Çocuklu Aileler Restoranda


Bazı zamanlar çocuk dostu restoran bulmak zor. Çocuklarla hangi restoranlara gideriz de rahat ederiz diyorsanız, işte size ülke ülke, il il  öneriler...

Amerika, New York
- Chelsea Market: Kesinlikle favorim. Hem seçenekleri hem dekoru hem canlılığı hem lezzetli birçok ürün bulunabilecek bir yer. Mama sandalyesi sağlayan yerler var. Çocukların damak tadına uygun birşey mutlak bulunur.
(Alaz tepeden sallanan avizeleri balon sanıp ona seçtiğimiz çorbayı hapur hupur yedi gelen geçene bakınırken)
- @SQC: Bebek ve çocuk menüleriyle ünlü. Bir de güleryüzlü garsonlar var.
- Benihana: Ödüllü çocuk menüsüne sahip restoranda çocuklarla rahat etmek için herşey düşünülmüş.
- Bright Food Shop: Kahvaltı için gidilesi bir yer. Meksika ve Asya mutfağından seçmeleri açık mutfakta pişiriyorlar ve çocuklar izlerken daha bir iştahlı yiyor sanki.
- Zum Schneider: Girişinde çocuklar için oyuncak sepeti olan bu yerde çocuklar sosis yemenin zevkine varırmış. Alaz henüz sosis aşamasına gelmediğinden deneyemedi, bir dahaki sefere!
- Two Boots: Çocukların mekkesi deniliyor yorumlarda. Bizim yolumuz üzerine düşmediğinden gidemedik.

* NYC'de hemen hemen her yerde mama sandalyesi var. Bebek bezi değiştirme üniteleri kafe ve park gibi yerlerde daha yaygın. Akşam yemeği için en geç 6 gibi giderseniz hem yer açısından hem de kalabalık olmadan yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Çok şık ve pahalı restoranlara ağlayan bebekle gitmeyi önermiyorlar ki çoğu bebek hava kararınca ağlamaya daha çok meyilli. Umimi tuvaletler yerine açık havada bez değiştirdim ve emzirdim. Tabii mevsimlerden kış olsaydı durum değişirdi!

Amerika, Mountain View ve Sunnyvale
- Cheesecake Factory: Her çeşit yemek ve tabii ki cheesecake mevcut, mama sandalyeleri de.
(Alaz'a bir ilgi gösterdiler ki havalara uçtu, yemekleri büyük porsiyon olduğundan paylaşmak önerilir)
- Wholefoods markette organik ürünleri bulabilirsiniz.
(Öğle yemekleri için yiyecek alıp parkta yerdik.)
- Her restoran ve alışveriş merkezi bebek altı değiştirme üniteleri sunuyor. Genelde bayan tuvaletlerinde yer alıyor bu üniteler.
- Mama sandalyesi sorup da reddedildiğimiz yer olmadı; fakat mama sandalyeleri kırık, bozuk ya da eski veya kirli olabilir. Alaz'ı doğru düzgün bağlayamadığımız çok mekan oldu.
- Kaliforniya halkı sağlıklı ve organik gıdaya takıntılı olduklarından bebek veya çocuklar için ne yiyecek diye düşünmenize gerek yok. Biz ne yediysek Alaz'a da tattırdık ve bir problemle karşılaşmadık.
- Emzirmek serbest.
- Çalışanlar çocuklara karşı çok sevecen ve anlayışlı.

Amerika, Providence
- Trinity Brewhouse: Biraevi olmasına rağmen mama sandalyesi, bez değiştirme ünitesi ve çorba mevcut. Hatta biberon için sıcak su temin ediyorlar isterseniz. Siz de ödüllü biraları tadabilirsiniz.
- Waterman Grille: Biz düğün yemeği için gittiğimizden ayrıca çocuk menüsü hazırlanmamıştı; fakat gerek sıcak su, gerek çocuklar için mat ve kap-kacak güleryüzlü garsonlar tarafından sağlandı. Mama sandalyeleri ve bez değiştirme üniteleri de var.
- Julians: Kalabalık bir grup olarak kahvaltıya gittik ve memnun kaldık. Herşey taze ve o an yapılıyor yani biraz beklemek zorunlu. Tuvaletlerinde televizyon olduğundan çocukları çıkarmak zor olabilir :)
(Alaz, organik yumurtayla yapılmış omlet yedikten sonra kucağımda uyuyakalmıştı.)

Amerika, San Fransisko
Cheesecake Factory: Her çeşit yemek ve tabii ki cheesecake mevcut, mama sandalyeleri de.
- Wholefoods zincir marketlerde organik ürünleri bulabilirsiniz.
- Genelde her restoran ve kafe tuvaletlerinde, umumi tuvaletlerde bebek altı değiştirme yeri var.
- Mama sandalyesi sorup da reddedildiğimiz yer olmadı; fakat mama sandalyeleri kırık, bozuk ya da eski veya kirli olabilir. Alaz'ı doğru düzgün bağlayamadığımız çok mekan oldu.
- Pub ve bar türü yerlerde 21 yaş sınırı var tüm Kaliforniya eyaletinde.
- Emzirmek serbest.
- Kaliforniya halkı sağlıklı ve organik gıdaya takıntılı olduklarından bebek veya çocuklar için ne yiyecek diye düşünmenize gerek yok. Biz ne yediysek Alaz'a da tattırdık ve bir problemle karşılaşmadık.

Fransa, Paris
- Les 400 Coups: Paris'in kalabalık ve sıkışık kafelerinden çok farklı. Bebek arabası için alan olduğu gibi, mama sandalyesi, oyuncaklar ve kitaplar da var çocuklar için. Büyüklere de bedava wifi yani kablosuz internet.

İngiltere, Londra
- Giraffe Cafe, Southbank - menüleri ve oyuncaklarla çocukların en gözde yerlerinden
(Geçenlerde Southbank'dekine gittik, Alaz'a bir uçan balon verdiler saatlerce oynadı, bez değiştirme odası ve çocuk menüleri artısıyken müzikten ötürü mekan biraz fazla gürültülüydü.)
- Mamas & Papas Cafe, Regent Street - bebek mağazasının içindeki kafede her masada en az bir bebek var, bebekle Oxford St gezerken durak noktası.
(Hatta bazı oyuncak ve ana kucağı tarzı şeyleri deneyebiliyorsunuz kafedeyken)
- Las Iguanas, Southbank - 12 yaş altı %50 fiyata yerken organik bebek mamaları ücretsiz
(17 Mayıs'ta oradaydık gene; Alaz'a özel meyve tabağı getirdiler, benim yanımda kaşık vardı; ama kaşık önerdiler, ayrıca çok da güleryüzlü ve yardımcı çalışanlar)
- Ask, Zincir restoran - pizza ve makarnalarıyla çocukların gözdesi İtalyan restoranları
(Alaz'a bir ilgi bir ilgi)
- Wagamama, Zincir restoran - Noodle ve uzak doğu mutfağı, çocuk menüleri ve enteresan mama sandalyeleri var
(Açık mutfağı gören Alaz büyülendi izlerken)
- Gourmet Burger Kitchen, Zincir restoran - Şehrin en güzel ve çeşitli hamburgerleri çocuklara uygun minik porsiyonlarda
(Ben bayılıyorum buraya, Alaz da gelen geçenle muhabbette hep)
- Pizza Express, Zincir restoran - İtalyan mutfağı, çocuk menüleri güzel
(Çocuk menüleri lezzetli ve fiyatı uygun. Alaz çok güzel yedi başlangıçtan tatlısına dek, hatta boya kalemleri getirdiler oynasın diye)
- Le Bouchon Bordelais, Battersea - Fransız restoranı haftasonları kreş imkanı da sunmakta
- Rainforest Cafe, Piccadilly Circus - dekoruyla çocukların gözdesi, Amerika'da zinciri var
- Jamie's Italian, Zincir restoran - girişte boya kalemleri ve oyuncak dürbün yerinize oturmadan ikram edliyor. Söz konusu Jamie Oliver olunca yemekler leziz tabii ki. Çocuk menüsü, mama sandalyesi ve bez değiştirme yerleri de var.
(Çocuklar için en son moda oyuncaklar orada, son gittiğimizde Alaz yerine biz oynadık. Hani elinle resim çiziyorsun, sallayınca ekran temizleniyor falan.)
- Londra pub-ları - haftasonları parklı, bahçeli pub bulmak mümkün. Çocuk menüleri ve mama sandalyeleri de bulunuyor. Londra'nın çocuk dostu publarını ayrıca listeleyeceğim.

* Londra'da hemen hemen her restoranda mama sandalyesi ve bebek için bez değiştirme üniteleri mevcut. İçeriye girmeden önce "highchair" olup olmadığını sorabilirsiniz. İngiliz pubları çocuklar için uygun yerler gibi görünmese bile mama sandalyesi bulunuyorsa ve ziyaretiniz gün içindeyse birçok çocuklu aile görebilirsiniz; özellikle şehir dışındaki bahçeli publarda oyun parkları bile mevcut. Emzirmek restoranda, kafede, parkta, sokakta kısaca her yerde serbest.

İngiltere, Oxford
- Browns, St Giles - Bez değiştirme yeri, çocuk menüleri mevcut, pazar günleri de çocuklara bedava sunday roast varmış tabii yanında ailesi de yemek yiyorsa :)
- The Bell, Charlbury - aile işletmesi, lezzetli yemekleriyle çocuklara uygun bir pub.
- Jamie's Italian - Jamie Oliver lezzetlerinin Oxford şubesi, 5 yaş üzeri için partiler düzenleniyormuş
- Ragged Staff, Cumnor - şehrin biraz dışında fakat bahçesinde çocuk parkı var
- Pizza Express - zincir restoran çocuk menüleri harika, bana göre :)

İsviçre, Zürih
- Sprüngli, Paradeplatz
- Pizza Pasta Ciao, Asylstrasse 125
- Tobelhof, Tobelhofstrasse - oyun parkı mevcut
- Chaesalp, Tobelhofstrasse - oyun parkı mevcut
- Grüt Farm, şehir dışında çocuklar için uygun restoranı var
- Coop restoranları, Bellevue, Bahnhofstrasse
- Nooba, Kreuzplatz - Tayland ve Japon mutfağı çocuklarla denemek için
- McDonalds, Burger King, İkea, Migros
- Cafe Henrici, Niederdorf

Türkiye, Altınoluk
- Saklıbahçe, Çamlıbel Köyü - Tahtakuşlar'a gezimizde Alaz'a yemek yedirmek için yer ararken bulduk bu gerçekten saklanmış bahçeyi. Çocuklar için oyun parkı, masalar etrafında dolanan su havuzu ve tahtadan mama sandalyeleri ağaçlar arasında koşturan çocuklar için dizayn edilmiş gibi.

Türkiye, Ankara
- Çadır Kebap, Çayyolu - Ankara'da bebek / çocuk dostu bir kebapçı tavsiyesi geldi arkadaşımdan. Aile büyükleri yemeklerini yerken miniklerle bir öğretmen ilgileniyormuş, mama sandalyesi ve krep çeşitleri çocuklar için olsa gerek.
- Atılım Garden, İncek - Ankara'da yeşillikler arasında. Havuzu da var, oyun parkı da. Brunch için öneriliyor. 5 yaşa kadar herşey ücretsiz.
- Kavaklı Restoran, Akyurt - Esenboğa Havaalanı yolu üzerinde, bahçe içerisinde çocuk oyun alanı da olan et yemekleriyle ünlü bir restoran.
- Mutfak Brasserie, Çayyolu - çocukların koşturacağı geniş çim alan ve oyun parkı mevcut. Fiyatlar biraz yüksek gibi.
- Kesman Ciğer, Balgat - haftasonu müşterilerin çocuklarını eğlendirmek için palyaço bulunduran bir mekan. Yemekleri de güzel.
- Kirazlı Bahçe, İncek - çocuk oyun parkı ve kum havuzu bulunuyor. Bahçe içindeki ağaçlar ve kümes ile doğayla içiçe bir mekan.
- Kukla Kebap, Çayyolu / Balgat - kukla gösterisi yapılan bir restoran. Adana, Konya ve Mersin şubeleri de bulunuyor. Mama sandalyesi, bez değiştirme ünitesi mevcut.
- Urfalı Hacı Mehmet, Çankaya - her yaştaki çocuklara uygun oyun bölümleri var. Bebek bakım odası ve miniklere özel tuvalet mevcut. Çocuklar için ayrıca yemek menüsü de bulunuyor.

Türkiye, Bodrum
- Kırçiçeği, Konacık - mama sandalyesi ve balon hediyesi var
(Oğlumun yediği ilk pide. Eve servis hizmetini epey kullandık.)

Türkiye, Burhaniye
- Burhaniye Sofrası, Burhaniye - mama sandalyesi ve çocuklara balon var, çorbalarına da Alaz bayılıyor.
- Beksan, Burhaniye-Ayvalık Yolu - biz açık büfe kahvaltıya gittik, fakat tüm gün yemek varmış. Bahçelerinde oyun parkı, büyük bir güvercin kafesi ve onlarca güvercin, süs havuzu ve şişme zıpzıp var. Tabii ki mama sandalyesi de.
(Geçen ay gittiğimizde -22 aylık- oyun parkından çıkaramadık. Neyse ki kendisine bir abla buldu, Eylül, onun sayesinde biz de rahat ettik.)

Türkiye, Çorum
- Hancılar Restoran, Çorum - botanik bahçesi, hayvanat bahçesi ve çocuk parkı ile Çorum'dan yolu geçenlerin uğraması gerekir. Tabii yolunuz biraz uzar; ama olsun.

Türkiye, Edremit
- Kipa AVM, Edremit-Çanakkale Yolu üzerinde - çocuklar için pek çok eğlence düşünülmüş. Burger King içerisinde yumuşak oyun alanı var müşterilerine. Biraz büyükler için de atari, atlıkarınca ve bowling salonu mevcut ikinci katta.

Türkiye, Eskişehir
Kırçiçeği - mama sandalyesi ve emzirmek veya bez değiştirmek için odası var. Çocuk menüsü yok; ama çorba gibi yiyecekler bulmak mümkün.

Türkiye, İstanbul
- Polonez, Bağdat Caddesi - emzirme ve bez değiştirme için bebek odası mevcut.
- Feneryolu Sultanahmet Köftecisi, Bağdat Caddesi - çocuklara balon ve mama sandalyesi var ama bebek bezi değiştirmeye uygun değil.
(Son gidişimizde Alaz 2 yaşındaydı. Çocuk menüsü olmasa da  köfte, patates, pilav, ayran hatta piyaz yedi. Tabii üzerine de fırın sütlaç.)
- Set Balık, Tarabya - mama sandalyesi var; fakat bebek için yiyecek her zaman olmayabiliyormuş yanınızda mama götürün derim.
(Alaz 10 aylıkken gittiğimizde normalde olan balık çorbası yaz sezonu diye yoktu)
- Moms Kafe Restoran, Kemerburgaz - hem büyüklere hem küçüklere temiz hava bol güneş ve de nefis kahvaltı sağlayan bir mekan. 2-7 yaş arası için oyun odası da mevcut.
- Et-inn Kebap, Kozyatağı - açık hava ve kapalı alan çocuk oyun alanı ile, çocuklu ailelerin gözde et restoranlarından.
- Develi, Ataşehir - çocukları gözlemleyen çalışanlar sayesinde rahat yemek isteyen anneler ve babalar için.
- Pinhan Restoran, Küçükyalı - Adalar manzaralı, gözetmenlerin bulunduğu çocuk oyun odası mevcut. Garsonlar çocuklara karşı güleryüzlü ve yardımsever.
- Gölbaşı Restoran, Beykoz - çocuk parkı ve göl varmış, daha ne olsun!
- Beyaz Fırın, Suadiye - kapalı mekanda çocuklara park yaratılmış. Haftasonları çok kalabalık olduğu söyleniyor.
- Bread's, Beylikdüzü - içinde çocuk klübü barındıran bir restoran.
- Metto Cafe Restoran, Acıbadem - top havuzu bulunan çocuklulara uygun bir güzel restoran.
- Et-inn, Sahrayıcedid - kebap yanında açık ve kapalı çocuk oyun alanları, çocuklara özel tuvaletler, karaoke ve PS3 bulunan çocuk oyun oyun odası, bebek bakım ve emzirme odası bulunmakta. Afiyet olsun!

Türkiye, İzmir
- Altınkapı, Alsancak - Çocukluğumun favori yerlerinden birini Alaz da sevdi, çorbalarına bayıldı, pide ve döner yedi ilk kez ve sonunda havalara uçtu garson balon getirince. Mama sandalyeleri tertemiz.
- Tavacı Recep Usta, Alsancak - Dekoru, bahçesi, yemekleri, çalışanları dört dörtlük bir yer. Çocuk menüsü de var; ama ben o ara mızmız oğluma çorba istedim. Yemekleri muhteşem, fiyatları da az buçuk pahalı.
(Alaz yemekten çok kuş kafesi ve havuzla ilgilendi. Neyse ki mırra dağıtan abi arada bir gelip yeyip yemediğini kontrol etti)

* Ülke ve şehirler alfabetik sıraya göre ve zamanla restoran/kafe eklentileri yapılıp sayfa güncellenmekte. Umarım sizin de ekleyeceğiniz yerler çıkar.

Resim:flickr

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih