz sebebiyle birçok oyuncaktan mahrum kaldık veya tek tek dönüşümlü bindik. Çaresi yok değil; ama daha uzun beklemek gerekti.

Lego Duplo Safari

Alaz, hali ile en çok yeni açılan Ninjago bölümünü beğendi. 4D Ninjago oyunu ve gözlükler ile en eğlenceli bölümlerden biri. Her iki gün de oraya gittik zaten. En güzel dizayn edilen bölüm de orası. Yetişkinler sırada beklerken çocuklar legolar ile oynayabiliyorlardı. Bahçe kısmında da lego oyun alanları ile kaya tırmanışı için duvarlar da bulunuyordu.

Yetişkin olarak da en çok Flying Dragon'u beğendim; uçtum resmen... Sevgili kocam ile sıra ile bindiğimiz bir oyuncaktı. Alaz binmekten çekindiği için birçok bana göre güzel aleti, deneyimleyemedik. Bir kısmına da ben yalnız bindim. Evet itiraf edeyim bayılırım bu lunapark oyuncaklarına İzmir Fuarı'ndan kalma alışkanlık olsa gerek :-)

Miniland Venedik

Şehirlerin minyatürlerinin sergilendiği 'Miniland' bizi en çok büyüleyen bölümdü sanıyorum. Kuleler, Star Wars'taki gemilerin gerçek otlar arasında saklanması ve hareket etmeleri çok muhteşemdi. Ben yaşındakiler için bile...

Çocuk oyun parklarına vakit kalmadı

Legoland zaten A'dan Z'ye çocuk oyalayıcı oyuncaklar ile dolu; bir de içinde hemen her temaya uygun kocaman çocuk parkları var. Hepsinde oynayacak vaktimiz yoktu ne yazık. Tabii lego mağazalarını da unutmamak gerek. Her tema oyuncağın yanında ufak bir dükkan, ara ara da büyük lego mağazaları bulunuyor. Bazı ürünlerde indirim olsa da genelde 'daha ucuz' değildi fiyatlar.

Legolar her yerde...

Sık sık tuvaletler var ve en güzeli de geniş aile tuvaletlerinin bulunması. Hatta bebek bez değiştirme üniteleri yanında ücretsiz ıslak mendil paketleri de bulunuyor. Ayrıca tuvaletlerin girişlerinde içme suyu doldurmak için çeşmeler de var. Biz gittiğimizde hava sıcaktı ve her türlü su çok hoşumuza gitti.

Korsan Lego

Öneri isterseniz, en küçük çocuk 110 cm boyunu geçsin gittiğinizde. Bir de mutlaka bir gece konaklayın; ister otelde ister kamp alanında... Çok güzel bir deneyim; hatta Legoland'in kendisinden bile daha güzeldi. Akşam gidilecek Lego restoranı var; kamp yakınında kocaman bir oyun parkı var. Yapay göl var. Plaj var ve hatta yer bulursanız Kale'de konaklama bile var. Bu konaklama bölümünü ayrıca yazacağım...

İlk olarak alanı gezdiren Lego trene binerek nerede, ne var öğrenebilirsiniz.

Star Wars, Miniland
İlk günün 14:00'dan sonrasını, ikinci günün de 15:30'a dek kısmını parkta geçirdik. Fakat her oyuncağa binemedik, hatta zaman yetmeyince birkaç noktaya gidemedik. Fakat bazı oyuncaklara iki gün de bindik! Açıkçası çocuklarla çok da koşturmak istemedik; oturup lego oynadılar örneğin. Lego atölyesine katıldı Alaz.


Ninjago Beliz!

Bu son resimde görüldüğü üzere, abiniz varsa 2 yaşında bile olsanız Ninjago hayranı olabilme ihtimali varmış. Benim gibi kağıt bebeklerle ve kız kardeş ile kız kuzenlerle büyüyenlerin farkı.

2 yorum :

 1. Harika bir yazı olmuş, paylaşımlar için teşekkürler, iptal olay seyahatleriniz sonrası sürprizleri dört gözle bekliyoruz ;)

  YanıtlaSil
 2. Cok faydalu buluyorum tum yazilarinizi, tesekkur ederim :) cocukla cadirda konaklamayi anlatan yazinizi dort gozle bekliyorum

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih