Londra’da yaşıyorum diye demiyorum. Havası hariç, çocuklar ve çocuklular için muhteşem bir şehir. Şehrin merkezinde birbirinden güzel müzeler, sanat galerileri, kültür merkezleri var. Genelde çoğu ücretsiz ve çocukların serbest aktiviteleri için mutlaka yetişkinlerden ayrı bölümleri var. Daha önce Science Museum (Bilim Müzesi) gezimizde bahsetmiştim.

Natioanal History Museum (Doğal Hayat Müzesi) dinazoru

Yine şehir merkezinde birbirinden güzel parklar var; çocuklar için kum havuzları, salıncaklar, gölet, ördekler vs. Bunlardan da bahsetmiştim Hyde Park gezimizde ve diğerlerinde. Meydanlardaki anıtlar ve süs havuzları, Trafalgar Square’deki gibi, hep çocukların da ilgisini çekmeye yönelik.

Hyde Park

Londra’ya özgü Notting Hill Festivali, Southbank Karnavalı, 7’den 70’e herkes için eğlenceli. Yaz aylarında Southbank’e kurulan onlarca sahne gündüz ayrı gece ayrı yaş grubuna hitabediyor. Meydanlarda çeşitli gösteriler sergileniyor.

Southbank Festivali
 Notting Hill Karnavalı

Şehir içinde ulaşım metro ve otobüs aracılığıyla sağlanmakta. İki katlı otobüsler ‘double decker‘ şehrin önemli simgelerinden. Fakat birçok turistik yer yürüyerek gezilebilir. Thames Nehri kıyısından Southbank’e yürümek ve etrafta olan biten aktivitelere katılmak çocuklarla bir günü geçirmek için ideal.

Kırmızı çift katlı otobüs

Thames Nehri üzerindeki irili ufaklı botlar da ulaşım ağının bir parçası. Metrolar pek puset için uygun değil, zorda kalınırsa gene şehrin simgesi taksilere binmeli. Üstelik bebek arabası bile rahatlıkla sığar ‘mini cab‘ denilen siyah, sevimli taksilere.

Westminster önünden geçen siyah taksi

Şehir dışından ulaşım için en uygunu tren. Doğudan batıya, kuzeyden güneye hepsi merkeze akacak şekilde tren ağlarıyla çevrili şehir. Çocuklar, bizimkinden ve arkadaşlarından biliyorum, trenle seyahate bayılıyorlar. Merkeze 15 kilometre uzağız; arabayla 1 saatte, trenle 20 dakikada varıyoruz ve genelde treni tercih ediyoruz. Çocuklar 10 yaşa dek aileleriyle birlikte ücretsiz seyahat edebiliyorlar toplu taşıma araçlarında.

Windsor parkındaki geyik sürüsü

Şehrin bir saat kadar uzağında kaleler, şatolar, bahçeler görülebilir. Bazen geyik sürüleriyle bile karşılaşmak mümkün. Bazısına metro ve trenle ulaşım sağlanıyor, bazısı için de günübirlik otobüs gezileri yapılıyor; Kew Gardens, Windsor Kalesi, Stonehenge, Darwin House, Greenwich, Bath birkaçı…

Millenium Köprüsü ve St Paul Kilisesi

Yemek olayları için çocuk menüsü, mama sandalyesi bulunmayan restoran/kafe görmedim. En iyileri Çocuklu Aileler Restoran’da yazımda listeli.

Hyde Park’ta bir haftasonu

Çocuk tiyatroları, gösteriler ve konserler gibi birçok aktivite şehir merkezinde de banliyölerin merkezlerinde de mevcut.

Southbank’te canlı mankenler

Gündüzleri çocuklar her yerde herkesle iç içe. Geceleriyse çocuklar İspanya’daki veya Türkiye’deki gibi ortalıkta değil. Genellikle hava karardıktan sonra sokakta çocuk görmek imkansız. Bebeklikten itibaren erken yatırıyorlar çocukları. Gündüzleri çocuk dostu restoranlar ve kafeler akşam 8’den sonra yüksek sesle müzik çalan bara dönüşebiliyor.

Tower Bridge

Alışveriş için Oxford Street civarı uygun. Hafta sonları çok kalabalık olmasına rağmen hafta içi gündüz saatlerinde bunalmadan gezilebilir. Hamleys gibi oyuncak mağazalarında çocuklara sunulan birçok eğlence mevcut.

Trafalgar Square’de bir festivalden

Bebek bezi değiştirmek ve emzirmek için oyuncak satan mağazaları ya da John Lewis, Debenhams gibi katlı alışveriş merkezlerini, müzeleri, kültür merkezlerini, kafeleri hatta parkları kullanabiliriz. Genelde çocuk eşyaları satan mağazalarda bebeklere süt ısıtmak ve emzirmek için ayrı odalar bulunur.

Hyde Park

Londra’yı gelmiş görmüş, kızıyla gezmiş bir blogger annenin izlenimleri için Londra Çocukla Gezilir mi? yazısına gözatın. ‘Velhasılı kelam, Londra çocukla gezmek için çok uygun bir şehir. Gitmeyi düşünenlere tavsiye ederim. İstanbul’da olduğunuzdan daha rahat edeceğiniz garanti…demiş kendisi.


Southbank, Thames Nehri kıyısından

Bir başka blogger annenin günlüğü, Meraklı Cüce internet sitesinde, ‘Daha önce defalarca Londra’ya gitmemize rağmen ile kez Londra’nın bambaşka ama harika bir yüzünü gördük, Çocukların Londra’sı! Gerçekten tam anlamıyla “bebek dostu” bir şehir(miş) biz de yeni müşerref olduk.’  diyor Hayt Parkı yazısında.

St James Park’tan

Yeni yıl öncesi, soğuktur, Noel süslemeleriyle bir başka güzel olur; ama parkları görmek daha önemli derseniz Nisan-Ekim arası meşhur Londra parkları gezmeye çok uygundur. Türkiye’nin aşırı sıcaklarından kaçarsınız hem de! Sizi o zaman çoluk çocuk Londra’ya bekleriz…

* İlk resim Trafalgar Square’de yaz aylarındaki Hindistan Festivali’nden. Dikeyde kurulan bir perdede oyuncular yukarı aşağı hareket ederek kavga, dans ve düğün içeren tipik bir Hint filmi canlandırdılar.

Double decker resmi: http://www.flickr.com/photos/moomoo/5118939918/
Yazar

6 Yorum Var

  1. çok güzel…bizim de kuzenimiz Londra'da.bu yaza başka plan yaptık ama kış döneminde gelmeyi çok istiyoruz.eşim gitmişti anlata anlata bitiremiyor.dediğin gibi havası soğuk olsa da kendi güzel şehir…sevgiler

    • Kış mevsiminde gelmeyi düşünüyorsanız Aralık'ı tercih edin. Noel ve yeniyıldan ötürü her yer cıvıl cıvıl, ışıl ışıl oluyor. Sevgiler!

  2. Merhabalar, metrolar pusete pek uygun degil demissiniz ama onceki seyahatimden neredeyse her yere metroyla gidip geldigimiz icin biraz gözümü korkuttu. Haziran-temmuz gibi 1.5yasinda olacak kizimizla planimiz var. Tam olarak ne acidan pusete uygun degil acaba? Metroya inis binis mi yoksa upuzun yuruyen merdiven mi? Asansor bulunmuyor mu acaba?

    • Metro istasyonları eski olduğu için, her istasyonda asansör yok, hatta şehir merkezindekilerin çoğunda yok. Ayrıca çok kalabalık oluyor sabah ve akşam saatlerinde binmek çocuksuzken bile çok zor. Hangi şehirde bindiniz bilmiyorum ama İstanbul metrosu gibi modern ve tek değil, yerin 3-5 kat altına inmeniz gerekiyor. Puset ve çocuk ile hem de yazın sıkıcı ve boğucu olabilir. Yürüyen merdivenlere pusetin içinde çocuk koymak yasak zaten. 1.5 yaşındaki kızınızı birinizin kucaklaması gerekir. Ben size şehrin merkezinde kalırsanız yürümenizi ve otobüse/taksiye binmenizi öneririm. Londra merkez zaten yürüyerek gezilmesi güzel olan bir şehir. Heryer birbirine yakın. Yürümek; metroya inmek, binmek, çıkmak süresine eşit gelir çoğu mesafe için. Şehir dışında kalırsanız da tren kullanın şehre ulaşmak için. Londra tren ve metro haritasını internetten bulabilirsiniz.

  3. oraya taşınıyoruz ve bu benim gözümü biraz korkutuyor. kızım 2.5 yaşında .. kışın hafta sonları sosyalleşmek için neler yapılıyor… hava çok soğuk gibime geliyor..korkmalı mıyım 😛 bi de ya hasta olursa kısmı var..sağlık sistemi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz..

    Şenay

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.