Londra'da Yapılacaklar Listesi...


Hafta sonu Alaz ile Londra'ya kaçıyoruz. Şş iyice anne düşkünü olan Beliz'in haberi yok henüz!

Parklar...
Mart 2015'te gitmiştim en son. Tam iki sene olmuş. O seyahatimde biraz kalabalık, kaba ve boğucu gelmişti Londra. Halbuki ayrılırken hiç öyle değildi... Bu yüzden bir süre Londra'ya gezi ayarlamayı düşünmedik. Ta ki... Alaz meraklanana dek:

"Anne ben nerede doğdum? O zaman neden Londra'da yaşamıyoruz? O zaman benim hep İngilizce konuşmam gerek. Çok özledim Londra'ya gidelim mi?"


Aldık biletleri iki gün, bir gece geçireceğiz Londra'da. Aklımda gitmek istediğim dünya kadar yer var. Görmek istediğim dünya kadar arkadaş. Fakat zaman kısıtlı olduğundan çok fazla bir şey beklemiyorum. Bir de yanımda Alaz olacağından, tek ebeveyn ile ilk Türkiye dışı tatil olacağından çok meraklanıyorum. Tüm sorumluluk üzerimde!

Covent Garden'a gidip, marketin etrafında gezinmek, şovları, gösterileri izlemek istiyorum. Bu kısma Alaz da bayılacaktır; ama alışveriş için dükkanlara girdiğimde 'Anne ben sıkıldım, hadi gidelim' diyeceğinden adım kadar da eminim.

Bakınız emektar puset ve sırt çantam
Aklınızda olsun Covent Garden'daki bu çay evinde, çay yapıp ikram etmiyorlar (dı); ama binbir çeşit çay satıyorlar. Üstelik bir sokak ardında Belçika midyeleri ve biraları ile eskiden ziyafet çektiğimiz Belgo var. Belki Alaz'ın canı midye ister?

Ayrıca kitapçılarda gezinmek istiyorum. Biliyorum Alaz da oradakileri sever; hem tanıdık kitapları görecek -evde yüzlerce İngilizce kitabı var- hem de oyun alanı, çay-kahve alanı olacağından biraz vakit geçirmek isteyecektir.

Dün gibi hatırlarım, Alaz uyurken kitap okuduğumu
Tek korkum dayanamayıp çok fazla kitap satın almak! Zürih'te İngilizce kitap bulmak zor, üstelik çok da pahalı. Neyse ki Amazon var. Dilediğin kitabı dilediğin dilde hem de en ekonomik fiyata satın almak için. Reklam yapmıyorum, gerçekten öyle! Hatta kendi kitaplarımı kindle üzerinden almaya başladım, İngilizce olanları. Yoksa, hala Türkiye'den yazılı kitap taşıyorum, Türkçe tabii ki...

Çocuk kitapları
2014 yazında Alaz ve kuzeni Londra kitapçılarında birkaç saati bu yukarıdaki gibi geçirebiliyorlardı. O yüzden birkaç saat taze kitap koklayabilirim, Alaz da ses çıkarmaz diye umuyorum.

China Garden, çin lokantası bu sokakta!
Sene 2006-2007 belki? Sevgili kocamın abisi, bizi ziyarete Londra'ya geldi. Bizden eski Londralı aslında, üniversite sonrası dil öğrenmek için bir süreyi orada geçirmiş. Birçok farklı işte gönüllü çalışmış, birçok kursa gitmiş, insanlarla tanışmış vs.

Bizi China Garden'da bir Çin Lokantası'na götürdü. Masa örtüsü hani eskiden bahçedeki masalara serilen naylon çiçekli gibi, üzerine bir de ince kağıt seriyorlar silmeye gerek kalmasın. Tabaklar melamin. Şekerle pişirilmiş bütün ördekler cam önünde başaşağı duruyor falan... Hani dışardan adım atılacak gibi bir yer değil. Biz anlamayız diye, menüyü elimizden kaptı ve kendisi tüm siparişleri verdi. Yemekler ortaya geldi, biz kaseye önce pirinç ve üzerine istediğimiz yemeği koyuyorduk. Yemeklerin görüntüsü muhteşemdi. Nasıl lezzetliydi her biri!

Daha sonra Türkiye'den kim gelse oraya götürdük. Herkes ilk servis olayını garipsese de sonrasında parmaklarını yediklerinden hala anlatır dururlar. Tabii işin ilginci o yerin adını bir türlü öğrenemedik. Ne adresini, ne adını. O çin mahallesinin ana sokağında bir yerde; ama sağda mı solda mı? Her defasında restoranların dibinden gidip girişinden yeri tahmin etmeye çalıştık, her defasında doğru yeri bulduk; ama ismini bulamadık.

Bu yüzden Alaz da isterse oraya gidip tatlılı ekşili tavuk, kızarmış ördek ve mısırlı çorba yemek isterim.

Elbette Southbank'te yürümek bir başka yapmak istediğim. Hava yağmasın, çok da esmesin yeter ki... Alaz London Eye'a binmek ister mi? Oradaki Sea Life akvaryuma girmek ister mi bilmiyorum. Vaktimiz kalır mı onu da bilmiyorum. Neyse ki Haziran'da tekrar gideceğiz...

Atlıkarınca kuruldu mu acaba?
Southbank yazları böyle cıvıl cıvıl, lunapark gibi. Burada sevdiğimiz Giraffe vardı, çocuk dostu harika bir restoran. Bir de Meksika restoranı vardı favorimiz, Las Iguanas belki de oraya gideriz?

Hyde Park'ın bir bölümünden...
Tabii hava güzel olursa St James' Park veya Hyde Park molaları da veririz? Zaman yetmezse, yaza kesin, çocukların su ile oyunlar oynandığı bölümler açılmış da olur.

Fakat Natural History Museum, mutlaka uğrayacağımız yerlerden biri. Oteli özellikle oraya yakın seçtim. Sabah gözümüzü orada mı açarız bilmiyorum?! O dinozor görülecek... Hala İngiltere'deki tv kanallarının çizgi filmleri izlendiğinden ve en favorisi Andy'nin dinozor hikayeleri olduğundan ve o program da Doğal Tarih Müzesi'nde çekildiğinden, gitmemiz şart.

Bir de Mary Poppins'de beğendiğim Alaz'ın izleyici performansını, daha ileri boyuta taşımak için Lion King - Aslan Kral - müzikaline bilet aldım. Hem de Cumartesi akşam matinesi... Bakalım Alaz onu da beğenecek mi?

Anne-oğul bu gezimiz nasıl olacaktı? Geride kalan Beliz neler yapacaktı? Yakında... Blogda...

Çoluk Çocuk Londra yazım da işinize yarayabilir gezi öncesi...

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih