Bu Yaz Tatile Çıkmadan Bilmen Gerekenler!

Bu yaz bir değişiklik yapalım mı? Buraya yazıyorum bu kez yapacağım... Siz de tatile çıkmadan evvel şu 20 maddeyi okuyun ve uygulamaya çalışın... 1. Az eşya ile tatile çık. Tatildeki en sinir bozucu şey ağırlık taşımaktır. Hem de 30 küsür derece sıcaklarda. Yazın değerini bilip az giysi ile yola çıkın; yıkamak kolay, kurutmak kolay...
 2. Deneyimlere ‘Evet’ de! 2016 yazını unutulmaz yapmak için tekliflere açık ol. Tüplü dalış, rüzgar sörfü veya safari teklifi mi atıldı ortaya? Hemen atla! Korkunç gelse de sonunda pişman olmayacağın hatta çocuklarına anlatacağın güzel bir anın olur.
 3. İçgüdülerine güven! Bir şeyin güvenli olmadığını düşünüyorsan dikkatli ol. Bu dağdaki çeşmeden akan su da olabilir, yeni tanıştığın biri de, restoranda önüne konulan yemek de!
 4. Para birimi çevirme uygulaması yükle. Yurt dışı tatillerinde çok fazla harcama yapmamak adına kullanışlı olur. Hesabını kitabını bilmeyenler için özellikle...
 5. Yeni keşifler için İnstagram’ı kullan. Gideceğin yeri belirledikten sonra İnstagram’da araştır, gidenlerin önerilerine dair notlar al. Aylar öncesinden okumaya başlamak en iyisi. Hatta yaşı büyük çocuklara da bu konuda görev ver, seyahat için heyecanlansınlar...
 6. Fotoğraf çek! Eve dönünce güzel anılara göz atmak için veya İnstagram’a yükleyip başkalarının aklını çelmek için bol bol fotoğraf çek. Çocuklar için harika bir hatırlama aracı.
 7. En güzel anları gözünle yakala! Fotoğraf çek; ama gözlerin de o güzellikleri yerinde görsün.
 8. Günlük tut! İlginç anları, muhteşem manzaraları ve insanları not al. 10 sene sonra unuttuğunda, o sayfaları açıp detayları çocuklarına okumak, o gezinin neden özel olduğunu gösterecektir.
 9. Seyahat sigortası yaptır! Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Özellikle çocukla yolculuk yaparken aile seyahat sigortası yaptırmak şart.
 10. Seyahate çıkmadan liste yap! Birşeyler unutma riskini azaltır, bavul hazırlama zamanını kısaltır. Örnek liste için buraya tıkla.
 11. Oralılarla konuş. Otele kapanıp kalma, tura bağımlı gezme. Bir şehri keşfetmenin en önemli ayrıntıları lokallerden alacağın bilgilerde. Nesi meşhur, ne görülmeli, ne yapılmalı onlara sor.
 12. Önemli dökümanları bir yerde tut! Pasaportlar, rezervasyonlar, uçak biletleri, önemli evraklar için özel bir cebin olsun. Çocukların ulaşamayacağı, kurcalanma ve ıslanma riski olmayan bir yer olmasına da dikkat et.
 13. Güzelce uyu ve dinlen! Seyahat etmek oldukça yorucu olabilir. Özellikle çocuklar ve saat farkı olan destinasyonlar yolculuğu zorlar. Önceki gece erken yatmayı ve uykunu güzelce almayı unutma. Heyecandan uykusu kaçanlara ılık süt içir.
 14. Pasaport ve bavul fotoğrafı çek! Pasaport kopyaları ve bavulun fotoğrafı, yolculuk sırasında kaybolma ihtimaline karşı hazırda bulunsun. Havayolu şirketleri, detaylı resim sayesinde kayıp bagajı daha hızlı bulur.
 15. Bankanı bilgilendir! Yurt dışı harcamalarını banka ve kredi kartı ile yapacaksan önceden bankana haber ver. Farklı bölgeden harcama var diye hesabını bloklamasın.
 16. Islak mendil taşı! Çocuklar büyümüş de olsa, ıslak mendil veya elleri sterilize eden bir jel, sabun ve su bulunmadığı durumlarda kullanışlı olur.
 17. Boş su şişesi taşı! Gideceğin yerde çeşme suyu içiliyorsa, her defasında satın almamak için suyunu doldur ve taşı. Aç kal, susuz kalma!
 18. Offline haritalar yükle! Şehirde kaybolmadan gezmek için önceden planlama yapmanın avantajı offline haritalar yardımıyla yol bulmak. Gerek yürüyerek gerekse arabada yol bulmak için oldukça kullanışlı. Bakınız GoogleTrips offline haritalar ve öneriler sunuyor.
 19. Sağlıklı atıştırmalık yüklen! Uçakta, havaalanında, arabada, yolda, şehirde gezinirken atıştırmak için sağlıklı ve enerji veren birşeyler bulunsun yanında; hem büyükler hem de çocuklar için. Market gördün mü bunları depola.
 20. Diş fırçası ve diş macunu getir! Kendine güvenin en önemli noktası ağız ve dişler! Uzun uçak yolculuklarında tazelenmek için dişleri fırçalamayı unutma. Fotoğraflarda gülümsemeyi de!


Haydi size iyi tatiller...

NOT: Beğendiyseniz bu listemi lütfen paylaşın...

2 yorum :

 1. Offline harita çok iyi fikir. Pasaport ve bavul fotoğrafi çekmek nasıl hiç aklima gelmez!! Hatta varsa pusetin fotoğrafi da şart bence. Puset kaybetme maceram var benim de çünkü.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih