An itibarı ile kar yüzünden İstanbul’a ulaşamıyoruz. Bu sebeple de İsviçre’ye gidemiyoruz. İçinde olmamız planlanan dünkü Basel uçağı bir şekilde Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalktı. Biz de uzaktan bakakaldık…

Cuma akşamüzeri önce Pegasus’un sonra da Borajet’in 7’sindeki Edremit uçuşlarını iptal ettiğini öğrendik. Aldı mı beni bir telaş? Cumartesi günü Basel uçuşumuz için İstanbul’a nasıl ulaşacaktık? Aklımıza otobüse atlayıp İstanbul’a gitmek düştü… Panikle Kamil Koç’a gidip 00:30 otobüsüne bilet aldım. Öyle ya uçaklar iptal olursa insanlar otobüse yönelecekti.

Bir yandan çocukları yedirip yatırma işlemleri, bir yandan Zürih’ten gelişmeleri takip eden sevgili kocam ile haberleşme, diğer yandan İstanbul’daki yol durumu, öte yanda en yakın ne zaman Zürih’e dönebileceğimiz tartışmaları… Dün akşamki 5-6 saat neyi nasıl yapacağız diyerek stres yüklü geçti. Nihayet İstanbul’a ve yol durumuna güven olmayacağından otobüs biletlerini açığa aldırdık.

Neymiş, yolculuğa çıkmadan önceki son saat otobüs bileti iptal edilebilirmiş. Para iadesi yapılmıyor; ama önümüzdeki 6 ay için biletin geçerliliği var.

Nitekim, ertesi gün İzmir – Bursa yolunun tıkandığını bazı otobüslerin 12 saatte İzmir’den Bursa’ya vardığını öğrendik. Dileyeceğim son şey otobüs veya uçak içinde çocuklarla saatlerce kapalı kalmaktı.

Sonra Pegasus uçuşuna ait annemin biletini açığa aldırdım; yaklaşık 55 İsviçre Frankı ücret farkı ödemek durumunda kaldım; ama biletin bir sene geçerliliği var.

Kendimizin İstanbul-Basel uçak biletlerini bir seyahat acentesi üzerinden satın almıştım. Uçuşun gerçekleşeceği yazılıydı. Bileti değiştirmek için acenteye kişi başı 55 İngiliz Sterlini, Pegasus’a da yine 55 İsviçre Frankı ödemem gerekiyordu. 3 kişi söz konusu olunca astarı yüzünden pahalıya gelecekti. Çünkü bilet değişikliği için aramam gereken telefon numaraları dakikası 1 Euro veya 1.5 TL üzerinden fiyatlandırılıyordu. Bunları düşününce uçağın kendiliğinden iptal olmasını umarak biletleri yakmaya karar verdim. Sonuçta uçak iptal olmadı. Biletler yandı.

Neymiş, bilete ilave ek seyahat sigortası satın almak riskli zamanlarda maddi kaybı engelleyebilirmiş. Bu da bana ders oldu.

Sonra da Borajet Havayolu’na geldi sıra. Satın aldığımız ve havayolu şirketi tarafından iptal edilen biletlerimizi açığa aldırmak için. Bu işlem de telefon üzerinden yapılmakta. Çağrı merkezini aradım ve biletlerimizi önümüzdeki 1 sene içerisinde kullanmak üzere açığa aldırdım.

Neymiş, havayolu tarafından iptal edilen uçaklarda ücretsiz değişiklik hakkınız bulunmakta.

Son olarak da eve dönebilmek için alternatif opsiyonlara baktım. En mantıklısı kar yağışının ve buzlanmanın birkaç gün daha süreceği söylenilen İstanbul’dan uzak durmaktı. İzmir opsiyonlarını buldum. İstanbul aktarmaları eledim ve ilk kez uçacağım SunExpress’ten Antalya aktarmalı Zürih uçak biletlerini aldım. Bulabildiğim en yakın uçuş tarihi 11 Ocak Çarşamba…

Neymiş, bayram – yeni yıl gibi yüksek sezonda riski az havaalanlarını tercih etsen iyi olur.

Pazartesi günü okullar açılıyor. Kindergarten da olsa Alaz’ın kafa izni alması yasak. Okul yönetimi hastalık dışı okula gitmeme konularında çok katı. Bakalım ‘Türkiye’de kar var, mahsur kaldık hocam‘ mazeretimiz yeterince anlaşılabilir gelecek mi İsviçrelilere?

Bize şans dileyin de İzmir ve Antalya havaalanlarında sorun çıkmasın. Evimizi özledik yaw!

Fotoğraf: İstanbul Oyuncak Müzesi gezimizden. Gezinin ayrıntıları bu linkte.

Not: Uçuş haklarınızı biliyor musunuz?

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.